Wspinanie się ma wiele rodzajów i zalet!

Wspinanie się pozwala osiągnąć szczupłe, umięśnione ciało i... relaks! A to nie wszystkie jej zalety. Sprawdź, dlaczego warto zacząć się wspinać.
/ 04.09.2019 15:38

Chcesz mieć szczupłe, umięśnione kończyny i ciało modelki ale nudzi cię statyczna joga? Wypróbuj wspinania, które wyszczupla i dodaje pewności siebie. Wystarczy spojrzeć na profesjonalnych wspinaczy mających smukłe, umięśnione ciała bez grama tłuszczu. To oczywiście zasługa wielu lat treningu, ale podstawowe korzyści, polegające na wzmocnieniu mięśni, utracie tłuszczyku i wyrzeźbieniu pięknych kończyn, pleców oraz brzucha, możesz uzyskać już po umiarkowanym treningu 2-3 razy w tygodniu.

Co daje wspinanie

Co ważniejsze, wspinaczka to nie tylko alternatywa dal innych ćwiczeń odchudzających ale też wspaniały hart ducha. Aby piąć się w górę, musisz pokonać strach, musisz nauczyć się ufać swojemu ciału i rozumowi. To wspaniale poprawia samoocenę, pozwala patrzeć na życie trzeźwiej i z większym spokojem.

Wspinaczka, podobnie jak joga, trenuje też koncentrację umysłu i pozwala pozbyć się stresów dnia codziennego, dając w nagrodę wielkie dawki rozanielającej dopaminy. Trening nigdy nie jest nudny, a przy ścianie zawsze można poznać nowych ludzi, bo wspinamy się zwykle parami - jedna osoba asekuruje drugą.

Wspinanie a ciało

Przyjrzyjmy się więc dokładniej jakie korzyści może wspinaczka przynieść twojej figurze. W trakcie wchodzenia po ściance pracują intensywnie zarówno ramiona jak i całe nogi. Wzmacniają się przedramiona, nadgarstki, tricepsy, bicepsy, mięśnie brzucha i pleców.

Korzyści odniosą też twoje pośladki, a także mięśnie ud i łydek, które wykonują tu gros pracy, podnosząc cały twój ciężar wyżej i wyżej. Przy tak kompleksowym wysiłku spalana jest ogromna liczba kalorii

Rodzaje wspinania

Jest ich trochę i potrafią bardzo różnić się między sobą. Poniżej po krótce przedstawiamy najważniejsze z nich.

Wspinanie klasyczne

Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy wspinacz do wchodzenia coraz wyżej używa tylko siły własnych mięśni, a cały sprzęt jest jedynie jego zabezpieczeniem.

Wspinanie techniką sztucznych ułatwień

Wspinacz staje na hakach, chwyta się ich, a czasami zwisa w specjalnej ławeczce.

Wspinaczka sportowa

Jest to klasyczna wspinaczka na drogach wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne. Lina służy tu wyłącznie jako zabezpieczenie. Asekuracja może odbywać się na tzw. "wędkę" - z góry oraz z dołu - wspinacz sam przepina linę w kolejne przeloty. Ten rodzaj wspinaczki można uprawiać na sztucznych i naturalnych ściankach.

wspinanie

fot.AdobeStock

Bouldering

Odmiana wspinaczki klasycznej odbywająca się na niewysokich formacjach naturalnych lub sztucznych i bez asekuracji liny. Upadek, do jakiego może dojść, nastepuje z małej wysokości, a wspinacz spada na specjalna matę.

 

Free solo

Wspinanie tym stylem odbywa się na drogach wspinaczkowych, ale bez asekuracji. Żadnej! Dozwolone są tylko buty wspinaczkowe i magnezja. Jest to najbardziej niebezpieczny rodzaj wspinaczki.

DWS

Czyli Deep Water Solo. Zasady są takie same jak we Free solo, ale wspinaczka odbywa się na klifach nad wodą. Upadek też w niej się kończy i jest bezpieczny, o ile następuje z wysokości do 10 m od lustra wody.

Wspinanie tradycyjne

Jest to wspinaczka klasyczna, ale na nieprzygotowanych drogach. Wszystkie zabezpieczenia wspinacz musi założyć sam. 

Wspinanie wielowyciągowe

Odbywa się na wysokich ścianach, do pokonania których nie wystarcza lina o długości 60 m. Jej wysokość dzielona jest na wyciągi, czyli odcinki o długości 60 m. Każdy wyciąg kończy się stanowiskiem.

Wspinaczka górska

To tak naprawdę wspinanie wielowyciągowe zwane alpinizmem, taternictwem. Żeby dojść do ściany, po której wspinacz będzie się wspinał, musi pokonać spory dystans w górskim terenie, czasem po lodzie i śniegu.

Big wall

Pokonywanie wielkich ścian trwające nawet kilka dni. Robi się to bez opuszczania ściany, z noclegiem na niej. Wspinacze muszą cały niezbędny sprzęt i jedzenie dźwigać ze sobą.

Drytooling

Wspinanie zimowe z użyciem czekanów i raków. Uprawiane na specjalnych drogach. Nie wolno uprawiać drytoolingu na klasycznych drogach sportowych. 

Alpinizm techniczny

Jest to górskie zimowe wspinanie wielowyciągowe. Wspinacz porusza się po mieszanym terenie: w lodzie, śniegu, skałach. Do tego celu używa raków i czekana i najczęściej własnej asekuracji. 

wspinanie

fot.AdobeStock

Alpinizm techniczny w górach o wysokości powyżej 6000 metrów

Jest to trudniejsza wersja alpinizmu technicznego. Wspinacze muszą się mierzyć nie tylko z pogodą, ale i z niekorzystnymi warunkami występującymi na dużych wysokościach (np. niedobór tlenu)

Jak zacząć wspinanie

Dalej będzie mowa tylko o wspinaniu klasycznym, bo ono jest najłatwiej dostępne dla każdego.

Warto wyposażyć się w buty do wspinaczki, które ułatwiają stawianie stóp na wypustkach ścianki. Dobre buty powinny być pozornie za małe i dość niewygodne przy staniu na ziemi – dopiero w powietrzu docenisz ich zalety.

Resztę sprzętu możesz zwykle pożyczyć w klubach organizujących wspinaczkę – potrzebować będziesz uprzęży i karabinek oraz kasku – bez tego ostatniego nawet nie myśl o żadnych próbach.

Trening najlepiej zaczynać pod okiem instruktora, który wyjaśni podstawowe zasady wspinania się ( wbrew pozorom nie jest to takie łatwe i oczywiste). I przede wszystkim się nie bój – wspinać się będziesz zawsze z pełną asekuracją i nawet gdy od ścianki w jakimkolwiek momencie odpadniesz, bezpiecznie zawiśniesz w powietrzu a twój partner pomoże ci dostać się na dół.

Zobacz także:
Jak wygląda wspinaczka zimowa
Co zrobić, aby uniknąć choroby wysokościowej
Ścianka wspinaczkowa - poradnik dla początkujących