5 przekąsek, które poprawiają metabolizm

Chcesz przyspieszyć metabolizm i sprawić, by działał na jak najwyższych obrotach? Zobacz listę przekąsek, które pomogą Ci poprawić przemianę materii. Na liście znajdziemy z pewnością jogurt naturalny, grejpfruty, jabłka, jajka oraz batony muesli z orzechami.
/ 18.01.2013 07:01

Chcesz przyspieszyć metabolizm i sprawić, by działał na jak najwyższych obrotach? Zobacz listę przekąsek, które pomogą Ci poprawić przemianę materii.

Metabolizm, inaczej przemiana materii, to proces w którym organizm przekształca spożyte jedzenie w energię, która jest mu potrzebna do funkcjonowania. Każdy z nas ma inną przemianę materii i nie zależy to od nas, np. kobiety mają wolniejszą przemianę materii od mężczyzn, im jesteśmy starsi tym nasz metabolizm wolniej pracuje, uwarunkowania genetyczne, temperatura ciała (im większa, tym szybszy metabolizm), ale nie oznacza to wcale, że musimy pogodzić się z wolniejszym metabolizmem Według badań naukowych tempo przemiany materii w 50% zależy od nas samych, od tego jak żyjemy i co jemy.

5 przekąsek, które poprawiają metabolizm5 przekąsek, które poprawiają metabolizm5 przekąsek, które poprawiają metabolizm

Nie zapominajmy o wodzie! Chcąc przyspieszyć metabolizm organizmu,
należy pić ok. 10 szklanek wody dziennie.

Przed wszystkim ważne jest regularne jedzenie. Nie można opuszczać posiłków, także zbyt długi czas między posiłkami sprawia, że organizm zaczyna przestawiać się w tryb awaryjny. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zjadać zalecanych pięciu posiłków w ciągu dnia, np. ze względu na tryb pracy, postawmy na przekąski, które po pierwsze dostarczą potrzebnej energii, a po drugie nakręcą nasz metabolizm.

 

Jogurt naturalny

Wszelkie produkty mleczne zawierają cenne białko, które jest bardzo istotne w procesie odchudzania. Żeby je strawić, organizm potrzebuje dużo energii, którą czerpie z tkanki tłuszczowej. ważne jest jednak, żeby wybierać produkty niskotłuszczowe, jak jogurt naturalny, maślanka, kefir.

5 przekąsek, które poprawiają metabolizm

 

Grejpfrut

Owoc ten od lat jest znany, jako składnik wielu diet odchudzających. Grejpfruty bowiem pomagają usuwać z organizmu tłuszcz, oraz zapobiegają wnikaniu nowego tłuszczu do komórek.

5 przekąsek, które poprawiają metabolizm

 

Baton muesli

Szczególnie te z dodatkiem orzechów, które wspomagają metabolizm. Orzechy bowiem zawierają niacynę (witamina B6), która uczestniczy w metabolizmie białek, tłuszczów, węglowodanów, a jej niedobór prowadzi do upośledzenia wielu przemian w organizmie.

5 przekąsek, które poprawiają metabolizm

 

Jabłko

Jabłka są źródłom cennego błonnika, który daje uczucie sytości, poprawia trawienie. Błonnik oczyszcza przewód pokarmowy, dzięki czemu składniki odżywcze łatwiej się wchłaniają.

5 przekąsek, które poprawiają metabolizm

 

Jajka

Jajka są najlepiej przyswajalnym źródłem aminokwasów dla organizmu. Przyspieszają metabolizm i ułatwiają spalanie tłuszczu. Na strawienie jednego jajka organizm zużywa ok. 35 kalorii. A energię tą bierze z tkanki tłuszczowej.

5 przekąsek, które poprawiają metabolizm

Pamiętajmy również o ostrych przyprawach, które potrafią przyspieszyć tempo metabolizmu nawet o 30%, dużej ilości wody (8 szklanek dziennie) oraz kawie i zielonej herbacie (kofeina może przyspieszyć nasz metabolizm nawet o 5%, a filiżanka zielonej herbaty dzięki teinie nawet o 12%).