grzaniec galicyjski kcal fot. Adobe Stock, master1305

Grzaniec przy ognisku – super! Ale ile ma kalorii?

Grzaniec galicyjski ma od 163 do 350 kcal w porcji wielkości kubka 250 ml. Ta różnica w kaloryczności wynika z dodatków, jakich producenci używają do nadania grzańcowi wyjątkowego smaku. Najlepiej grzane wino przygotować samemu, bo wtedy można wpływać na jego kaloryczność i skład tak, aby był zdrowszy.
Ewa Cwil / 18.12.2022 05:50
grzaniec galicyjski kcal fot. Adobe Stock, master1305

Grzaniec to grzane wino z przyprawami, czasami też z miodem i pomarańczą oraz dodatkiem rumu. Świetnie rozgrzewa, a większość dodatków ma właściwości prozdrowotne. Jednak nie wolno zapominać, że to napój alkoholowy, czyli nie każdy może go pić i nie chodzi tylko o jego kaloryczność.

Spis treści:

  1. Czy grzaniec jest kaloryczny?
  2. Grzaniec galicyjski kcal i kaloryczność innych grzańców
  3. Czy grzaniec galicyjski jest zdrowy?

Czy grzaniec jest kaloryczny?

Grzaniec to czerwone wino (półwytrawne lub półsłodkie) z przyprawami. Przeciętnie 100 g czerwonego wina zawiera 85-95 kcal, ale grzaniec to wino podgrzane, z którego część alkoholu odparowała, dlatego szacuje się, że 100 g grzanego wina to ok. 65 kcal, a kubek – ok. 163 kcal.

Domowy grzaniec z przyprawami, ale bez dodatku miodu, będzie mniej kaloryczny niż grzaniec kupowany w sklepie (patrz niżej), który zwykle jest dosładzany. Jego kaloryczność będzie podobna do kaloryczności podgrzanego wina, czyli ok. 163 kcal w kubku. Dodatek miodu, rumu i pomarańczy podniesie jego kaloryczność.

Warto pamiętać, że alkohol to tzw. puste kalorie, czyli energia, z którą nie dostarcza się organizmowi znaczących ilości cennych dla zdrowia składników.

Grzaniec galicyjski kcal i kaloryczność innych grzańców

Grzańce, które można kupić w sklepie, nie wymagają doprawiania, a tylko podgrzania. Są doprawione różnymi dodatkami, niestety na etykietach próżno szukać precyzyjnych informacji dotyczących ilości i jakości tych dodatków. Poniżej kaloryczność grzańców:

  • Grzaniec galicyjski kcal – 105 w 100 g. A ile kalorii ma kubek grzańca? Przyjmując, że kubek ma 250 ml, jest to 262 kcal.
  • Grzaniec galicyjski miodowy kcal. Grzaniec galicyjski miodowy ma więcej kalorii niż zwykły, ale najprawdopodobniej nieco mniej niż 120 kcal w 100 g, czyli poniżej 300 kcal w kubku. Ten brak pewności wynika z tego, że nie sposób sprawdzić na etykiecie, ile miodu dodaje producent do grzańca. Domowej roboty grzaniec zwykle zawiera łyżeczkę miodu na kubek, co przy takiej ilości miodu zwiększa kaloryczność kubka grzańca o 30 kcal.
  • Grzane Góralskie Wino Owocowe – 140 kcal w 100 g, 350 kcal w kubku
  • Grzane piwo kcal (z miodem i pomarańczą) – ok. 115 kcal w 100 g, 286 kcal w kubku
  • Zbójeckie grzane kcal – brak danych, prawdopodobnie podobna kaloryczność do grzańca galicyjskiego.
  • Wino Grzane Mnicha kcal – brak danych, prawdopodobnie podobna kaloryczność do grzańca galicyjskiego.

Czy grzaniec galicyjski jest zdrowy?

W grzańcu najbardziej dyskusyjny jest alkohol – jedni uważają, że nie ma jego bezpiecznej dawki, inni, że pity z umiarem może przynosić korzyści dla zdrowia, a przynajmniej nie szkodzi. W grzańcu jest ok. 13-14% alkoholu.

Poza alkoholem grzaniec zawiera wiele zdrowych dodatków:

Przygotowany w domu, z dobrej jakości wina, z pewnością będzie zdrowszy od kupnego, w którego składzie mogą znajdować się niepożądane dodatki: cukier, słodziki, konserwanty, siarczany.

Domowy grzaniec rozgrzeje, zadziała bakteriobójczo, antyoksydacyjnie (dzięki zawartości flawonoidów w czerwonym winie). Porcja grzańca wypita okazjonalnie nie zaszkodzi, pity zbyt często lub w dużej ilości zaszkodzi. Grzańca nie powinny pić: ciężarne, cukrzycy, chorzy na astmę, osoby z chorobami trzustki i wątroby. Grzaniec galicyjski ma indeks glikemiczny równy 30.

Czytaj także:
Czy wino podnosi ciśnienie?
Grzaniec na winie i bezalkoholowy – przepisy
Grzane piwo z sokiem malinowym: jak zrobić?