Jak robić zakupy będąc na diecie?

Każdego dnia wybieraj takie produkty, aby zaspokajały potrzeby żywieniowe Twojego organizmu!
Kolejny dzień jesteś na diecie, lecz idąc na zakupy nagle Twój cały plan odchudzania ulega zmianie? Jest kilka rad, aby temu zapobiec. Dowiedz się, jak robić zakupy będąc na diecie.
/ 08.08.2011 11:18
Każdego dnia wybieraj takie produkty, aby zaspokajały potrzeby żywieniowe Twojego organizmu!

Zakupy spożywcze szczególnie w supermarketach często mają zgubny wpływ na naszą dietę. W sklepach jest wiele promocji, którym często jest nam trudno się oprzeć. Pomimo wcześniejszych planów dotyczących zakupów nagle widzisz wspaniałe okazje np. dwie paczki chipsów w cenie jednej lub promocję na Twoje ulubione czekoladki i czujesz, że po prostu musisz je kupić.

Jak temu zaradzić?

Prostą a zarazem niezwykle skuteczną metodą jest to, aby nigdy nie chodzić głodnym na zakupy. Przed wyjściem zjedz niewielki posiłek. Idąc do sklepu, kiedy jesteś głodna podświadomie kupujesz więcej oraz większą uwagę poświęcasz niezdrowym przekąskom. Warto również przygotować wcześniej listę zakupów i kupować wyłącznie to, co wcześniej zaplanowałaś.

Zobacz także: Dieta na lato - jak się odżywiać?

Kiedy widzisz półki pełne słodyczy trudno jest Ci się oprzeć, aby nie kupić ulubionego smakołyku? W supermarketach zazwyczaj miejsce ze słodyczami jest w jednym miejscu – najlepiej jest więc w miarę możliwości omijać te półki. Zdrowe odżywianie jednak nie polega na całkowitym zakazie spożywania słodyczy, lecz na tym, aby ograniczyć ich spożycie do minimum. Kiedy złamiesz swój dietetyczny plan i zjesz czekoladki, nie obwiniaj się, potraktuj to jako jednorazowy „wyskok”, który wcale nie oznacza, że musisz zakończyć dietę, bo już z pewnością nie przyniesie spodziewanego efektu.

Zamiast kupować produkty przetworzone – warto zastąpić je produktami świeżymi (np. brzoskwinie w syropie w puszce zastąp świeżymi brzoskwiniami). Uważaj również na dania gotowe do spożycia (mrożonki, gotowe kanapki, sałatki). Ich wartość kaloryczna jest zazwyczaj dużo wyższa niż dań tego rodzaju przygotowanych samodzielnie.

Zobacz także: Dieta zgodna z grupa krwi - na czym polega?

Warto również zwrócić uwagę, że nie zawsze „opłaca” nam się kupić promocyjny produkt typu „50 procent gratis”- szczególnie dotyczy to produktów o krótkim terminie przydatności. Pomimo ścisłego planu dietetycznego w takim wypadku zjemy więcej (nawet pomimo braku apetytu na dany produkt) „aby się nie zmarnowało” oraz aby nie wyrzucać jedzenia.

Na co należy zwrócić uwagę?

Kupując produkty należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę i wygląd zewnętrzny opakowania. Warto bowiem przeczytać skład produktów oraz zwrócić uwagę na wartość kaloryczną. Spójrz, w jakiej kolejności producent podał składniki – wymagane jest, aby podawać je w kolejności od tych które znajdują się w największej ilości do tych, których w danym produkcie jest mniej. Nie zapominaj również, aby zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia oraz świeżość (np. warzyw i owoców).

Pomocne w podjęciu wyboru produktów może być GDA (wskazane dzienne spożycie) – jest to procent w jakim dany produkt spełnia zapotrzebowanie na dane składniki.

Redakcja poleca

REKLAMA