Spożywanie rafinowanego cukru zawartego w słodyczach, może przynieść zgubne skutki. Zbyt duże stężenie we krwi powoduje zakwaszenie, a tym samem szybką utratę cennych pierwiastków i witamin. Zaburza również pracę układu trawiennego oraz stężenie cukru we krwi.
Gorzka słodycz
Cukier rafinowany uzależnia tak samo jak narkotyk. Większy apetyt na „słodkie” to również potrzeba dostarczenia większej ilości białka. Wzbogacenie diety o zbyt dużą ilość mięsa i cukru to pierwszy krok do poważnych problemów zdrowotnych.
Zobacz także: Walka na kalorie: czekolady i batony
Oto kilka sposobów jak poradzić sobie z „odstawieniem” niebezpiecznego cukru:
- rezygnować stopniowo, w miarę możliwości zastępować go tym pochodzenia naturalnego np. syrop klonowy, melasa;
- należy unikać fruktozy i brązowego cukru (również jest rafinowany);
- możemy zstąpić go miodem, jednak tylko „zimnym”, rozpuszczony np. w gorącej herbacie traci swoje właściwości;
- najlepiej gotować posiłki w domu, unikać sztucznych produktów, zawierających konserwanty jak np. jedzenie z puszek;
- spożywanie dużej ilości warzyw strączkowych, zbóż oraz słodkich warzyw, takich jak buraki; marchew natomiast utrzymuje odpowiedni poziom cukru w organizmie
- urozmaicić dietę o kiełki i produkty pełnoziarniste.
A może joga…
Dieta z cała pewnością pozwoli oczyścić nasze ciało i pozwoli powrócić mu do formy. Jednak potrzeba przekąszenia batonika czy czekolady rodzi się w naszym umyśle. Opanowanie tego kaprysu pomoże nam nie tylko silna wola, ale i joga. Uczy ona kontroli nad własnym ciałem i duchem, pozwalając zachować idealna równowagę. Celem ćwiczenia jogo nie jest całkowite „wyrzucenie” z naszego jadłospisu drobnych przyjemności, a jedynie racjonalne dawkowanie tego, co stanowi niezbędny budulec i wartość dla naszego organizmu, a tym, co jest jedynie „pusta” kalorią.
Zobacz także: Podjadanie - jak z nim walczyć?