Jak działają diety 24-godzinne?

Kto z nas nie marzy o zrzuceniu w bardzo krótkim czasie kilku zbędnych kilogramów? Wszyscy wiemy, że diety cud nie istnieją, a atrakcyjny wygląd często okupiony jest wieloma wyrzeczeniami. Ostatnio wśród diet pojawiła się nowość - diety 24-godzinne. Jednak, nie należy ich traktować jako magicznej metody na szybkie pozbycie się kilogramów, bardziej jak skuteczny sposób oczyszczenia organizmu z toksyn.
/ 28.11.2012 16:08

Dieta owocowa.

Garść potrzebnych informacji

Najpopularniejszą dietą 24-godzinną, jest dieta owocowa. W czasie jej krótkiego stosowania, spożywa się tylko owoce, dostarczając w ten sposób organizmowi wielu witamin i składników mineralnych. W jej trakcie, zaleca się picie naparów czy herbatek ziołowych, przygotowanych z rumianku, melisy, mięty, mniszka lekarskiego czy skrzypu, oraz wody mineralnej (najlepiej niegazowanej). Taka dieta pozwala na usunięcie z naszego organizmu wielu toksyn, kumulujących się, na skutek spożywania niezdrowej żywności czy picia alkoholu. Z owoców można przygotować smakowite sałatki, przy czym ważne, aby nie dosładzać ich cukrem czy miodem, dlatego że owoce zawierają już wystarczającą ilość cukru. Przed każdym posiłkiem, należy bezwzględnie pamiętać o umyciu owoców pod bieżącą wodą, po to by usunąć z ich powierzchni zanieczyszczenia oraz warstwę wosku, którym pokryta jej skórka niektórych owoców. Owoce, takie jak jabłka czy gruszki najlepiej jeść niedobrane, gdyż pod skórką właśnie znajduje się najwięcej błonnika, korzystnie wpływającego na nasz metabolizm i usprawniającego pracę przewodu pokarmowego.

Plan diety

Na dzień przed planowanym przystąpieniem do diety (wieczorem), zaleca się spożycie około 150 gramowej porcji białego chudego mięsa, może to być, na przykład pierś z indyka lub kurczaka, skropiona niewielką ilością soku z cytryny. Przypuszcza się, że witamina C zawarta w cytrynie i białko pochodzące z mięsa, aktywują do działanie hormon, wytwarzany przez nasz organizm wyłącznie w nocy, którego działanie polega na rozkładzie tłuszczu. Następnego dnia można zacząć już właściwą dietę.

Polecamy: Przyczyny odkładania się tłuszczu w organizmie

Proponowana dieta owocowa może wyglądać następująco:  

  • Śniadanie - niecałe pół kilograma owoców (jednego gatunku lub mieszanych), do tego 1-2 filiżanki herbaty ziołowej
  • Godzina 10 – pomarańcza i 3 kiwi
  • Godzina 12 – około 200 g moreli (świeżych, bo suszone mogą zawierać dodatek cukru) oraz 2 gruszki
  • Godzina 14- banan, 100 g śliwek, połowa grejpfruta 
  • Godzina 16 - około 400 g melona lub ananasa
  • Godzina 18- 2 morele, 1 kiwi, 150 g śliwek. Przed pójściem spać - jabłko, filiżanka melisy na spokojny sen

Między posiłkami należy pić wodę mineralną w ilości, której domaga się nasz organizmowi. Odstawmy na czas 24-godzinnej diety kawę, ponieważ zawiera kofeinę oraz wypłukuje z organizmu składniki mineralne. Warto zrezygnować też z czarnej herbaty, bo jest ona źródłem związku – teiny, pobudzającej nasz organizm podobnie jak kofeina.

Zobacz też: Czy dieta białkowa może być szkodliwa?