Kawa może szkodzić osobom znerwicowanym i żyjącym w ciągłym stresie, gdyż wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego

Kawa nie dla wszystkich

Istnieje lista osób, dla których picie kawy nie jest zalecane a jej długość powinna dać do myślenia tym, którzy przestali liczyć wypijane dziennie filiżanki. Dowiedz się, kto powinien unikać kawy i jakie są niepożądane działania tego napoju.
/ 29.07.2009 09:21
Kawa może szkodzić osobom znerwicowanym i żyjącym w ciągłym stresie, gdyż wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego

Po kawę sięgamy nie tylko aby posmakować aromatycznego naparu ale również gdy chcemy uzyskać lekkie pobudzenie, wzmożenie koncentracji. Nie warto jednak przesadzać z jej ilością, gdyż kawa traci działanie pobudzające w przypadku nałogowego spożycia. Są osoby, które z kawy powinny w ogóle zrezygnować.

Kto powinien unikać kawy

Kawy powinny unikać zwłaszcza kobiety w ciąży. Kofeina łatwo przechodzi przez łożysko i zagraża niedojrzałej wątrobie płodu, może też przyczyniać się do niskiej masy urodzeniowej dziecka. Z pewnością nie powinny spożywać kawy dzieci, gdyż oprócz zaburzania prawidłowego procesu tworzenia kości i wzrostu, kofeina wywołuje u nich nadmierną aktywność.

Zobacz także: Ile kalorii ma kawa?

Kawa może szkodzić osobom znerwicowanym i żyjącym w ciągłym stresie, gdyż wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego.

Nadmierne spożywanie kofeiny może być jednym z czynników powstawania chorób serca, zwłaszcza jeżeli dołączymy do tego podobne działanie papierosów i stresu.

Niepożądane działanie

Kofeina zwiększa ilość skurczów serca oraz może powodować ostry wzrost ciśnienia tętniczego, dlatego osoby z nadciśnieniem lub innymi schorzeniami układu krążenia powinny z tej używki zrezygnować. Od picia kawy powinni się także powstrzymać wrzodowcy: może ona znacznie zaostrzyć objawy chorobowe. Niezalecana jest także chorym na cukrzycę.

Kontrowersje odnośnie zdrowotności kawy wynikają z jej bogatego składu i wpływu na organizm człowieka. Zatem oczekując na ostateczne wyniki badań nad kawą oraz dbając o swoje zdrowie nie powinniśmy przekraczać 1-4 filiżanek kawy dziennie (100 - 500 mg kofeiny) i robić przynajmniej jednodniowe przerwy od jej picia.

Zobacz także: Jaki pozytywny wpływ może mieć kawa na nasz wygląd?

                                                                                                                                                                                                                                                   Elżbieta Gmurczyk
SetPoint Doradztwo Żywieniowe
www.setpoint.pl