Genodieta – jakie efekty daje dieta DNA?
Czy wiesz, na czym polega dieta DNA czyli tzw. genodieta? Jakie efekty przynosi ten sposób odżywiania? Zobacz!


fot. Fotolia
Na czym polega genodieta?
Dieta DNA polega na dopasowaniu codziennego menu do kodu genetycznego, jaki w swoim organizmie zapisany ma każdy z nas. Na podstawie prostego badania określa się, czy posiadamy tzw. gen otyłości, który utrudnia nam metabolizm węglowodanów, tłuszczów lub obu tych substancji.
Jeśli analiza laboratoryjna wykaże obecność takich mutacji genetycznych, dietetyk zaleca odpowiednią dietę, która pozwala zrzucić zbędne kilogramy i zwyczajnie lepiej się poczuć.
Trwałości i efektywności diety opartej na testach DNA nie zagwarantuje jednak samo badanie oraz jego naukowa analiza. Konieczne są jeszcze dodatkowe elementy:
- skrupulatne dopasowanie jadłospisu, nie tylko do pory roku, ale przede wszystkim do jednostkowego kodu genetycznego,
- uwzględnienie aktywności fizycznej.
„Idzie wiosna, będzie pojawiało się coraz więcej sezonowych warzyw i owoców, co odbije się także w codziennych menu” – mówi Szymon Ambroziewicz z firmy Fitness Catering. „Ważne jednak, by sięgać po nie inteligentnie. Zarówno warzywa, jak i owoce mogą zawierać węglowodany i tłuszcze, które dla jednych będą źródłem zdrowia a dla innych – dodatkowych kilogramów. Każdy zestaw posiłków przygotowujemy pod konkretną osobę, uwzględniając nie tylko wynik badania genetycznego, ale także indywidualne preferencje, alergie oraz czynniki takie, jak wiek i tryb życia” – dodaje ekspert.
Zobacz także: Dieta zgodna z grupą krwi – na czym polega?
Czy stosując genodietę warto ćwiczyć?
Żadna dieta, bez odpowiedniej dozy aktywności fizycznej, nie będzie w pełni skuteczna. Ale co to znaczy „odpowiednia” aktywność fizyczna? „To takie dozowanie wysiłku fizycznego, by był on adekwatny do płci, wieku, kondycji fizycznej oraz indywidualnej diety” wylicza Andrzej Bogdał, trener personalny sprawujący pieczę nad klientami Genosfery.
Źródło: Materiały prasowe SiSu PR/ Genosfera
Zobacz także: Jak sprawdzić, czy posiadasz gen otyłości?