Dieta w proszku – alternatywa dla jedzenia czy jego uzupełnienie?

Dieta w proszku może być dobrym pomysłem, jako dieta odchudzająca. Nie nadaje się natomiast jako sposób na docelowe, długotrwałe żywienie. Jej zaletą jest łatwość stosowania, minimalny czas przygotowania posiłków i pełnowartościowa kompozycja niezbędnych składników. Wadą natomiast jest to, że większość takich posiłków ma postać płynną. Dieta w proszku potrafi się też szybko przejeść i nie jest tania.
Ewa Cwil / 12.07.2023 14:52

Dieta w proszku – to hasło dla niektórych brzmi bardzo kusząco.  W końcu przy takich posiłkach oszczędza się czas, bo odpada gotowanie, dokładnie wiadomo, ile kalorii się przyjmuje (nie trzeba skomplikowanych obliczeń), a posiłek szykuje się w mgnieniu oka. Jednak to rozwiązanie nie powinno być długoterminowym sposobem żywienia, choć niewątpliwie może alternatywą dla tradycyjnego jadłospisu diety odchudzającej, czy pomóc w wyrobieniu pewnych zdrowych nawyków żywieniowych.

Spis treści:

  1. Dieta w proszku – ranking
  2. Dieta w proszku na odchudzanie
  3. Dieta ketogeniczna w proszku
  4. Wady i zalety diety w proszku
  5. Zasady stosowania diet w proszku

Dieta w proszku – ranking

Dieta w proszku Huel

Obecnie chyba najbardziej popularną dietą w proszku jest ta od Huel. Jej zaletą jest to, że ma kilka odmian, w tym bezglutenową czy taką, której można użyć w czasie diety ketogenicznej. Dostarcza wszystkich niezbędnych makro- i mikro-elementów oraz witamin, dlatego może w pełni zastępować posiłki. Jest to więc pełnowartościowa dieta w proszku.

Huel oferuje następujące produkty w ramach diety w proszku:

  • Huel Hot&Savoury – pełnowartościowy wegański posiłek na ciepło – wystarczy zalać wrzątkiem, porcja zawiera 25 g białka. Posiłek w różnych wersjach, np. makaron z wege kurczakiem i grzybami, makaron z pikantnym sosem paprykowym, makaron bolognese i inne.
  • Huel Powder – wystarcza na 17 posiłków, pełnowartościowy posiłek w proszku w 8 smakach do wyboru,
  • Huel Black Edition – odpowiednik Huel Powder ale o zwiększonej zawartości białka (40 g) i zmniejszonej zawartości węglowodanów, do wyboru 9 smaków, produkt bezglutenowy,
  • Huel Bezglutenowy – pełnowartościowy posiłek w proszku bez zawartości glutenu, 30 g białka,
  • do wyboru 10 smaków,
  • Huel Essential – dostarcza 20 g białka, ma obniżoną zawartość cukrów i jest najbardziej przystępny cenowo. Także pozwala przygotować pełnowartościowy posiłek.
  • Huel Complete Protein – proszek w tubie, nie w worku. Pozwala przygotować w pełni wegański, bezglutenowy i pełnowartościowy posiłek. 105 kcal w porcji, 20 g białka.

Na rynku są też inni producenci, którzy oferują diety w proszku. Wybraliśmy jeszcze 3, na które warto zwrócić uwagę.

Dieta w proszku Thrivebe food

1. Thrivebe food. Oferuje, napoje, koktajle i posiłki, którymi można zastąpić dowolny posiłek w ciągu dnia. Ta dieta w proszku jest wegańska, nie zawiera nabiału, ani składników z roślin GMO.

  • ThriveFood – 400 kcal w porcji. Jest kilka smaków do wyboru, w tym truskawka, wanilia, wiśnia. Posiłki bezglutenowe.
  • ThriveShake – 150 kcal w porcji. Kilka smaków do wyboru: czekolada, ananas, banan.
  • ThriveDrink – brak informacji o kaloriach, smaki: truskawka, ananas. Napój niskocukrowy – tylko 0,3 g cukru w porcji.

Thrivebe Food oferuje zakup poszczególnych produktów w opakowaniach zbiorczych, do których dołączana jest miarka, pozwalająca odpowiednio dawkować proszek.

Dieta w proszku Supersonic

2. Supersonic oferuje dietę w proszku w opakowaniach zbiorczych lub tzw. wersję travel – w mniejszych opakowaniach. Jedna z wersji produktu wpasowuje się w dietę ketogeniczną, gdyż w takim posiłku znajduje się tylko 5 g węglowodanów.

W ofercie marki są:

  • dieta w proszku Food Powder Smart lub Plus (w zbiorczych opakowaniach i wersja travel) – do szykowania zamiennika posiłku, 43 g białka w 100 g proszku (wersja Plus; wersja Smart zawiera mniej białka), do łączenia z wodą lub napojem roślinnym,
  • dieta w proszku Food Powder Keto – do przygotowania niskowęglowodanowego posiłku, 37 g białka i 5 g węglowodanów w porcji,
  • Collagen beaty Drink – proszek miesza się z wodą i pije na poprawę jakości skóry,
  • Flexforce Collagen Drink – proszek miesza się z wodą i pije na wzmocnienie np. więzadeł czy chrząstki stawowej,
  • Boost Energy Drink – zawiera guaranę, kofeinę, teaninę, gingko boloba oraz aminokwasy,
  • Krem Orzechowy – w trzech smakach, jako zamiennik niezdrowych słodyczy. Zawiera błonnik, nie zawiera dodatku białego cukru,
  • Brain Coffee – zawiera cholinę i l-teaninę, działa usprawniająco na centralny układ nerwowy, łagodzi skutki stresu, do parzenia lub w wersji rozpuszczalnej,
  • Calm Cacao – zawiera ashwagandę, tryptofan, reishi. Uspokaja, ułatwia zasypianie

Dieta w proszku Mix Slim

3. Mix Slim. Proponuje zakup pakietów produktów na tydzień, 2 lub 4 tygodnie. Każdy z pakietów zawiera zestaw produktów diety w proszku, które zastępują 5 posiłków dziennie. Jest to dieta bogata w białko i uboga w cukry i tłuszcz. Umożliwia organizmowi wejście w stan ketozy.

W pakietach znajdują się następujące produkty:

  • koktajl odchudzający,
  • kasza odchudzająca lub omlet odchudzający,
  • zupa odchudzająca,
  • smaki: Mix i Slim do doprawiania koktajli i kaszy,
  • shaker,
  • plan diety.

Z tych produktów szykuje się posiłki lub ich zamienniki, ale łączy się je też ze zwykłymi produktami spożywczymi – dozwolona lista produktów znajduje się w planie diety.

Ranking diet w proszku?

Nie podejmujemy się polecania którejkolwiek z tych diet w proszku, czy budowania z nich rankingu – która dieta w proszku najlepsza, najzdrowsza, najtańsza itp. Każdy musi samodzielnie podjąć decyzję, która będzie dla niego najbardziej odpowiednia pod kątem odżywczym, smakowym czy cenowym.

Dieta w proszku na odchudzanie

fot. Dieta w proszku na odchudzanie/ Adobe Stock, 9dreamstudio

Dieta w proszku na odchudzanie

Większość diet w proszku to tak naprawdę diety odchudzające, czy też pomagające w stabilizacji wagi po odchudzaniu. Wszystkie wymienione wyżej marki promują swoje produkty jako sposób na odchudzanie. I słusznie, bo diety w proszku lepiej nie stosować jako sposób żywienia na całe życie – czytaj więcej niżej w części pt. wady i zalety diety w proszku.

Dieta w proszku na odchudzanie może być bardzo pomocna. Z powodzeniem w krótkim terminie można ją stosować jako jedyne źródło pożywienia, a w dłuższym czasie, jako element diety odchudzającej – np. 2 czy 3 z 5 posiłków dziennie można zastąpić dietą w proszku. To świetny sposób na to, aby unikać sięgania po kaloryczne przekąski czy niezdrową żywność poza domem. Ponieważ taki posiłek zawsze można mieć przy sobie, łatwiej jest wyrobić sobie nawyk spożywania 5 posiłków dziennie.

Wszystkie wymienione w rankingu powyżej marki nadają się jako dieta odchudzająca w proszku. Do nich można dodać jeszcze SlimFast – niskokaloryczne koktajle z proszku. Warto jednak wiedzieć, że w porównaniu z pozostałymi markami tu wymienionymi, SlimFast charakteryzuje się wysoką zawartością węglowodanów. W wersji wysokobiałkowej zawiera więcej białka, ale i tak znacząco mniej niż diety w proszku innych marek, nie mówiąc już o ich wersjach ketogenicznych.

Dieta ketogeniczna w proszku

Wielu producentów wprowadza do oferty swoje wersje ketogeniczne diety w proszku. Charakteryzują się one zwiększoną zawartością białka i obniżoną zawartością węglowodanów. Zwykle udaje im się uzyskać ograniczenie cukrów do 5 g w porcji. To dobry wynik i niewątpliwie może być wsparciem dla każdego, kto stosuje dietę ketogeniczną.

Na pewno warto z takich produktów korzystać, przygotowując sobie keto przekąski czy posiłki wtedy, gdy nie ma możliwości skomponowania odpowiedniego posiłku samodzielnie, z naturalnych produktów. Tak najczęściej jest w pracy lub w podróży. Wtedy wystarczy porcja proszku, odrobina wody i shaker, aby dostarczyć organizmowi białka i energii do funkcjonowania bez wychodzenia ze stanu ketozy.

Ketogeniczną dietę w proszku oferują spośród wymienionych przez nas marek: Huel, Mix Slim, Supersonic.

Wady i zalety diety w proszku

Diety proszkowe gwarantują szybką utratę pierwszych kilogramów i uczą zdrowych nawyków żywieniowych m.in. jedzenia 5 posiłków dziennie.

Diety w proszku mogą być stosowane przez wszystkie zdrowe osoby dorosłe, które mają problem z nadliczbowymi kilogramami. Nie można ich stosować w przypadku niektórych chorób przewlekłych. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować decyzję o odchudzaniu z lekarzem. Niektóre choroby przewlekłe takie jak nadciśnienie (niewskazane jest spożywanie tauryny i guarany), schorzenia nerek (niedozwolona duża dawka białka) czy cukrzyca mogą wykluczyć stosowanie diety w proszku.

Długotrwałe stosowanie diet w proszku może niekorzystnie wpływać na układ pokarmowy oraz zdrowie jamy ustnej, zębów i mięśnie twarzy, gdyż eliminuje np. czynność żucia. Niestety długotrwałe szykowanie sobie posiłków z proszku nie uczy dokonywania zdrowych wyborów w sklepie, ani stosowania zdrowych technik kulinarnych.

Zasady stosowania diet w proszku

  1. Stosuj dietę nie dłużej niż zaleca producent. Zwykle jest to od dwóch tygodni do kilku miesięcy. 
  2. Po zastosowaniu pełnej opcji (pięć posiłków z proszku) możesz powoli przechodzić na normalne żywienie. Stopniowo zastępuj posiłek z torebki (np. obiad) samodzielnie przygotowanym, prawidłowo zbilansowanym daniem.
  3. Dietę proszkową powinno się stosować nie częściej niż 2 razy w roku.
  4. Weź pod uwagę fakt, że nie ma zdrowego odchudzania bez aktywności fizycznej. Odpowiednia dawka ruchu potrzebna jest do tego, aby podczas diety tracić tkankę tłuszczową, a nie mięśniową. Regularne ćwiczenia pozwalają też uniknąć efektu jo-jo. Jednak nie każda dieta z proszku dostarczy tyle kalorii, a więc energii, aby aktywność fizyczna podejmować.
  5. Nie łącz różnych diet proszkowych podczas kuracji.

Artykuł pierwotnie opublikowano 18.03.2013 r.

Czytaj także:
Dieta 80/20 – zasady popularnej diety odchudzającej
Gaca System – dieta Konrada Gacy
Dieta LCHF – zasady, efekty, jadłospis

 

Redakcja poleca

REKLAMA