Kmin rzymski odchudzanie fot. Adobe Stock

Kmin rzymski na odchudzanie: jak go stosować i gdzie kupić

Kmin rzymski (kumin) wspomaga odchudzanie, przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto przyprawa obniża poziom cholesterolu we krwi. Można ją stosować jako dodatek do potraw, w postaci napoju nazywanego jeera water.
Marta Kosakowska / 18.05.2020 21:54
Kmin rzymski odchudzanie fot. Adobe Stock

Kmin rzymski (Cuminum cyminum), inaczej kumin, to popularna przyprawa stosowana na całym świecie. Jest głównie kojarzona z kuchnią indyjską, arabską i śródziemnomorską. Ma charakterystyczny gorzko-pikantny smak oraz intensywny aromat.

Jest składnikiem wielu mieszanek przypraw np. curry i garam masala. Kmin rzymski nie jest tym samym co powszechnie znany w Polsce kminek zwyczajny (Carum carvi). Kmin rzymski jest polecany osobom, którym zależy na redukcji wagi ciała. Badania naukowe dowiodły, że kmin rzymski pomaga schudnąć.

Spis treści:

  1. Kmin rzymski - odchudzanie
  2. Jak stosować kmin rzymski na odchudzanie?
  3. Gdzie kupić kmin rzymski?

Kmin rzymski - odchudzanie

Badania naukowe dowiodły, że kmin rzymski odchudza, przyspiesza metabolizm oraz spala tkankę tłuszczową. Naukowcy z Iranu przeprowadzili badanie na grupie 88 kobiet z nadwagą/otyłością. Połowa z badanych spożywała 3 g kuminu z jogurtem w 2 posiłkach przez 3 miesiące. Druga połowa nie dodawała kuminu do dań.

Wyniki badań wykazały znaczący spadek masy ciała, BMI, redukcję tkanki tłuszczowej, zmniejszenie obwodu talii. Ponadto u kobiet, które dodawały kumin do jedzenia, zaobserwowano spadek poziomu trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL, a także wzrost „dobrego” cholesterolu HDL.

Drugie badanie naukowe, przeprowadzono na grupie 72 osób, wykazało, że dodawanie do jadłospisu kuminu przy jednoczesnej suplementacji wapna, zauważalnie przyspieszyło utratę wagi. Efektem była nie tylko utrata wagi, ale również obniżenie poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL, a także trójglicerydów.

Kmin rzymski wspomaga odchudzanie oraz korzystnie wpływa na zdrowie dzięki zawartości tymochinonu. To występujący w naturze związek chemiczny, który znajduje się również m.in. w czarnuszce. Tymochinon ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Atakuje wolne rodniki, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, stabilizuje poziom cukru we krwi, a także działa antynowotworowo.

Jednak należy pamiętać, że samo wprowadzenie do jadłospisu kminu rzymskiego to za mało, by schudnąć. Można stosować go pomocniczo. Aby zredukować masę ciała, niezbędne jest stosowanie zdrowej diety, a także regularna aktywność fizyczna.

Jak stosować kmin rzymski na odchudzanie?

Kmin rzymski można stosować na wiele sposobów. Oto kilka metod:

Napój z kminu rzymskiego

Jednym ze sposobów wykorzystania przyprawy w diecie jest picie naparu z kminu rzymskiego, który jest nazywany jeera water (jeera to inna nazwa kminu).

Przygotowuje się go zalewając 2 łyżeczki nasion kminu rzymskiego około 1 litrem wrzącej wody. Należy zostawić na chwilę, a następnie przelać napar przez sitko, żeby pozbyć się nasion. Napar z kminu rzymskiego należy pić 2 razy dziennie (1 porcja powinna być pita na czczo).

 	Napar z kminu rzymskiego (jeera water) przepis
fot. Adobe Stock

Kmin rzymski w diecie

Najprostszym zastosowania kuminu jest dodawanie go do potraw. Doskonale pasuje do ryżu, kasz, strączków, potraw z drobiu, ryb, wieprzowiny, warzyw, potraw kuchni orientalne (indyjskiej, arabskiej), meksykańskiej, śródziemnomorskiej. Podkreśla smak falafeli i humusu, można go dodawać do sałatek, zup, wytrawnych wypieków (np. tart), a nawet posypywać nim kanapki.

Gdzie kupić kmin rzymski?

Kmin rzymski można kupić w każdym sklepie spożywczym, supermarkecie czy dyskoncie. Można również go nabyć w sklepach ze zdrową żywnością lub sklepach internetowych. Cena kminu rzymskiego nie jest wysoka. Za 15 g trzeba zapłacić około 2 zł.

Więcej o odchudzających przyprawach:
Cynamon wspomaga odchudzanie
Papryka Cayenne wspomaga odchudzanie
Zioła na odchudzanie - skutecznie spalają tłuszcz