Dzienniczek odchudzania

Załóż go! Pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu to świadomość błędów żywieniowych, które popełniamy. Bardzo dobrym sposobem jest spisywanie wszystkich posiłków oraz produktów, które zjadamy, czyli tzw. dzienniczek odchudzania. Zobacz, jak przygotować taki dzienniczek odchudzania.
/ 30.10.2009 09:55

Dzienniczek odchudzania.

Przez cały dzień zapisujemy godziny posiłków, ilości zjadanych produktów, a następnie pod koniec dnia analizujemy i oceniamy swój styl jedzenia.

Przykładowy dzienniczek – dzień pierwszy

Godzina

Co zjadłam/łem?

np. 8.00

Śniadanie:

Zapisujemy dokładną ilość kromek pieczywa, ilość masła lub margaryny, czym i ile smarujemy, ilość plasterków sera żółtego, wędliny, napoje oraz ilość cukru dodawanego do herbaty.

2 śniadanie:

Czy jest? Co składa się na ten posiłek? Czy odbywa się na zasadzie podjadania?

Obiad:

Zwróć uwagę na mięso jakie wybierasz, czy jest polane sosem, czy jest smażone w panierce, co występuje częściej – ziemniaki, ryż, kasze, czy nie zapominasz o surówce.

Czy zupa jest zabielana śmietaną?

Czy obiad nie jest za późno?

Czy pojadasz?

Czy wieczorem masz ochotę na coś słodkiego? Czy ulegasz pokusie zjedzenia czegoś z nudów, żeby zająć czymś ręce?

Kolacja:

Zwróć uwagę czy nie jest za duża, porównaj ją ze śniadaniem.

Podstawowe błędy

  1. Brak śniadań lub zbyt małe śniadania. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, daje energię do pracy i odbudowuje energię wykorzystaną w nocy.
  2. Zwróć uwagę na pieczywo, które wybierasz. Najbardziej wskazane przy odchudzaniu jest pieczywo razowe i graham, które sprawia, że czujemy się syci na dłużej.
  3. Cukier do herbaty. Jeśli słodzisz 2 łyżeczki lub więcej, zmniejsz jego ilość do 1 łyżeczki lub przekonaj się do gorzkiej.
  4. Czy pamiętasz, że posiłki powinno się spożywać co 3-4 godziny? Ta regularność wspomaga odchudzanie.
  5. Czy podjadasz między głównymi posiłkami? Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, ile kalorii spożywamy, jedząc coś w biegu, na szybko.
  6. O której jadasz obiad i jaka jest wielkość posiłku? Obiad po godzinie 17.00 powinien być mniejszy niż o godzinie 14.00. Późne obiady powinny się składać w większej mierze z warzyw, niż z mięsa i ziemniaków.
  7. Czy masz skłonności do jedzenia słodyczy lub podjadania wieczorem? To może oznaczać, że za mało jadasz do południa i wczesnymi popołudniami. Wówczas organizm wykorzystuje energię z zapasów (niestety, nie tkanki tłuszczowej), a wieczorem daje sygnał dużym apetytem, że trzeba je uzupełnić.

  Zobacz także: Jak rozpocząć odchudzanie?

Podkreśl w dzienniczku wszystkie błędy, które popełniłeś, na czerwono. Jutro ponownie zapisuj to, co zjadasz, ale postaraj się nie powtarzać błędów i zjadać o połowę mniejsze porcje. Przeanalizuj kolejny dzień i podkreśl błędy. Nie od razu pozbędziesz się wszystkich przyzwyczajeń i złych nawyków, ale to, że je zobaczysz i zrozumiesz, będzie Twoim sukcesem.

W ramach dzienniczka odchudzania możesz również liczyć kalorie. Potrzebne są profesjonalne tablice kaloryczne, waga lub tabela miar kuchennych i trochę cierpliwości. Spróbuj na początek nie przekraczać 1500 kcal.

Najważniejsze miary kuchenne

Łyżka stołowa, duża – 15 ml – ok. 15g

Łyżeczka do herbaty, mała – 5 ml – ok. 5g

Szklanka – 250 ml – 250g

Filiżanka – 150 ml – 150g

Zobacz także: Cellulit? Zmień styl życia i dietę

Redakcja poleca

REKLAMA