Dieta w proszku – to hasło dla niektórych brzmi bardzo kusząco. W końcu przy takich posiłkach oszczędza się czas, bo odpada gotowanie, dokładnie wiadomo, ile kalorii się przyjmuje (nie trzeba skomplikowanych obliczeń), a posiłek szykuje się w mgnieniu oka. Jednak to rozwiązanie nie powinno być długoterminowym sposobem żywienia, choć niewątpliwie może alternatywą dla tradycyjnego jadłospisu diety odchudzającej, czy pomóc w wyrobieniu pewnych zdrowych nawyków żywieniowych.
Spis treści:
- Dieta w proszku – ranking
- Dieta w proszku na odchudzanie
- Dieta ketogeniczna w proszku
- Wady i zalety diety w proszku
- Zasady stosowania diet w proszku
Dieta w proszku – ranking
Dieta w proszku Huel
Obecnie chyba najbardziej popularną dietą w proszku jest ta od Huel. Jej zaletą jest to, że ma kilka odmian, w tym bezglutenową czy taką, której można użyć w czasie diety ketogenicznej. Dostarcza wszystkich niezbędnych makro- i mikro-elementów oraz witamin, dlatego może w pełni zastępować posiłki. Jest to więc pełnowartościowa dieta w proszku.
Huel oferuje następujące produkty w ramach diety w proszku:
- Huel Hot&Savoury – pełnowartościowy wegański posiłek na ciepło – wystarczy zalać wrzątkiem, porcja zawiera 25 g białka. Posiłek w różnych wersjach, np. makaron z wege kurczakiem i grzybami, makaron z pikantnym sosem paprykowym, makaron bolognese i inne.
- Huel Powder – wystarcza na 17 posiłków, pełnowartościowy posiłek w proszku w 8 smakach do wyboru,
- Huel Black Edition – odpowiednik Huel Powder ale o zwiększonej zawartości białka (40 g) i zmniejszonej zawartości węglowodanów, do wyboru 9 smaków, produkt bezglutenowy,
- Huel Bezglutenowy – pełnowartościowy posiłek w proszku bez zawartości glutenu, 30 g białka,
- do wyboru 10 smaków,
- Huel Essential – dostarcza 20 g białka, ma obniżoną zawartość cukrów i jest najbardziej przystępny cenowo. Także pozwala przygotować pełnowartościowy posiłek.
- Huel Complete Protein – proszek w tubie, nie w worku. Pozwala przygotować w pełni wegański, bezglutenowy i pełnowartościowy posiłek. 105 kcal w porcji, 20 g białka.
Na rynku są też inni producenci, którzy oferują diety w proszku. Wybraliśmy jeszcze 3, na które warto zwrócić uwagę.
Dieta w proszku Thrivebe food
1. Thrivebe food. Oferuje, napoje, koktajle i posiłki, którymi można zastąpić dowolny posiłek w ciągu dnia. Ta dieta w proszku jest wegańska, nie zawiera nabiału, ani składników z roślin GMO.
- ThriveFood – 400 kcal w porcji. Jest kilka smaków do wyboru, w tym truskawka, wanilia, wiśnia. Posiłki bezglutenowe.
- ThriveShake – 150 kcal w porcji. Kilka smaków do wyboru: czekolada, ananas, banan.
- ThriveDrink – brak informacji o kaloriach, smaki: truskawka, ananas. Napój niskocukrowy – tylko 0,3 g cukru w porcji.
Thrivebe Food oferuje zakup poszczególnych produktów w opakowaniach zbiorczych, do których dołączana jest miarka, pozwalająca odpowiednio dawkować proszek.
Dieta w proszku Supersonic
2. Supersonic oferuje dietę w proszku w opakowaniach zbiorczych lub tzw. wersję travel – w mniejszych opakowaniach. Jedna z wersji produktu wpasowuje się w dietę ketogeniczną, gdyż w takim posiłku znajduje się tylko 5 g węglowodanów.
W ofercie marki są:
- dieta w proszku Food Powder Smart lub Plus (w zbiorczych opakowaniach i wersja travel) – do szykowania zamiennika posiłku, 43 g białka w 100 g proszku (wersja Plus; wersja Smart zawiera mniej białka), do łączenia z wodą lub napojem roślinnym,
- dieta w proszku Food Powder Keto – do przygotowania niskowęglowodanowego posiłku, 37 g białka i 5 g węglowodanów w porcji,
- Collagen beaty Drink – proszek miesza się z wodą i pije na poprawę jakości skóry,
- Flexforce Collagen Drink – proszek miesza się z wodą i pije na wzmocnienie np. więzadeł czy chrząstki stawowej,
- Boost Energy Drink – zawiera guaranę, kofeinę, teaninę, gingko boloba oraz aminokwasy,
- Krem Orzechowy – w trzech smakach, jako zamiennik niezdrowych słodyczy. Zawiera błonnik, nie zawiera dodatku białego cukru,
- Brain Coffee – zawiera cholinę i l-teaninę, działa usprawniająco na centralny układ nerwowy, łagodzi skutki stresu, do parzenia lub w wersji rozpuszczalnej,
- Calm Cacao – zawiera ashwagandę, tryptofan, reishi. Uspokaja, ułatwia zasypianie
Dieta w proszku Mix Slim
3. Mix Slim. Proponuje zakup pakietów produktów na tydzień, 2 lub 4 tygodnie. Każdy z pakietów zawiera zestaw produktów diety w proszku, które zastępują 5 posiłków dziennie. Jest to dieta bogata w białko i uboga w cukry i tłuszcz. Umożliwia organizmowi wejście w stan ketozy.
W pakietach znajdują się następujące produkty:
- koktajl odchudzający,
- kasza odchudzająca lub omlet odchudzający,
- zupa odchudzająca,
- smaki: Mix i Slim do doprawiania koktajli i kaszy,
- shaker,
- plan diety.
Z tych produktów szykuje się posiłki lub ich zamienniki, ale łączy się je też ze zwykłymi produktami spożywczymi – dozwolona lista produktów znajduje się w planie diety.
Ranking diet w proszku?
Nie podejmujemy się polecania którejkolwiek z tych diet w proszku, czy budowania z nich rankingu – która dieta w proszku najlepsza, najzdrowsza, najtańsza itp. Każdy musi samodzielnie podjąć decyzję, która będzie dla niego najbardziej odpowiednia pod kątem odżywczym, smakowym czy cenowym.
fot. Dieta w proszku na odchudzanie/ Adobe Stock, 9dreamstudio
Dieta w proszku na odchudzanie
Większość diet w proszku to tak naprawdę diety odchudzające, czy też pomagające w stabilizacji wagi po odchudzaniu. Wszystkie wymienione wyżej marki promują swoje produkty jako sposób na odchudzanie. I słusznie, bo diety w proszku lepiej nie stosować jako sposób żywienia na całe życie – czytaj więcej niżej w części pt. wady i zalety diety w proszku.
Dieta w proszku na odchudzanie może być bardzo pomocna. Z powodzeniem w krótkim terminie można ją stosować jako jedyne źródło pożywienia, a w dłuższym czasie, jako element diety odchudzającej – np. 2 czy 3 z 5 posiłków dziennie można zastąpić dietą w proszku. To świetny sposób na to, aby unikać sięgania po kaloryczne przekąski czy niezdrową żywność poza domem. Ponieważ taki posiłek zawsze można mieć przy sobie, łatwiej jest wyrobić sobie nawyk spożywania 5 posiłków dziennie.
Wszystkie wymienione w rankingu powyżej marki nadają się jako dieta odchudzająca w proszku. Do nich można dodać jeszcze SlimFast – niskokaloryczne koktajle z proszku. Warto jednak wiedzieć, że w porównaniu z pozostałymi markami tu wymienionymi, SlimFast charakteryzuje się wysoką zawartością węglowodanów. W wersji wysokobiałkowej zawiera więcej białka, ale i tak znacząco mniej niż diety w proszku innych marek, nie mówiąc już o ich wersjach ketogenicznych.
Dieta ketogeniczna w proszku
Wielu producentów wprowadza do oferty swoje wersje ketogeniczne diety w proszku. Charakteryzują się one zwiększoną zawartością białka i obniżoną zawartością węglowodanów. Zwykle udaje im się uzyskać ograniczenie cukrów do 5 g w porcji. To dobry wynik i niewątpliwie może być wsparciem dla każdego, kto stosuje dietę ketogeniczną.
Na pewno warto z takich produktów korzystać, przygotowując sobie keto przekąski czy posiłki wtedy, gdy nie ma możliwości skomponowania odpowiedniego posiłku samodzielnie, z naturalnych produktów. Tak najczęściej jest w pracy lub w podróży. Wtedy wystarczy porcja proszku, odrobina wody i shaker, aby dostarczyć organizmowi białka i energii do funkcjonowania bez wychodzenia ze stanu ketozy.
Ketogeniczną dietę w proszku oferują spośród wymienionych przez nas marek: Huel, Mix Slim, Supersonic.
Wady i zalety diety w proszku
Diety proszkowe gwarantują szybką utratę pierwszych kilogramów i uczą zdrowych nawyków żywieniowych m.in. jedzenia 5 posiłków dziennie.
Diety w proszku mogą być stosowane przez wszystkie zdrowe osoby dorosłe, które mają problem z nadliczbowymi kilogramami. Nie można ich stosować w przypadku niektórych chorób przewlekłych. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować decyzję o odchudzaniu z lekarzem. Niektóre choroby przewlekłe takie jak nadciśnienie (niewskazane jest spożywanie tauryny i guarany), schorzenia nerek (niedozwolona duża dawka białka) czy cukrzyca mogą wykluczyć stosowanie diety w proszku.
Długotrwałe stosowanie diet w proszku może niekorzystnie wpływać na układ pokarmowy oraz zdrowie jamy ustnej, zębów i mięśnie twarzy, gdyż eliminuje np. czynność żucia. Niestety długotrwałe szykowanie sobie posiłków z proszku nie uczy dokonywania zdrowych wyborów w sklepie, ani stosowania zdrowych technik kulinarnych.
Zasady stosowania diet w proszku
- Stosuj dietę nie dłużej niż zaleca producent. Zwykle jest to od dwóch tygodni do kilku miesięcy.
- Po zastosowaniu pełnej opcji (pięć posiłków z proszku) możesz powoli przechodzić na normalne żywienie. Stopniowo zastępuj posiłek z torebki (np. obiad) samodzielnie przygotowanym, prawidłowo zbilansowanym daniem.
- Dietę proszkową powinno się stosować nie częściej niż 2 razy w roku.
- Weź pod uwagę fakt, że nie ma zdrowego odchudzania bez aktywności fizycznej. Odpowiednia dawka ruchu potrzebna jest do tego, aby podczas diety tracić tkankę tłuszczową, a nie mięśniową. Regularne ćwiczenia pozwalają też uniknąć efektu jo-jo. Jednak nie każda dieta z proszku dostarczy tyle kalorii, a więc energii, aby aktywność fizyczna podejmować.
- Nie łącz różnych diet proszkowych podczas kuracji.
Artykuł pierwotnie opublikowano 18.03.2013 r.
Diety w proszku: program Enlite.me
Co jesz? Dieta zawiera zupy (kurczak z grzybami, pomidorowa i chilli) oraz koktajle w 5 smakach. Można je przygotowywać zarówno na ciepło,
jak i na zimno. Dieta dostępna jest w dwóch wariantach Enlite.one albo Enlite.comfort, które wybierasz w zależności od tego, jak dużej utraty wagi oczekujesz. Pierwszy wariant polega na spożywaniu 3–4 posiłków Enlite.me dziennie, co daje około 900 kcal. Natomiast drugi na łączeniu 2–3 posiłków Enlite.me ze zbilansowanymi posiłkami własnymi. Następnie przechodzimy do fazy Enlite.balance, podczas której normalną dietę łączymy z 1–2 produktami Enlite.me.
Jak to działa? Przed rozpoczęciem diety konieczna jest konsultacja z dietetykiem. Znajdziesz go w jednym z centrów Enlite.me (adresy na stronie www). On dobierze odpowiedni dla ciebie program dietetyczny oraz, uwzględniając twoje upodobania kulinarne, podpowie ci, co dodatkowo możesz jeść.
Dieta w proszku: program Wellness by Oriflame
Co jesz? Wśrod produktów, które należą do diety, są koktajle (o smaku truskawkowym, waniliowym lub czekoladowym), zupy (do wyboru pomidorowa z bazylią lub szparagowa) oraz zestaw suplementów zawierający kompleks Swedish Beauty (2 kapsułki omega-3 i tabletka z multiwitaminami). Dieta polega na wypiciu koktajlu 30 minut przed lunchem i obiadokolacją. Jeden z posiłków stanowi wysokobiałkowa, niskotłuszczowa zupa z naturalnych składników.
Jak to działa? Dzięki ograniczeniu spożywanych kalorii łatwo zredukować wagę. Dieta korzystnie wpływa również na urodę, jest bogata w antyoksydanty (pochodzące m.in. z jagód). Zawiera również wiele witamin.
Dieta w proszku: program Dieta Light
Co jesz? Dieta zawiera zupy, koktajle i batony. Do wyboru są dwie kuracje: VLCD, czyli dieta bardzo niskokaloryczna, dostarczająca około 600–700 kalorii, lub LCD, czyli dieta dostarczająca około 800–1200 kalorii. Pierwsza polega na stosowaniu wyłącznie produktów DietaLight VLCD. Można ją stosować nie dłużej niż trzy tygodnie. Druga polega na łączeniu ich z normalnymi posiłkami i nie podlega ograniczeniom czasowym. W tym okresie można stosować dowolne produkty Dieta Light, zastępując nimi od 1 do 3 posiłków dziennie.
Jak to działa? Produkty zawierają odpowiednią ilość składników odżywczych takich jak kwasy tłuszczowe, błonnik, białko, witaminy i składniki mineralne. Dzięki diecie ograniczona jest ilość kalorii dostarczanych organizmowi, przez co zaczyna on wykorzystywać swoje zapasy. Efektem jest spadek masy ciała i redukcja tkanki tłuszczowej.
Dieta w proszku: program Allevo
Co jesz? Do wyboru masz zupy (brokułowo-bazyliową, ziemniaczano-porową), koktajle (czekoladowe i owocowe) oraz batony. Dieta oparta jest na trzech fazach: startowej, utraty wagi i stabilizacji. Pierwsza polecana jest osobom, których BMI jest wyższe niż 25 i polega na wymienieniu wszystkich pięciu posiłków na produkty Allévo. Osoby o niższym BMI mogą zacząć od fazy drugiej – standardowe posiłki zjada się w niej na przemian z posiłkami Allévo. W ostatniej fazie produkty Allévo są dodatkiem do tradycyjnej diety.
Jak to działa? Utrata wagi spowodowana jest ograniczeniem kaloryczności posiłków. Jeśli zdecydujesz się na tę dietę, ze strony www.allevo.pl ściągnij aplikację Trener Kontroli Wagi. Po podaniu swoich wymiarów i wagi będziesz otrzymywać informacje dotyczące diety, aktywności fizycznej i motywacji.
Diety w proszku: program Cambridge
Co jesz? Dieta składa się z dań gotowych (takich jak np. kurczak w sosie estragonowym czy kurczak curry), zup, batonów, napojów, owsianki, dodatków smakowych do wody. Dostępne są trzy różne stopnie programu. Pierwszy jest najbardziej radykalny i polega na jedzeniu wyłącznie produktów Cambridge. Drugi i trzeci to łączenie produktów Cambridge z normalnymi posiłkami – odpowiednio 810 i 1000 kalorii. Później następuje etap stabilizacji wagi, czyli powolne wycofywanie się ze spożywania produktów Cambridge na rzecz tradycyjnie przygotowywanych posiłków. Dzięki 33 procentowej zawartości witamin, składników mineralnych, białka, węglowodanów i tłuszczów dieta Cambridge nie powoduje niedoborów w organizmie.
Jak to działa? Przed pierwszym zastosowaniem diety konieczne jest spotkanie z dietetykiem lub certyfikowanym konsultantem. On dobierze dla ciebie odpowiedni program, a następnie pod jego okiem będziesz traciła kilogramy. Najlepsze efekty są wtedy, gdy stosujesz wyłącznie produkty Cambridge. Taką ścisłą dietę można stosować najdłużej przez trzy tygodnie, a później konieczne jest włączenie normalnych posiłków.
Czytaj także:
Dieta 80/20 – zasady popularnej diety odchudzającej
Gaca System – dieta Konrada Gacy
Dieta LCHF – zasady, efekty, jadłospis