www.studiokrokzakrokiem.com

Czy nordic walking odchudza?

Możemy wyróżnić wiele korzyści wynikających z uprawiania nordic walking. Coraz częściej pojawia się także pytanie czy nordic walking może okazać się skutecznym sposobem w walce ze zbędnymi kilogramami. Dowiedz się, czy nordic walking odchudza!
/ 10.05.2010 09:41
www.studiokrokzakrokiem.com

Nordic walking polecany jest osobom w każdym wieku, w tym szczególnie osobom z zaburzeniami krążenia. Regularne uprawianie tej aktywności wzmacnia mięśnie górnej części tułowia i ramion oraz mięśnie kończyn dolnych, a także usprawnia pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Nordic walking a marsz tradycyjny

Okazuję się, że podczas treningu nordic walking spalamy od 400 do 450 kalorii na godzinę, angażując przy tym 90% mięśni naszego ciała, podczas gdy tradycyjny marsz pochłania w tym samym czasie znacznie mniej, bo około 280 kalorii na godzinę. Podczas treningu nasze tętno wzrasta o ok. 5 - 17 uderzeń na minutę (jest więc wyższe o ok. 13% niż w trakcie zwykłego marszu).

Polecamy: Jak obliczyć tętno?

Warto dodać, że w czasie uprawiania nordic walking spalanie kalorii jest intensywniejsze, przy czym obciążenie dla kręgosłupa oraz stawów jest mniejsze nawet o 5 kilogramów przy równym podłożu. Dzięki temu możemy trenować wytrzymałość i jednocześnie zwiększamy szanse na zachowanie zdrowia i szczupłej sylwetki. Oprócz tego wywiera to pozytywny wpływ na przemianę materii, co sprzyja pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Nordic walking w badaniach

The Cooper Instytut Dallas zbadał skuteczność nordic walking w roku 2000. Rezultaty przeprowadzonych obserwacji opublikowano w 2001 roku. Wynika z nich, że w przypadku nordic walking spalanie kalorii i zużycie tlenu jest większe o około 20% w porównaniu do spaceru w takim samym tempie. Uzyskane w toku badań dane świadczą o tym, że uprawianie nordic walking może znacznie szybciej niż zwykły spacer pomóc nam zredukować masę ciała i uzyskać szczupłą sylwetkę.

Odchudzające efekty nordic walking:

  • podczas treningu spalamy znacznie więcej kalorii niż przy tradycyjnym spacerze
  • tętno rośnie o 5-17 uderzeń/min.
  • już po kilku treningach mamy szczuplejszą talię i brzuch
  • angażujemy niemalże wszystkie mięśnie naszego ciała co sprzyja szybszemu gubieniu zbędnych kilogramów
  • jest efektywniejszy niż zwykły marsz

Polecamy: Nordic walking po fińsku