POLECAMY

6 najważniejszych przykazań zdrowego żywienia

Zastosowanie tych zasad jest kluczem do skutecznej diety, która poprawia sylwetkę i stan zdrowia. Jak stracić kilogramy bez zbędnych wyrzeczeń?
6 najważniejszych przykazań zdrowego żywienia fot. Fotolia

Przykazania zdrowego żywienia dotyczą głównie właściwego komponowania jadłospisu. Wprowadzenie w życie tych zasad jest kluczem do skutecznej diety, która poprawia sylwetkę i stan zdrowia.

Oczywiście, zasady nakreślone poniżej nie mogą być „szybkim rozwiązaniem” diety. Są wskazówkami, niezbędnymi do łatwiejszego zrozumienia  sposobu zdrowego odżywiania. Od dawna wiadomo, że modyfikacja diety oraz zmiana nawyków żywieniowych oddziałują korzystnie, nie tylko na wagę, ale także na zdrowie.

Ile kilogramów można schudnąć w ciągu miesiąca?

1. Spożywaj urozmaicone posiłki

Określono około 40 różnych produktów, działających prozdrowotnie. Najlepszym sposobem na dostarczenie wystarczającej ilości składników odżywczych jest spożywanie różnych produktów z każdej grupy. Diety eliminujące nie są korzystne ani dla zdrowia, ani dla sylwetki. Dlatego staraj się jak najbardziej urozmaicić swój jadłospis.

2. Utrzymuj prawidłową wagę

Warto jeszcze raz podkreślić, że z nadwagą i otyłością wiąże się wiele chorób i schorzeń, takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, choroba wieńcowa, niedokrwienna serca, zawał serca i zwyrodnienia stawów.

Ryzyko wystąpienie nadwagi i otyłości jest znacznie wyższe u osób, które posiadają predyspozycje genetyczne, unikają aktywności fizycznej i stosują nieprawidłową dietę.

3. Spożywaj dużą ilość warzyw, owoców i produktów zbożowych

55-60 % kcal w diecie pochodzi z węglowodanów. Owoce i produkty zbożowe najlepiej spożywać w ramach porannych posiłków, a warzywa można jeść bez ograniczeń - w razie nagłego napadu głodu, wieczorem i jako przekąskę między posiłkami.

Kontroluj ilość spożywanego jedzenia! 10 sposobów na oszukanie wilczego apetytu

4. Używaj cukru w umiarkowanych ilościach

Większość produktów spożywczych i gotowych potraw zawiera duże ilości cukru. Jego nadmiar w organizmie podwyższa poziom wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, powoduje szybkie uwalnianie insuliny i odkładanie nadmiaru energii w postaci tkanki tłuszczowej.

5. Ogranicz spożywanie soli i sodu

Sól, podobnie jak cukier, jest dodawana do przypraw i gotowych potraw. Sód jest składnikiem soli kuchennej, proszku do pieczenia i innych gotowych produktów. Wysoki poziom sodu w diecie wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Aby kontrolować ilość spożywanej soli w diecie, należy wyeliminować używanie przypraw typu jarzynka, kostek rosołowych, a także ograniczyć spożycie słonych przekąsek - paluszków, krakersów i innych.

Jesteś przygnębiona, nie masz siły i ciągle chorujesz? To może być zakwaszenie organizmu

6. Ogranicz lub wyklucz napoje alkoholowe

Należy pamiętać, że alkohol jest źródłem dużej ilości pustych kalorii. Oznacza to, że spożywając go wraz z posiłkiem, organizm w pierwszej kolejności spala energię dostarczoną wraz z alkoholem, a energię z pożywienia odkłada w postaci tkanki tłuszczowej.

Jednak jest jeden wyjątek - czerwone wino. Spożywane w małej ilości ma działanie prozdrowotne.

Kieliszek wina przed snem! Odchudza czy tuczy?

Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wyd. Printex.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Jeżeli produkty zbożowe to z pszenicy durum, która zawiera witaminę E i kwas foliowy. Z takiej są zrobione np. makarony od primo gusto :)
/rok temu
Porządna dawka wiedzy - to mi się podoba :) w sumie nadal jest wielu niedowiarków w kwestii zakwaszenia organizmu, ale to wynika chyba z braku wiedzy. Faktem jest, że zła dieta odbija się na całym organizmie. Zakwaszenie organizmu można zwalczyć i odzyskać siły na nowo. Współczesna dieta nie jest najlepsza, więc matce naturze należy pomóc, np. proszkiem zasadowym lub innymi preparatami. Ważne tylko, żeby w składzie miały naturalne składniki! Teraz testuję Langsteinera ponieważ wcześniej nie wiedziałam na co zwracać uwagę i przez jakiś czas stosowałam inne proszki itd. ale były pełne chemii...
/4 lata temu
Ja czytałem ostatnio bardzo fajny artykuł prof. Ożarowskiego, który pisał o tym, że w dzisiejszych czasach bez suplementacji diety nie jesteśmy w stanie dostarczyc organizmowi odpowiedniej jakosci skladnikow odzywczych. Polecam produkty firmy Helfix, nigdy sie na nich nie zawiodlem, a stosuje juz od dawna
POKAŻ KOMENTARZE (1)