almond mom fot. Adobe Stock, Krakenimages.com

Kim są „migdałowe mamy”? Społeczność TikToka wini je za epidemię złych relacji z jedzeniem wśród młodych kobiet

Almond mom (migdałowa mama), to pojęcie używane do określenia kobiety, która uporczywie skupia się na utrzymaniu szczupłej sylwetki i „zdrowym” odżywianiu i przelewa to natręctwo na swoje dzieci. Osoby wychowywane przez migdałowe mamy mają ściśle kontrolowaną dietę, często nie mogą pozwolić sobie na przekąski i słodycze. Almond mom to trend z TikToka, w którym użytkownicy uwypuklają podobne zachowania.
/ 17.01.2023 05:13
almond mom fot. Adobe Stock, Krakenimages.com

Pojęcie "migdałowej mamy" wylansowała społeczność TikToka, określając w ten sposób kobietę, która obsesyjnie skupia się na diecie i szczupłej sylwetce, przelewając tę manię na swoje dzieci: najczęściej dorastające córki. Migdałową mamę rozpoznasz po tym, że kontroluje, co jesz, zwraca uwagę na zmiany w twoim ciele i krzywo patrzy, gdy prosisz o dokładkę. Takie zachowania mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania i nieprawidłowej relacji z jedzeniem.

Spis treści:

  1. Almond mom (migdałowa mama) - co to znaczy?
  2. Jak rozpoznać migdałową mamę? (sprawdź, czy nią nie jesteś)

Almond mom (migdałowa mama) - co to znaczy?

W sieci zawrzało, gdy wiralową popularność zdobył opublikowany w mediach społecznościowych wycinek odcinka popularnego w latach dwutysięcznych relity show „Żony Beverly Hills”, w którym widzowie podglądają młodą początkującą modelkę Gigi Hadid. Jej matka, Yolanda Hadid wielokrotnie nawiązuje w rozmowach z córką do konieczności dbania o sylwetkę i utrzymywania niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, jeśli ta „chce coś w życiu osiągnąć". Yolanda Hadid robi to w bardzo mało subtelny sposób, wypominając córce wszelkie dietetyczne potknięcia i ściśle nadzorując jej jadłospis.

Gdy osłabiona Gigi skarży się mamie, że jest głodna, ta instruuje ją, by zjadła kilka migdałów, bardzo wolno je przeżuwając. Ta rada doprowadziła do powstania pojęcia migdałowej mamy, ang. almond mom.

@hotgirlseurope Replying to @trinityc0le #gigihadid #yolandahadid #bodypositivity #awareness #fakebody ♬ Short Piano Sound Logo_Jingle 3 seconds(813054) - harryfaoki

W innym odcinku programu Yolanda Hadid zabrania swojej córce zjedzenia kawałka urodzinowego tortu, argumentując: „Wiesz przecież, że w Paryżu czy Mediolanie lubią chudsze dziewczyny”.

Migdałowa mama to jednak nie tylko przezwisko z reality show z udziałem słynnej już modelki i jej rodzicielki. To zapalnik trendu na TikToku, w którym Millenialsi dzielą się podobnymi zachowaniami i schematami powielanymi przez swoich rodziców, głównie mamy.

Zakaz słodyczy? Demonizowanie cukru i słonych przekąsek? Obsesyjne sprawdzanie listy składników? Kontrolowanie masy ciała swojej i swoich dzieci tak, by mieściły się w dolnym zakresie normy? To tylko niektóre z zachowań wypunktowanych przez społeczność z TikToka. Okazuje się, że almonds moms to nie tylko mieszkanki Beverly Hills...

Jak rozpoznać migdałową mamę? (sprawdź, czy nią nie jesteś)

Według internautów żadna migdałowa mama nie przyzna otwarcie, że nią jest. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zaburzona jest ich relacja z jedzeniem.

W polskich realiach migdałowa mama to zazwyczaj kobieta wychowująca dzieci w latach 80. i 90., która doskonale wie, czym jest dieta kapuściana, dieta Dukana i oczyszczająca głodówka sokowa

Samo dbanie o sylwetkę i pilnowanie, by twoja rodzina odżywiała się zdrowo, nie czyni z ciebie migdałowej mamy. Granica pomiędzy dbałością o zdrowy styl życia rodziny a pewną patologią, która może prowadzić do zaburzonej relacji z jedzeniem, jest jednak cienka i nie zawsze leży w tym samym miejscu.

Oto kilka „typowych tekstów migdałowej mamy” wypunktowanych przez społeczność TikToka:

  • "Już żadnych słodyczy! Może zaparzyć ci mięty?"
  • "Spójrz na skład, to ma cukier!"
  • "Widziałam się ostatnio z koleżanką z pracy. Wiesz, jak bardzo przytyła jej córka?"
  • "Po jednym kawałku ciasta dla każdego: już wystarczy."
  • "Sok? To płynne kalorie, możesz wycisnąć sobie sok z selera".
  • "Wypiłam lampkę wina, więc ja nie jem już obiadu."
@betches This is why i have childhood holiday trauma. #almondmoms #almondmompantry #momsduringchristmas ♬ original sound - betches

Czytaj także:
Obalamy żywieniowe mity: 8 popularnych mitów o miodzie. Zderzenie ze słodko-gorzką prawdą

"Zdrowa Cola” podbija TikToka, ale czy faktycznie jest zdrowa? Przepis na viralowy napój z 3 składników
6 dietetycznych profili na Instagramie, które musisz zaobserwować – są rzetelne, wartościowe i ciekawe