Na początek ważna wiadomość: nasze ciała posiadają szereg mechanizmów odpowiadających za usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii (wątroba, nerki, jelita, skóra); bez nich nie przeżylibyśmy nawet godziny! Tak więc jesteśmy świetnie wyposażeni i przystosowani! To jak organizm radzi sobie z usuwaniem toksyn jest bezpośrednio związane z naszym trybem życia i sposobem odżywiania się.
Dlaczego potrzebujemy oczyszczenia?
W XXI wieku „oczyszczanie” organizmu nabrało większego znaczenia ze względu na chemizację środowiska i pożywienia, zdecydowanie odmienny (czytaj nieodpowiedni) sposób odżywiania oraz siedzący tryb życia. Została zachwiana naturalna równowaga. Przeciętny Polak spożywa pokarmy wysoko przetworzone – konserwowane, pozbawione naturalnych witamin, bogate w tłuszcze nasycone i cukry, fast food, zupy i sosy z paczki, dania które wystarczy zalać wodą, duże ilości słodyczy, tłustych potraw doprawianych solą oraz niewiele warzyw i owoców. Do tego jadamy nieregularnie i lubimy pić alkohol, nadużywać leków oraz „przepalać” problemy papierosem. Te czynniki w największym stopniu spowodowały potrzebę zmian – tzw. detox.
Zobacz także: Dieta oczyszczająca - na czym polega?
Niestety duża część osób szuka drogi „na skróty” nie zmieniając swojej diety i trybu życia, a zażywając cudowną tabletkę czy wypijając „oczyszczający” napój.
Jednak nie dajcie się Państwo zwieść, nie istnieje cudowna tabletka czy suplement diety, który wykona za nas pracę, a my będziemy oczyszczeni po 2 dniach. To są jedynie preparaty wspomagające!
Skutki nieprawidłowego odżywiania
Osoby, które przez dłuższy czas nie prowadziły higienicznego trybu życia mają szereg dolegliwości, najczęstsze z nich to: zwiększona masa ciała, choroby nerek i wątroby, Ch U pokarmowego, Ch U krążenia, nowotwory, zaburzenia hormonalne, bezsenność, nadpobudliwość, problemy z koncentracją, przytrzymana woda w organizmie, alergie, problemy skórne (wypryski, łupież, suchość), wypadające włosy i łamiące się paznokcie. Potrzeba czasu, by organizm pozbył się nadmiernych ilości toksyn (metali ciężkich, pestycydów, konserwantów, sztucznych barwników i aromatów, wzmacniaczy smaku, sztucznych środków słodzących itd…) z pewnością nie jest to kilka dni. Nie chodzi tu o to, by prowadzić się zdrowo przez chwilę (2, 3, 4 tygodnie), lecz by robić to przez całe życie! Wtedy mamy duże szanse dożyć późnej starości w dobrej formie.
Co i jak jeść, żeby organizm się sam oczyszczał?
Organizm będzie funkcjonował prawidłowo, gdy będziemy przestrzegać zasad racjonalnego żywienia: jedząc regularnie co 3 h, czyli 5- 6 posiłków dziennie (3 posiłki główne, 2- 3 przekąski), powoli przeżuwając pokarm, pijąc min 2 l wody dziennie 15-30 minut przed posiłkiem oraz 2 h po posiłku, spożywając pokarmy jak najmniej przetworzone zawierające naturalne witaminy i enzymy wspomagające nasz układ trawienny, zachowując odpowiednie proporcje składników pokarmowych w diecie (udział energii z: węglowodanów 55- 65% w tym max 10% z cukrów prostych, z białka 12-14%, z tłuszczów 25- 30% w tym 5-8% z NNKT całodziennego zapotrzebowania energetycznego), dostarczając 25-40 g błonnika, ograniczając spożycie soli do max 5 g/ dobę, a także słodyczy do 1-2 porcji/ tydzień, stroniąc od kawy, alkoholu, narkotyków, palenia tytoniu itp.
Ważne jest, by dieta była jak najbardziej kolorowa i urozmaicona. Należy do tego dołączyć regularny wysiłek fizyczny min 3 razy w tygodniu po min 1h. Dodatkowo polecam korzystanie z sauny. Zmiany są zauważalne już po 1 tygodniu: poprawia się samopoczucie, sprawność umysłowa, przewód pokarmowy pracuje należycie - nie cierpimy na zaparcia, wraca regularność wypróżnień, skóra nabiera promiennego, zdrowszego wyglądu, zmniejszają się odczyny alergiczne czy uczucie suchości skóry.
Zobacz także: Letnie oczyszczanie
Istnieje grupa produktów, którym przypisuje się szczególnie działanie oczyszczające i regulujące: zioła: łopian, karczoch, fiołek trójbarwny, morszczyn pęcherzykowaty, wiązówka błotna, pokrzywa, tymianek, majeranek, kminek, zielona herbata, warzywa: marchew, seler, buraki, czarna rzepa owoce: szczególnie cytrusowe oraz jabłka, śliwki, winogrona.
Należy jednak pamiętać, że ważny jest nie tylko wybór właściwych produktów a także sposób ich przygotowania.
Produkty ekologiczne, świeże: warzywa i owoce naturalnie dojrzewające w słońcu w postaci świeżo robionych sałatek, surówek, soków czy koktajli lub zup, a także gotowanych na parze lub w małej ilości wody bez dodatku tłuszczu, cukru i soli; chude części mięs i ryby poddane możliwie krótkiej obróbce termicznej (gotowanie na parze, duszenie, pieczenie) przyprawione ziołami zamiast soli.
To jest kluczem do sukcesu!
Przykładowe menu/ 1 dzień
* Szklanka letniej wody niegazowanej z sokiem z cytryny. PO 20 min:
* Śniadanie: pieczywo pełnoziarniste, sałata zielona, rzodkiewki, szczypior, łyżka oleju lnianego zimno tłoczonego, polędwica z indyka
* II śniadanie: koktajl: kiwi, truskawki, grejfrut, kefir naturalny
* Obiad: zupa wielowarzywna z kaszą jęczmienną i piersią z kurczaka
* Podwieczorek: 250 ml świeżo wyciskanego soku z selera i jabłek
* Kolacja: sałatka z tuńczykiem: tuńczyk w sosie własnym, ogórek kwaszony, pomidor, łyżka majonezu Winiary Omega 3 i 6, pieczywo pełnoziarniste
* Przekąska: marchew surowa 1 szt