Dlaczego odpowiednia dieta jest ważna?

Unikaj cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych
Odpowiednia dieta ma przede wszystkim pomóc zachować zdrowie i uniknąć niebezpiecznych chorób i ich powikłań. Dzięki niej możemy także schudnąć. Osoby chore na cukrzycę powinny szczególnie zwrócić uwagę na to, co i w jakich ilościach jedzą.
/ 12.10.2010 08:47
Unikaj cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych

Czym jest odpowiednia dieta?

Odpowiednia dieta to nieodłączny element leczenia osób chorych na cukrzycę. Bez obaw: wbrew pozorom nie wiąże się ona z uciążliwymi restrykcjami żywieniowymi ani skomplikowanym komponowaniem menu. Składa się z tradycyjnych produktów spożywczych i może być stosowana przez całą rodzinę. Samo słowo „dieta” oznacza po prostu pewne zalecenia dotyczące tego, jakich produktów należy unikać, a które wybierać, ile jakich produktów jeść w ciągu dnia oraz co należy ograniczyć.

W czym ma pomóc odpowiednia dieta?

Zdrowa dieta dla osób z cukrzycą ma do spełnienia wiele istotnych funkcji, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. Ma ona polegać na:
• osiągnięciu poziomu glukozy we krwi jak najbardziej zbliżonego do prawidłowego (i w ten sposób zmniejszyć ryzyko powikłań narządu wzroku, układu moczowego i nerwowego);
• osiągnięciu prawidłowego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi (zmniejszy to ryzyko miażdżycy i jej powikłań, takimi jak choroby sercowo-naczyniowe);
• osiągnięciu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi (by zmniejszyć ryzyko chorób naczyń);
• schudnięciu, aby poprawić wyrównanie cukrzycy (jeśli dana osoba ma nadwagę);
• ewentualnie zmniejszyć ilość przyjmowanych leków (zawsze pod kontrolą lekarza),
• zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy u osób zagrożonych tą chorobą.

Warto wiedzieć: Jak ułożyć zdrowe menu?

Jakie produkty są zdrowe i zalecane?

Przede wszystkim te, które dostarczają niewiele kalorii, a jednocześnie posiadają wysoką wartość odżywczą. Najlepiej, aby były to produkty bogate w witaminy i składniki mineralne, a także we flawonoidy, które są silnymi antyoksydantami (przeciwutleniaczami), błonnik i zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Ważne, by charakteryzowały się przy tym niskim indeksem glikemicznym (IG).

Wykorzystując powyższe zalecenia można wyczarować przepyszne, a jednocześnie zdrowe i niskokaloryczne dania. Pamiętajmy, że dbając o swój organizm powinniśmy unikać przede wszystkim cukrów prostych oraz tłuszczów zwierzęcych, a także nadmiaru soli i produktów garmażeryjnych. Jeśli chodzi natomiast o sposób przygotowania potraw – zrezygnujmy ze smażenia.

Kaloryczność diety – jaka powinna być?

Jeśli chcemy schudnąć (niezależnie od tego, czy jesteśmy chorzy na cukrzycę, czy po prostu chcemy uniknąć tej choroby), powinniśmy porozmawiać z lekarzem na temat kaloryczności naszej diety. To bowiem specjalista powinien dostosować ją do naszych indywidualnych potrzeb.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w zaleceniach klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę z 2010 roku podaje, że „umiarkowane zmniejszenie bilansu kalorycznego (o 500–1000 kcal/dzień) spowoduje stopniową utratę masy ciała (około 1 kg/tydzień)”. Co to oznacza? Otóż jeśli nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie wynosi 2000 kcal (zgodnie z normami uwzględniającymi płeć, wiek, wzrost i aktywność fizyczną), to nasza dieta odchudzająca powinna dostarczać ich około 1000-1500.

Dietetycy podkreślają, że najłatwiejszą do stosowania dietą odchudzającą jest dieta o wartości kalorycznej 1500 kcal na dzień. Dlaczego? Ponieważ nie powoduje ona głodu, pokrywa zapotrzebowanie na prawie wszystkie składniki odżywcze, a jednocześnie pozwala schudnąć. Łatwo ją także modyfikować i przekształcać w dietę o niższej lub wyższej kaloryczności.

Polecamy: Encyklopedia zdrowia

Redakcja poleca

REKLAMA