Dieta dla osób z BMI powyżej 30. Co zaleca ekspert?

dieta fot. Adobe Stock
Jesteś ciekawa, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dla osób z BMI powyżej 30? Odpowiedzi na pytanie użytkowniczki udziela nasza ekspertka - dietetyczka Zuzanna Gąsiewska.
/ 13.02.2019 12:06
dieta fot. Adobe Stock

Dieta dla osób z BMI powyżej 30

Pytanie wysłane przez naszą użytkowniczkę Paulinę:

Witam serdecznie, jestem studentka 3 roku i zaczynam pisać prace licencjacką, w której muszę wybrać dietę odchudzającą dla osób z BMI powyżej 30. Piszę do państwa z prośba o radę, ponieważ nie jestem pewna, która z tak wielu diet byłaby idealna "do opisania". Sama stosowałam mnóstwo diet, dlatego ten temat jest dla mnie idealny. Zastanawiam się nad Dieta Montignaca, 1000 kalorii i dieta owocowo-warzywna - która by była najlepsza? Proszę o pomoc i poradę. 
- z poważaniem, Paulina

Odpowiedź naszego eksperta, dietetyczki Zuzanny Gąsiewskiej:

Droga Paulino,
istnieje wiele tzw. cudownych diet np. diety owocowe (jabłkowa, cytrusowa), warzywne (kapuściana), białkowe, ubogowęglowodanowe. Osoby, które obliczyły swoje BMI z pomocą kalkulatora i których wynik wynosi powyżej 30, cierpią na otyłość. Trzeba to traktować w kategoriach choroby. Żadne diety cud nie nadają się na metodę leczenia. Jeżeli nawet ktoś schudnie to kosztem niedoborów witamin i minerałów, czyli kosztem zdrowia.

Proponuję zastosować dietę ubogoenergetyczną z ograniczeniem tłuszczy i cukrów. Może to być dieta 1000 kcal. Jest też bardziej rygorystyczna dieta jednak musi być stosowana pod ścisłym nadzorem lekarza w warunkach szpitalnych lub sanatoryjnych. Dostarcza ona 10 kcal na 1 kg należnej masy ciała (NMC). Można to wyliczyć według wzoru:

Dla kobiet: wzrost (cm) – 100 - (wzrost – 150)/2
Dla mężczyzn: wzrost (cm) – 100 – (wzrost – 150)/4

Dla kobiety o wzroście 160 cm NMC będzie wynosić: 160-100- (160-150)/2 = 55. Wówczas kaloryczność dzienna posiłków powinna wynosić 10 * 55 = 550 kcal. Jest to bardzo ciężka dieta i tylko lekarz może ją zalecić, po wcześniejszym badaniu. Pozdrawiam serdecznie!

Dowiedz się więcej o BMI: 
Co to jest i jak obliczyć BMI? Dowiedz się, czy masz nadwagę!
Masz nieregularne miesiączki? Oblicz BMI i dowiedz się, jaka jest tego przyczyna!
Waga kłamie? Oto dowód, że nie zawsze warto sugerować się masą ciała i BMI!