Jeśli posługujesz się językiem angielskim i masz parę groszy na zbyciu, możesz wypróbować dietę NOOM. Dzięki niej wiele osób schudło i zmodyfikowało swój tryb życia na zdrowszy. To z pewnością zasługa rozbudowanej części behawioralnej i psychologicznej planu. Tu dieta odchudzająca naprawdę nie jest najważniejsza.
Spis treści:
Dieta NOOM – co to?
Dieta NOOM, a w zasadzie NOOM, to popularna, płatna aplikacja w języku angielskim. Oferuje nie tylko dietę, ale i pomoc w dokonaniu zmian behawioralnych, które wspomagają odchudzanie.
Pozwala tracić na wadze w tempie 0,5-1 kg tygodniowo. Dokonuje się to poprzez ograniczenie kaloryczności diety, spożywanie produktów o relatywnie niskiej kaloryczności lecz wysokiej wartości odżywczej oraz poprzez włączanie aktywności fizycznej, modyfikację zachowań i wsparcie motywacji (coaching).
NOOM powstało w 2008 roku jako aplikacja do notowania spożywanego jedzenia i aktywności fizycznej. W 2016 roku dodano do niej aspekty behawioralne i psychologiczne, wsparcie w ramach grupy użytkowników i coaching. To, co ją odróżnia od innych aplikacji odchudzających to podejście, w którym główny nacisk kładziony jest na psychikę. Dieta stawiana jest na drugim miejscu.
Jak działa dieta NOOM?
Na początku można wybrać swoje cele:
- zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych,
- poprawa samopoczucia psychicznego,
- wypracowanie zdrowszych nawyków,
- poprawa nastroju i więcej energii,
- skuteczne zmniejszenie masy ciała,
- bardziej zbalansowane życie.
W następnym kroku doprecyzowuje się ewentualny cel w postaci liczby kilogramów do zrzucenia oraz podaje informacje o sobie:
- płeć,
- wiek,
- wzrost, aktualna masa ciała,
- choroby przewlekłe, w tym zaburzenia odżywiania.
W dalszych etapach pojawiają się pytania o wymarzoną masę ciała, czy ma to być odchudzanie ze zwiększaniem masy mięśniowej, o aktualną aktywność fizyczną, motywację itp. Co ciekawe, aplikacja pyta też o preferencje seksualne… Po co? Nie wiadomo. Można nie udzielać odpowiedzi na to pytanie.
Cały proces trwa ok. 15-20 minut, w tym czasie aplikacja wypytuje o różne rzeczy, przekonuje, że oferuje skuteczne rozwiązania, tłumaczy pewne mechanizmy sprzyjające tyciu i odchudzaniu i chwali się tym, że pisano o diecie NOOM w różnych mediach. Twórcy aplikacji tłumaczą, że ta szczegółowa analiza jest potrzebna do tego, aby opracować dla ciebie skuteczny plan odchudzania i zmiany nawyków.
Dieta NOOM: cena i co dostajesz
Aplikacja w końcu oblicza, w jakim czasie możesz osiągnąć swoje cele, podpowiada, nad jakimi obszarami życia powinnaś popracować (np. zarządzanie stresem) i opracowuje specjalny plan dla ciebie. Oferuje 14-dniowy okres próbny, za który możesz zapłacić 1, 11 lub 16,41 dolara. Po tym czasie kontynuacja kosztuje 79 dolarów za 2 miesiące. Po dokonaniu wpłaty pobierasz aplikację i możesz zaczynać, tworząc indywidualne konto.
Program obejmuje:
- codzienne, krótkie (5-16 minut) „lekcje” z wiedzą, która ma wesprzeć twoje działania,
- wsparcie motywacyjne w postaci coachingu (kontakt 2 razy w tygodniu + motywacyjne wiadomości),
- dostęp do grupowego chatu motywującego i oferującego wsparcie,
- plan żywieniowy – „budżet kaloryczny”, czyli przedział kalorii, w jakim powinnaś się „zmieścić” oraz podpowiedzi ile kalorii i z jakich grup produktów najlepiej pozyskiwać,
- trackery – narzędzia do notowania spożywanego jedzenia (pomaga zrealizować cel żywieniowy) i aktywności fizycznej.
fot. Jak działa dieta NOOM/ Adobe Stock, shumytskaya
Opinie o diecie NOOM
W British Medical Journal opublikowano artykuł, w którym stwierdzono, że w 2016 r. 64% osób otyłych lub użytkowników NOOM z nadwagą zmniejszyło swoją masę ciała o co najmniej 5% dzięki metodzie i diecie NOOM.
W Scientific Report podano z kolei, że 78% użytkowników NOOM w ciągu 6 miesięcy zmniejszyło swoją masę ciała. A University of Sydney’s Medical Center ogłosił NOOM aplikacją nr 1 w 2015 roku wśród aplikacji pomagających schudnąć.
Z kolei popularny amerykański portal związany ze zdrowiem ocenił dietę NOOM następująco w skali do 5:
- ocena ogólna: 3,7,
- odchudzanie: 5,
- zdrowie: 3,
- wartość odżywcza: 4,
- promocja zdrowia: 2,5.
Za zalety aplikacji uznano:
- promocję zmian zachowań i przyzwyczajeń na zdrowsze,
- brak eliminacji jakiejkolwiek grupy żywności,
- możliwość dopasowania sposobu realizacji celu do potrzeb i preferencji,
- prosty system oznaczania jedzenia kolorami – zielony to żywność odżywcza, czerwony – wysokokaloryczna, mało odżywcza.
Do wad diety NOOM zaliczono:
- relatywnie wysoką cenę,
- skupienie na odchudzaniu zamiast promowaniu zdrowia,
- jedynie wirtualny coaching,
- nie zawsze dobrą kategoryzację produktów spożywczych,
- zbyt duże ograniczenie kaloryczności diety,
- czasochłonne prowadzenie dziennika żywieniowego,
- brak kontroli nad ilością głównych makroskładników w diecie.
Czytaj także:
Na czym polega dieta HMR? Zasady, efekty, cena
Najlepsza dieta odchudzająca na 2024 rok: ranking
Ile jeść tłuszczu na redukcji, żeby schudnąć?