Każda osoba powinna znaleźć najwygodniejszy dla siebie zestaw odzieży, który będzie odpowiedni do uprawiania Nordic Walking. Oczywiście od warunków atmosferycznych zależeć będzie to, ile włożymy na siebie warstw. Równie ważna jest umiejętność produkcji ciepła przez nasz organizm. Im więcej ciepła jesteśmy w stanie wyprodukować, tym ilość warstw ubrań powinna być mniejsza.
Pierwsza, wewnętrzna warstwa ma za zadanie kontrolować krążenie oraz wchłaniać pot. Sprawia to, że skóra cały czas pozostaje sucha i ciepła. Warstwa ta powinna być wykonana z naturalnych włókien. Najlepszym wyborem będzie bielizna termoaktywna, oddychająca i odprowadzająca wilgoć. Może to być na przykład bielizna stosowana przez narciarzy, która daje nam gwarancję dobrej wentylacji.
Zobacz również: Nordic, a raczej Ballking – zamieniamy kijki na… piłki
Do zadań średniej warstwy należy dostarczanie ciału ciepła, oraz izolacja przed zimnem. Materiał powinien przetransportować wilgoć do warstw zewnętrznych. Wskazane jest, aby szczególnie zimą zadbać o to, by nosić średnią warstwę. Jeśli na zewnątrz wieje wiatr i pada deszcz należy zastosować zewnętrzną warstwę odzieży.
Jakie buty do nordic walking?
Oprócz kijków, w nordic walking niezwykle ważną rolę pełnią odpowiednio dobrane buty. Tego typu obuwie wpływa pozytywnie na efektywność i przyjemność z treningu. Dobre obuwie powinno zapewnić doskonałe podparcie dla stóp. Stabilne podeszwy są szczególnie ważne, aby dobrze stawiać stopę i uniknąć kontuzji, które zdarzają się szczególnie często, gdy spacerujemy po górach i nieubitych traktach.
Przy doborze obuwia powinniśmy także zwrócić uwagę na to, aby nasze palce miały wystarczającą przestrzeń. Buty nie mogą być zbyt ciasne, gdyż może to spowodować puchnięcie i ból stóp podczas marszu. Niektóre firmy produkujące sprzęt sportowy mają w swoim asortymencie specjalne obuwie przeznaczone do spacerów nordic walking. Charakterystyczną cechą takich butów jest grubsza podeszwa pod piętą. Jeśli jednak nie mamy zamiaru kupować takich butów, możemy stosować buty do biegania i buty trekingowe.
Polecamy: Bigoreksja – co to takiego i czy jest groźne?