Co to jest nordic walking?

Coraz więcej osób przyznaje, że słyszało o nordic walking. Z czym nam się to najczęściej kojarzy? Bardzo często mylimy go z trekkingiem, czyli wycieczkami górskimi, lub z spacerującymi z kijkami osobami starszymi. Niestety osoby snujące się z kijkami nie uprawiają wcale nordic walking, czyli chodzenia w prawidłowy sposób gwarantujący korzyści zdrowotne.
/ 06.05.2010 09:09

Chociaż dla wielu z nas nordic walking to sport nowy, to w rzeczywistości nie jest to żadna nowość. Początkowo nordic walking był treningiem całorocznym dla narciarzy biegowych, a z czasem stał się sportem dla każdego. Jest to aktywność fizyczna bardzo uniwersalna. Nie ma ograniczeń co do wieku, kondycji czy tuszy. Ponadto można uprawiać ją przez cały rok i w każdym miejscu (nad morzem, w lesie, parku czy w górach).

Kompletowanie sprzętu do nordic walking

Dobrze jest rozpocząć uprawianie nordic walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu, odpowiedniej postawy i pomoże dopasować kije. Można skorzystać również z doradztwa sportowego w sklepie, gdzie bez problemu kupimy odpowiednio dobrany sprzęt sportowy oraz akcesoria do nordic walking. Innym sposobem jest przeczytanie książki i poznanie podstawowych zasad. To nam zagwarantuje uzyskanie pożądanych efektów zdrowotnych oraz uniknięcie przykrych kontuzji.

Przeczytaj także: Nordic walking – świetny sposób na rehabilitację

Korzyści z uprawiania nordic walking

Osoba uprawiająca nordic walking angażuje do wysiłku większość swoich mięśni ciała. Dzięki kijkom pracują one zupełnie inaczej niż w czasie zwykłego marszu. Podczas marszu z kijkami wzmacniamy mięśnie ramion i tułowia oraz łagodzimy napięcia mięśniowe w okolicy barków. Dodatkowe korzyści związane są z usprawnieniem układu oddechowego, większym dotlenieniem organizmu oraz poprawą postawy ciała są nieocenione. Nordic walking pozwala spalać nieco więcej kalorii (nawet o 50%) niż podczas chodzenia. Jak się okazuje, można go również uznać za dobry sposób zrzucenia zbędnych kilogramów.

Nie ćwicz bez techniki

Należy podkreślić fakt, że jak w każdym sporcie, i tutaj liczy się odpowiednie wykonywanie ćwiczeń. Nieprawidłowa technika nordic walking niesie ryzyko odniesienia poważnych kontuzji przeciążeniowych stawów nadgarstkowych, barkowych, a zwłaszcza kompresji kręgów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Odpowiednio dobrany strój, sprzęt i technika pomoże nam w szybki sposób poprawić zdrowie, kondycję czy zrzucić zbędne kilogramy w przyjemny sposób.

Polecamy: Nordic walking i teambuilding – dobre połączenie?

Autor: Emilia Markowicz, sport-shop.pl

Redakcja poleca

REKLAMA