Skąd się wziął nordic walking?
Marsz z kijami jest formą aktywności niezwykle przypominającą narciarstwo biegowe. Takie są bowiem korzenie nordic walking. Narciarze biegowi w sezonie letnim budowali swoją siłę i wytrzymałość poprzez tzw. ski walk. Nasza mistrzyni olimpijska – Justyna Kowalczyk – także w lato trenuje z kijami. Sama mówi: „To mój najtrudniejszy trening w całym roku”. Niektórych może to dziwić, ponieważ marsz z kijkami wygląda niepozornie…
Na podstawie ski walk Skandynawowie stworzyli nową dyscyplinę pod nazwą nordic walking, którą po raz pierwszy zaprezentowano w 1997roku. Finowie szybko zarazili nową pasją kraje ościenne, a także kraje Ameryki Północnej i Europę.
Trzy poziomy treningu
Nordic walking można uprawiać na trzech różnych poziomach:
- Pierwszy z nich to poziom zdrowotny, dostępny dla każdego, kto chce po prostu dbać o siebie. Warunkiem jest oczywiście prawidłowo dobrany sprzęt oraz systematyczny trening prowadzony pod okiem specjalisty.
- Drugi poziom to tzw. poziom fitness. Na tym poziomie są wymagane już pewne umiejętności ruchowe i koordynacyjne zdobyte chociażby podczas uprawiania innych dyscyplin sportowych.
- Trzeci poziom to poziom sportowy przeznaczony dla sportowców wyczynowych.
Jak widać nordic walking daje szereg możliwości i wydaje się, że marsz z kijami mogą uprawiać wszyscy. Czy rzeczywiście tak jest?
Zobacz też: Kto może uprawiać nordic walking?
Zalety nordic walking
Trening nordic walking opiera się na naturalnych ruchach człowieka. Marsz z kijami urozmaica i czyni zwykły chód o wiele bardziej efektywnym. W czasie treningu uruchamiane są górne partie ciała, a przez to podczas aktywności pracuje ok. 90% mięśni. Dzięki temu ta dyscyplina jest doskonała dla ludzi pracujących przy biurku (w czasie marszu z kijami ćwiczą m.in. mięśnie kończyn górnych, szyi i barków, które w ciągu dnia pozostają w pozycji statycznej i często są nadmierne napięte).
Kij daje także możliwość odciążenia kończyn dolnych. Dla ludzi z nadwagą czy z problemami ortopedycznymi (bóle stawów kończyny dolnej, ból kręgosłupa) często może to być jedyna dostępna forma aktywności, która może przyczynić się do przerwania błędnego koła bólu. Bieg w przypadku tych osób może niekorzystnie wpływać na stawy, które będą nadmiernie obciążone. Odciążenie dzięki kijkom w momencie wybicia (faza chodu) sprawia, że przeciążenie stawów jest zniwelowane do minimum. Dodatkowo ruch połączony z odpowiednią dietą może sprawić, że waga zacznie spadać.
Nordic walking jest także bardzo często stosowany jako forma rehabilitacji kardiologicznej (np. po zawale serca). Poprawia bowiem tolerancję na wysiłek i ogólną sprawność systemu krążenia .
Jak widać nordic walking może być uprawiany przez wszystkich:
- w pełni sprawnych jako uzupełnienie treningu (aktywny odpoczynek po dyscyplinie wiodącej),
- wracających do formy bądź zdrowia, po przebytych kontuzjach ortopedycznych czy incydentach kardiologicznych (zawał, nadciśnienie tętnicze),
- ludzi z nadwagą,
- kobiet w trakcie i po ciąży,
- ludzi starszych (dzięki kijom zwiększone jest dodatkowo poczucie bezpieczeństwa),
- sportowców.
Ponadto nordic walking można uprawiać bez względu na warunki atmosferyczne (przez wszystkie pory roku), w grupach bądź indywidualnie.
Dobrze dobrany trening i sprzęt (często na ulicach widać ludzi maszerujących z kijami trekkingowymi a nie do nordic walking!) są gwarancją sukcesu.
Zobacz też: Czy Nordic Walking Cię odchudzi?