Dieta wacikowa to szybki sposób na schudnięcie, który na nowo rozprzestrzenia się po internecie. O diecie wacikowej słychać było już w latach 00., a trend znowu się rozrasta. Jedzenie wacików jest jednak skrajnie nieodpowiedzialne i nie powinno być stosowane przez nikogo jako metoda odchudzająca. Dieta wacikowa to ogromne ryzyko zdrowotne!
Spis treści:
- Dieta wacikowa - co to jest i na czym polega?
- Jak stosować dietę wacikową?
- Dieta wacikowa - efekty. Ile można schudnąć?
- Wady diety wacikowej
- Dieta wacikowa a toksyczny plastik
Dieta wacikowa - co to jest i na czym polega?
Dieta wacikowa polega na jedzeniu wacików (tak! bawełnianych wacików kosmetycznych) zamiast normalnego posiłku lub jako dodatek. Jedzenie wacików ma "oszukać żołądek" i wypełnić go niestrawną substancją. Waciki pęcznieją w żołądku i chłoną płyny go wypełniające, przez co symulują uczucie sytości. Dieta wacikowa jest wytworem internetu i nie poleca jej żaden dietetyk, lekarz ani inny wykwalifikowany medyk. Jedzenie wacików jest bardzo niebezpieczne!
Czy waciki się trawią?
Waciki się nie trawią, ale nie oznacza to, że są obojętne dla organizmu. Waciki z poliestru mogą częściowo trawić się, a mikroplastik uwalniać się do organizmu.
Jak stosować dietę wacikową?
Diety wacikowej najlepiej nie stosować wcale. Osoby stosujące waciki na odchudzanie podążają za następującą metodą: nasączają waciki płynami: wodą, jogurtem, sokie, lemoniadą i jedzą zamiast posiłków. Jeden wacik nasączony płynem na maksymalnie 5 kcal (choć wata się nie trawi). Osoby propagujące dietę wacikową polecają jedzenie ok. 100 wacików dziennie. Dieta wacikowa dostarcza więc dziennie ok. 500 kcal. To bardzo mało, zdecydowanie za mało dla dorosłej kobiety, nawet takiej, która się odchudza. Powiedzmy jasno: diety wacikowej nie warto stosować. Zamiast tego, poznaj skuteczne i zdrowe diety odchudzające i wybierz inną metodę.
Dieta wacikowa - efekty. Ile można schudnąć?
Dieta wacikowa może pomóc schudnąć chwilowo, ale nie ma nic wspólnego ze zdrowym procesem odchudzania. Bezpośredni efekt diety wacikowej to wypełnienie żołądka nasączoną watą, pojawia się więc uczucie sytości. Jeśli wytworzy się przez to deficyt kaloryczny, otrzymasz jasny efekt: schudniesz. Ile? To zależy od czasu stosowania takiej wacikowej diety i początkowej nadwagi. Możesz być jednak pewna, że nie chudniesz trwale, szybko dopadnie cię efekt jojo, a zjedzone waciki mogą spowodować trwałe i przejściowe uszkodzenia zdrowotne i liczne efekty uboczne.
Wady diety wacikowej
Próbując osiągnąć efekty odchudzające diety wacikowej, narażasz organizm na groźne skutki uboczne. W diecie wacikowej ciężko dopatrzyć się jakichkolwiek zalet. Mimo wszystko kilkadziesiąt osób miesięcznie wpisuje w wyszukiwarkę „dieta wacikowa zalety". Rozwiewamy wątpliwości: dieta wacikowa nie przynosi żadnych zalet, to same wady i efekty uboczne, tych jest wiele i dotykają prawie każdego układu ciała.
Niedożywienie i niedobory po diecie wacikowej
Waciki pęcznieją w żołądku, absorbując soki pokarmowe i rozłożony pokarm. Wypełniają żołądek i „oszukują” sytość. Nawet jeśli twoja dieta nie opiera się tylko na wacikach, utrudniają one wchłonięcie substancji odżywczych z „normalnych” posiłków. Efekt? Niedobory składników odżywczych: wypadające włosy, łamliwe paznokcie, zanik miesiączki, anemia... A to tylko kilka z nich! Dieta wacikowa może rozpocząć kaskadę problemów zdrowotnych, rozpoczynając od problemów z tarczycą, przez problemy z jelitami, po zanik mięśni i poważne niedobory, które trzeba leczyć szpitalnie.
Zaburzenia odżywiania po diecie wacikowej
Pomysł stosowania diety wacikowej to znak zaburzonej relacji z jedzeniem. Ten sposób może prowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania, a według niektórych specjalistów kwalifikuje się już jako jego objaw. Jedzenie wacików praktykują także niektóre anorektyczki, to w ich przypadku symptom poważnej, śmiertelnej choroby. Problem z dietą wacikową jest taki, że nie traktujesz tu jedzenia jako coś, co wzmacnia i odżywia organizm, a jako typowego wroga. To oczywiście nieprawda, a podstawową funkcją jedzenia jest dostarczenie ci składników odżywczych.
Problemy z jelitami po diecie wacikowej
Jedzenie wacików nie jest obojętne dla twojego układu pokarmowego! Przypadkowe połknięcie kawałka waty pewnie nie skończy się groźnie, ale świadome i regularne jedzenie wacików może mieć przykre konsekwencje. Waciki mogą dosłownie zapychać jelita, prowadząc do poważnych zaparć, a nawet niedrożności i uchyłków jelitowych. Możesz nabawić się też innych problemów z układem pokarmowych: doprowadzić do dysbiozy jelitowej i osłabić układ odpornościowy.
Dieta wacikowa a toksyczny plastik
Waciki można robić z bawełny lub poliestru i poliamidu. Połknięcie niewielkiego wacika z bawełny (celulozy) nie stworzy problemów zdrowotnych (choć świadome połykanie ich w większych ilościach jest niebezpieczne!). Prawdziwym problemem jest jednak jedzenie wacików ze sztucznych materiałów: poliamidu i poliestru - plastiku. Jedzenie plastikowych wacików to prawdziwe zatruwanie organizmu od wewnątrz i ogromne zagrożenie dla gospodarki hormonalnej. Jest wiele dowodów na szkodliwość mikroplastiku w pożywieniu nawet w niewielkich ilościach. Jedzenie plastiku w postaci wacików to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, którego konsekwencje mogą być tragiczne, a wiele z nich jest jeszcze niepoznanych. Nie ryzykuj w ten sposób.
Czytaj także:
8 najgorszych pomysłów na wiosenny detoks – oczyszczą najwyżej twój portfel, nie organizm
"Cudowna" dieta tasiemcowa. Czy jaja tasiemca to dobry sposób na odchudzanie?
Dieta lecznicza czy zwykła głodówka? Efekty pozytywne kontra efekty uboczne diety Dąbrowskiej + opinia dietetyka