dieta tasiemcowa fot. Adobe Stock

"Cudowna" dieta tasiemcowa. Czy jaja tasiemca to dobry sposób na odchudzanie?

Dieta tasiemcowa obiecuje błyskawiczne odchudzanie. Sprawcą "cudu" są tabletki z tasiemcem, które można kupić przez internet. Tasiemiec na odchudzanie to metoda dla zdesperowanych. Skutki mogą być poważne i ciągnąć się latami. Dietetycy zdecydowanie odradzają tę metodę utraty wagi.
/ 13.10.2020 04:47
dieta tasiemcowa fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Na czym polega dieta tasiemcowa?
  2. Jajo tasiemca na odchudzanie
  3. Gdzie kupić tabletki z tasiemcem?
  4. Ile kosztują tabletki z tasiemcem?
  5. Skutki uboczne diety tasiemcowej

Na czym polega dieta tasiemcowa?

Dieta tasiemcowa miała swój początek w Stanach Zjednoczonych, w latach 30. Był to sposób odchudzania stosowany przez dżokejów i celebrytów. Bez względu na kontrowersje, jak i konsekwencje, dieta tasiemcowa przetrwała do dziś, lecz jest zdecydowanie odradzana przez dietetyków.

Jajo tasiemca na odchudzanie

Ta kontrowersyjna meta polega na przyjęciu tabletek z tasiemcem, z których rozwija się pasożyt. W założeniu, jajo tasiemca ma się zagnieździć w jelicie cienkim. Tasiemiec żywi się pokarmem, który trafia do jelit. Skutkuje to szybką i spektakularną utratą wagi, bez konieczności stosowania restrykcyjnej diety i ćwiczeń.

Dla przypomnienia, tasiemiec to płaziniec, który jest pasożytem układy pokarmowego człowieka. W cyklu życiowym potrzebuje dwóch żywicieli. Larwy tasiemca rosną w różnych tkankach i narządach człowieka. Po osiągnięciu postaci dojrzałej, rozwijają się w jelicie cienkim. Przejmują treści pokarmowe żywiciela, co skutkuje szybką utratą wagi.

Gdzie kupić tabletki z tasiemcem?

Tabletki z tasiemcem są sprzedawane w internecie. Większość tabletek z jajami tasiemca pochodzi z zagranicy, zwykle z Chin. Zwykle są nieznanego pochodzenia, ale o tym nie informuje się w ofertach. Nie wiadomo, w jakim organizmie były hodowane, być może w psach, świniach lub innych zwierzętach przydomowych.

Przyjmując tabletki z tasiemcem, nie wiesz:

  • co tak naprawdę połykasz, jaki rodzaj tasiemca;
  • w jakim cyklu rozwoju jest tasiemiec;
  • czy będziesz jego nosicielem, czy żywicielem.

Niektóre osoby same przejmują inicjatywę, zamieszczając ogłoszenie o zainteresowaniu kupnem takich tabletek.

Oto przykładowe treści ogłoszeń:

Jestem zainteresowana kupnem tabletek z główką tasiemca. Cena nie jest dla mnie ważna. Zapłacę mniej więcej każdą cenę zaczynającą  się od 100 zł do 600 zł. Najbardziej odpowiadałoby mi dowiezienie ich pod określony adres we Włocławku, oczywiście za dopłatą. Jeśli jest ktoś zainteresowany proszę pisać. (Marietta)

Witam, w sprzedaży tabletki z jajami tasiemca wraz z odtrutką. Cena całego zestawu to 600 zł (jest to tasiemiec nieuzbrojony, testowałam go na sobie i schudłam w ciągu 6 tygodni aż 22 kg, wiec naprawdę warto). (Katarzyna K.)

Sprzedam weight b gone tabletki z główką tasiemca osobiście sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Jeśli chcesz mieć 100% gwarancję zrzucenia zbędnych kilogramów (około 15 kg w miesiąc) to są to właśnie tabletki dla ciebie, wysyłka szybka bez żadnych przedpłat. Zestaw zawiera tabletki z główkami tasiemca nieuzbrojonego oraz odtrutkę.

Moda na odchudzanie tasiemcami zawitała również do Polski. Jest coraz więcej kobiet decydujących się na tę kontrowersyjną metodę odchudzania. Jej konsekwencje bywają przerażające. Jedna z internautek opowiedziała nam o odchudzaniu przy pomocy tasiemca.

Czytałam dużo...na temat tych tabletek. Niektóre historie były straszne - ja też się bałam. Jajo tasiemca kupiłam w internecie, razem z tabletkami, które miały usunąć tasiemca. Sprzedawca obiecywał, że w ciągu miesiąca schudnę 20 kg. W zestawie otrzymałam 2 tabletki z tasiemcem i 5 na usunięcie go po miesiącu. Sprzedawca zapewniał, że ta metoda jest 100% bezpieczna, ponieważ przyjmuje pasożyta na krótki czas. Początkowo nie było widać żadnych objawów, przez co myślałam, że to kolejny oszust z witaminkami w ofercie. Po jakiś dwóch tygodniach zaczęłam odczuwać bóle w okolicy brzucha i osłabienie. Myślałam, że to przez pracę. Niestety bywało gorzej: zdarzały się omdlenia i utrata tchu. Masa ciała faktycznie zaczęła spadać. Zażyłam więc tabletki, które miały usunąć tasiemca. Niestety był już za duży, żeby mogły zadziałać i potrzebny był zabieg operacyjny. Lekarz pytał, gdzie złapałam tasiemca. Szybko wymyśliłam kłamstwo, że nie myłam owoców przed spożyciem. Działo się to półtora roku temu, a ja do teraz odczuwam skutki tej „diety”. Nie warto - zapewnia nasza czytelniczka.

Ile kosztują tabletki z tasiemcem?

Same tabletki kosztują 1,5-2 tysięcy złotych, ale sprzedawcy często zapewniają, że "można się dogadać". Niektórzy oferują je już za 400-500 zł.

Dodatkowym kosztem są środki na odrobaczenie, w które nierzadko trzeba zaopatrzyć się samemu. Lekarze apelują o zdrowy rozsądek, ponieważ pozbycie się pasożyta nie jest łatwe. Często wiąże się to z wieloma komplikacjami i skutkami ubocznymi leczenia.

Skutki uboczne diety tasiemcowej

Dieta tasiemcowa może prowadzić do niedoborów pokarmowych, przewlekłego zmęczenia i osłabienia. Lecz może mieć również poważniejsze konsekwencje dla zdrowia w postaci:

W niektórych przypadkach tasiemczyca może prowadzić do wągrzycy. W jej skutku w organizmie - zwykle gałkach ocznych i mózgu - zagnieżdżają się jaja tasiemca, tworząc skupiska larw. Wągry potrafią osiągać ogromne rozmiary, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia.

Warto również pamiętać, że będąc na diecie tasiemcowej można stać się źródłem zakażenia tasiemcem dla otoczenia np. domowników.

Stosowanie diety tasiemcowej jest groźne dla zdrowia. Chcąc efektywnie schudnąć najlepiej zgłosić się do dietetyka, który przygotuje kompleksowy program odchudzania. Niezbędna jest również regularna aktywność fizyczna.

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 08.10.2010.

Więcej na temat tasiemca:
Vademecum chorób pasożytniczych - dowiedz się więcej!
Tasiemiec nieuzbrojony – objawy i postępowanie
O czym świadczy obecność jaj pasożytów w kale?