Przykazania zdrowego żywienia dotyczą głównie właściwego komponowania jadłospisu. Wprowadzenie w życie tych zasad jest kluczem do skutecznej diety, która poprawia sylwetkę i stan zdrowia.
Oczywiście, zasady nakreślone poniżej nie mogą być „szybkim rozwiązaniem” diety. Są wskazówkami, niezbędnymi do łatwiejszego zrozumienia sposobu zdrowego odżywiania. Od dawna wiadomo, że modyfikacja diety oraz zmiana nawyków żywieniowych oddziałują korzystnie, nie tylko na wagę, ale także na zdrowie.
Ile kilogramów można schudnąć w ciągu miesiąca?
1. Spożywaj urozmaicone posiłki
Określono około 40 różnych produktów, działających prozdrowotnie. Najlepszym sposobem na dostarczenie wystarczającej ilości składników odżywczych jest spożywanie różnych produktów z każdej grupy. Diety eliminujące nie są korzystne ani dla zdrowia, ani dla sylwetki. Dlatego staraj się jak najbardziej urozmaicić swój jadłospis.
2. Utrzymuj prawidłową wagę
Warto jeszcze raz podkreślić, że z nadwagą i otyłością wiąże się wiele chorób i schorzeń, takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, choroba wieńcowa, niedokrwienna serca, zawał serca i zwyrodnienia stawów.
Ryzyko wystąpienie nadwagi i otyłości jest znacznie wyższe u osób, które posiadają predyspozycje genetyczne, unikają aktywności fizycznej i stosują nieprawidłową dietę.
3. Spożywaj dużą ilość warzyw, owoców i produktów zbożowych
55-60 % kcal w diecie pochodzi z węglowodanów. Owoce i produkty zbożowe najlepiej spożywać w ramach porannych posiłków, a warzywa można jeść bez ograniczeń - w razie nagłego napadu głodu, wieczorem i jako przekąskę między posiłkami.
Kontroluj ilość spożywanego jedzenia! 10 sposobów na oszukanie wilczego apetytu
4. Używaj cukru w umiarkowanych ilościach
Większość produktów spożywczych i gotowych potraw zawiera duże ilości cukru. Jego nadmiar w organizmie podwyższa poziom wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, powoduje szybkie uwalnianie insuliny i odkładanie nadmiaru energii w postaci tkanki tłuszczowej.
5. Ogranicz spożywanie soli i sodu
Sól, podobnie jak cukier, jest dodawana do przypraw i gotowych potraw. Sód jest składnikiem soli kuchennej, proszku do pieczenia i innych gotowych produktów. Wysoki poziom sodu w diecie wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Aby kontrolować ilość spożywanej soli w diecie, należy wyeliminować używanie przypraw typu jarzynka, kostek rosołowych, a także ograniczyć spożycie słonych przekąsek - paluszków, krakersów i innych.
Jesteś przygnębiona, nie masz siły i ciągle chorujesz? To może być zakwaszenie organizmu
6. Ogranicz lub wyklucz napoje alkoholowe
Należy pamiętać, że alkohol jest źródłem dużej ilości pustych kalorii. Oznacza to, że spożywając go wraz z posiłkiem, organizm w pierwszej kolejności spala energię dostarczoną wraz z alkoholem, a energię z pożywienia odkłada w postaci tkanki tłuszczowej.
Jednak jest jeden wyjątek - czerwone wino. Spożywane w małej ilości ma działanie prozdrowotne.
Kieliszek wina przed snem! Odchudza czy tuczy?
Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wyd. Printex.