POLECAMY

Flexitarianizm zdobywa coraz większą popularność. Zobaczcie, na czym polega ta dieta

Czy nowy sposób odżywiania ma szansę zdobyć popularność?
Flexitarianizm zdobywa coraz większą popularność. Zobaczcie, na czym polega ta dieta fot. Fotolia

Wegetarianizm to sposób odżywiania, który polega na całkowitym wykluczeniu z jadłospisu produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak nie wszyscy są w stanie zupełnie zrezygnować ze spożywania posiłków mięsnych. Jak połączyć założenia wegetarianizmu z okazjonalnym jedzeniem mięsa? Odpowiedzią jest flexitarianizm.

7 prostych zasad dzięki, którym schudniesz raz na zawsze

Na czym polega flexitarianizm?

Flexitarianizm można potraktować jako optymalne rozwiązanie dla osób, które świadomie chcą ograniczyć spożywanie mięsa, nie wykluczając go całkowicie ze swojego jadłospisu. Polega bowiem na zwiększeniu ilości spożywanych owoców i warzyw, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości posiłków mięsnych. Oczywiście, taki sposób odżywiania nie jest niczym nowym, jednak ostatnio staje się coraz bardziej popularny. Whole Food przewiduje nawet, że w roku 2017 flexitarianizm będzie najważniejszym trendem żywieniowym.

6 najważniejszych przykazań zdrowego żywienia

Jak powstał flexitarianizm?

Pojęcie flexitarianizmu wprowadziła w latach 90. XX wieku Linda Anthony, nie zyskał on jednak wtedy zbyt wielu zwolenników. Głośno zrobiło się o nim dopiero w roku 2009, kiedy muzyk Paul McCartney i jego córki rozpoczęli akcję zachęcającą do rezygnacji z posiłków mięsnych w poniedziałki. Hasło "Meat Free Monday" stało się rozpoznawalne na całym świecie, a do inicjatywy przyłączyło się ponad milion osób. 

Istnieją różne podejścia do flexitarianizmu. Jedno zakłada ustalenie sobie określonej liczby posiłków bezmięsnych lub wprowadzenie jednego a czasem kilku dni bezmięsnych w tygodniowym jadłospisie. Drugie, przy stosowaniu na co dzień diety wegetariańskiej lub wegańskiej, okazjonalnie dopuszcza spożycie dania mięsnego.

Kontroluj ilość spożywanego jedzenia! 10 sposobów na oszukanie wilczego apetytu

Jakie korzyści ma stosowanie diety flexitariańskiej?

Ograniczenie mięsa w diecie może przyczynić się do poprawy kondycji fizycznej i stanu zdrowia – obniża bowiem ryzyko zachorowania na cukrzycę, nowotwory i choroby serca. Dieta flexitariańska daje możliwość pozytywnego oddziaływania na własny organizm, bez konieczności całkowitej rezygnacji z ulubionych smaków.

Nowa i zdrowa dieta kopenhaska. Schudnij 4 kg w 13 dni!

Na podstawie informacji prasowej VeggieDay

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Bez przesady , ruch i można i na czekoladę sobie pozwolić ja np. nie wyobraża sobie zimowego wieczoru bez Drinking Chocolate.
/rok temu
Nie nazywałabym tego jako osobny nurt. W końcu to po prostu zdrowa, zbilansowana dieta. Lekarze już od dawna alarmują, że jemy za dużo mięsa.To samo ze słodyczami. Są w piramidzie żywienia, ale myślę, że chodzi raczej o kakao, gorzką czekoladę, jakieś suszone owoce typu Bambuczi, a nie batony przekładane toffi i miazgą z tłuszczu palmowego.
/rok temu
Pewnie, dieta musi być racjonalna wtedy jesteśmy zdrowe i ładnie wyglądamy, dieta to sposób żywienia. To bardzo wazne aby robić to z głową. Poczytajcie sobie książkę Odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii. Tam są informacje , które diety są niezdrowe i dlaczego, jakie spustoszenie sieją w organizmie, ale przede wszystkim dowiesz się jak jeść i ćwiczyć, by zrzucać kilogramy i być zdrowym! ja mam po 8 miesiącach 14 kilo mniej :)