Dziewczyna jedząca pączka fot. Fotolia.pl

Jak jeść mniej kalorii dziennie - 8 prostych sposobów

Wystarczy wprowadzić małe zmiany w swoich przyzwyczajeniach.
Karolina Kalinowska / 07.11.2016 08:49
Dziewczyna jedząca pączka fot. Fotolia.pl

Bardzo często nie zastanawiamy się, co ląduje na naszych talerzach, a podjadanie w czasie gotowania jest przez nas zupełnie niezauważalne. A przez takie "próbowanie" możecie dostarczyć do organizmu nawet 200 dodatkowych kalorii.

Okazuje się, że wystarczy kilka drobnych zmian w codziennych przyzwyczajeniach, aby zaoszczędzić 500 kalorii każdego dnia. Pewnie zastanawiacie się, co może wam to dać, skoro macie do zrzucenia  8 kilogramów. W odchudzaniu nawet małe rzeczy mają bardzo duże znaczenie. Po dokonaniu obliczeń okazuje się, że dzięki takiemu systemowi będziecie dostarczały do organizmu 3500 kalorii tygodniowo, a 15 tysięcy miesięcznie. To już robi na was wrażenie? Teraz zobaczcie, jak to zrobić.

5 trików dzięki, którym zaczniesz przestrzegać diety

1. Pij czarną kawę

Jak to? Przecież i tak już nie słodzisz? Niestety! Mleczne kawy to pole minowe, gdzie kryje się niewyobrażalna ilość kalorii np. duże latte to ok. 200 kalorii. Ile takich kaw wypijasz w ciągu dni? Jeżeli jedną z nich zastąpisz małą czarną lub całkowicie z niej zrezygnujesz, to uda ci się zaoszczędzić całkiem sporo kalorii.

2. Żuj wolniej

Pewnie słyszałaś to już wiele razy, ale dzięki temu unikniesz niestrawności. Badania na Uniwersytecie w Teksasie wykazały, że smakując każdy kęs, szybciej poczujesz się pełna, a dzięki temu zmniejszysz spożycie kalorii (średnio o 100 kcal) w każdym posiłku. Czyli to daje ok. 300 kalorii w ciągu całego dnia.

Włącz ten składnik do diety i zacznij chudnąć

3. Zjedz wegetariańskiego hamburgera

Jeśli masz ochotę na hamburgera, nie rezygnuj z niego. W tym wypadku wystarczy zamienić mięso na hamburgera wegetariańskiego zrobionego np. z cieciorki. Według badań przeprowadzonych przez John Hopkins University, satysfakcja z takiego posiłku jest identyczna, ale ilość dostarczonych do organizmu kalorii znacznie mniejsza. Ta różnica wynosi ok. 400 kalorii. Prawda, że bardzo dużo?

4. Zrezygnuj z napojów gazowanych

Jeszcze kilka miesięcy temu parsknęłabym śmiechem i powiedziała, że trzeba mieć w życiu jakieś przyjemności. Kiedyś nie wyobrażałam sobie funkcjonowania bez coli. Oczywiście piłam wodę, ale na biurku stała też zawsze czerwona puszka z ulubionym napojem gazowanym. Kiedyś powiedziałam dość i jakoś poszło, ale przyznam szczerze, że początki były bardzo ciężkie.

Jeżeli nie jesteś w stanie funkcjonować bez bąbelków, to ulubiony napój zamień na wodę gazowaną z cytryną lub pomarańczą.

Poznaj 7 błędów, przez które nie chudniesz

5. Ruszaj się!

Wcale nie mówię tutaj o wyczerpującym trening i wylewaniu litrów potu. Wystarczy zrobić sobie przerwę i przeznaczyć 20 minut na energiczny spacer na świeżym powietrzu, zrezygnować z windy na rzecz schodów lub wysiąść wcześniej z autobusu i resztę drogi pokonać pieszo.

Badania z Mayo Clinic wykazały, że osoby, które robią sobie krótkie przerwy w ciągu dnia, spalają średnio 350 kalorii więcej, niż ich współpracownicy, którzy siadają przed komputerem o 9.00, a wstają o 17.00.

6. Więcej śpij

Oznacza to 7-8 godzin snu każdej nocy. Badanie przeprowadzone przez American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że ludzie, którzy spali zalecaną ilości godzin, spożywali w ciągu dnia 300 kalorii mniej niż ci, którzy na sen przeznaczali tylko 4 godziny na dobę.

6 prostych sztuczek, dzięki którym będziesz jadła mniej

7. Używaj oleju kokosowego

Nadal do smażenia używasz masła lub oleju słonecznikowego? Przyszedł czas na zmiany! Wymiana tłuszczy zwierzęcego lub roślinnego na olej kokosowy z pierwszego tłoczenia wspomaga utratę wagi, ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha (MCT). Dlaczego warto go jeść? Zwalniają perystaltykę jelit w związku, z czym wydłużają czas przebywania pokarmu w przewodzie pokarmowym. Sprawia to, że wpływają na zwiększenie wchłaniania składników odżywczych i zwiększenie uczucia sytości.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Genewie odkryli, że spożywanie dziennie 15-30 g MCT, zwiększa zużycie energii o 5%. Przekłada się to na ok. 120 kalorii każdego dnia.

8. Żuj gumę podczas gotowania

Dzięki temu spalisz kilka dodatkowy kalorii, ale również uchronisz się przed bezmyślnym podjadaniem w czasie gotowania. Takie niewinne skubanie z garnka lub patelni, to aż 200 dodatkowych kalorii.

Metoda na głoda! 8 najbardziej sycących produktów