Po kawę sięgamy nie tylko aby posmakować aromatycznego naparu ale również gdy chcemy uzyskać lekkie pobudzenie, wzmożenie koncentracji. Nie warto jednak przesadzać z jej ilością, gdyż kawa traci działanie pobudzające w przypadku nałogowego spożycia. Są osoby, które z kawy powinny w ogóle zrezygnować.
Kto powinien unikać kawy
Kawy powinny unikać zwłaszcza kobiety w ciąży. Kofeina łatwo przechodzi przez łożysko i zagraża niedojrzałej wątrobie płodu, może też przyczyniać się do niskiej masy urodzeniowej dziecka. Z pewnością nie powinny spożywać kawy dzieci, gdyż oprócz zaburzania prawidłowego procesu tworzenia kości i wzrostu, kofeina wywołuje u nich nadmierną aktywność.
Zobacz także: Ile kalorii ma kawa?
Kawa może szkodzić osobom znerwicowanym i żyjącym w ciągłym stresie, gdyż wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego.
Nadmierne spożywanie kofeiny może być jednym z czynników powstawania chorób serca, zwłaszcza jeżeli dołączymy do tego podobne działanie papierosów i stresu.
Niepożądane działanie
Kofeina zwiększa ilość skurczów serca oraz może powodować ostry wzrost ciśnienia tętniczego, dlatego osoby z nadciśnieniem lub innymi schorzeniami układu krążenia powinny z tej używki zrezygnować. Od picia kawy powinni się także powstrzymać wrzodowcy: może ona znacznie zaostrzyć objawy chorobowe. Niezalecana jest także chorym na cukrzycę.
Kontrowersje odnośnie zdrowotności kawy wynikają z jej bogatego składu i wpływu na organizm człowieka. Zatem oczekując na ostateczne wyniki badań nad kawą oraz dbając o swoje zdrowie nie powinniśmy przekraczać 1-4 filiżanek kawy dziennie (100 - 500 mg kofeiny) i robić przynajmniej jednodniowe przerwy od jej picia.
Zobacz także: Jaki pozytywny wpływ może mieć kawa na nasz wygląd?
Elżbieta Gmurczyk
SetPoint Doradztwo Żywieniowe
www.setpoint.pl