Przygotowując się kondycyjnie do sezonu narciarskiego szczególny nacisk połóż na ćwiczenia mięśni ud, łydek, mięśni pośladkowych i mięśnie brzucha. fot. Fotolia

Przygotuj się na narty: Jak poprawić kondycję przed sezonem?

Żeby dobrze przygotować się do sezonu narciarskiego, powinniśmy zacząć ćwiczyć około dwóch miesięcy wcześniej. Niestety, zazwyczaj przypominamy sobie o tym w ostatniej chwili i zgodnie z zasadą „lepiej późno niż wcale” chcielibyśmy jak najszybciej przygotować nasz organizm do pierwszego wyjazdu w góry. Jak przygotować się kondycyjnie do sezonu narciarskiego, radzi instruktor narciarstwa, Piotr Tekiel z Fabryki Narciarzy.
/ 22.11.2011 11:29
Przygotowując się kondycyjnie do sezonu narciarskiego szczególny nacisk połóż na ćwiczenia mięśni ud, łydek, mięśni pośladkowych i mięśnie brzucha. fot. Fotolia

Ogólna poprawa kondycji fizycznej

Na ogólną poprawę kondycji fizycznej najlepszy wpływ mają ćwiczenia aerobowe takie jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze, na rolkach, czy skakanie na skakance. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli długo nie biegaliśmy, nie możemy od razu narzucić sobie zbyt szybkiego tempa. Zacznijmy od marszobiegów, poprzez spokojny jogging. Ćwiczenia aerobowe powinniśmy wykonywać minimum 2 razy w tygodniu przez 20-30 min.

Wzmocnienie siły mięśni

Podczas jazdy na nartach pracują praktycznie wszystkie mięśnie. Jednak te, na które należy zwrócić szczególną uwagę przygotowując się do sezonu to przede wszystkim mięśnie ud, łydek, mięśnie pośladkowe oraz mięśnie brzucha, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej sylwetki podczas jazdy oraz są jednocześnie stabilizatorem całego tułowia.  

Ćwicząc, nie używajmy zbyt dużych obciążeń. Skupmy się raczej na zwiększeniu liczby powtórzeń przy małych obciążeniach.

Ćwiczyć mięśnie możemy również podczas codziennych czynności, np. wchodząc po schodach, wchodźmy na palcach. Stojąc, obciążajmy raz palce, raz pięty. Starajmy się napinać mięśnie brzucha w każdej sytuacji, w której się znajdujemy, np. podczas jazdy samochodem. Schylając się po coś, co nam upadło, zróbmy przysiad zamiast pochylać cały tułów.

Ekspert radzi: Jak przeprowadzić rozgrzewkę przed wyjściem na stok?

Zobacz także: Jak przygotować mięśnie do sezony narciarskiego?

Codzienny stretching

Rozciąganie ma wielkie znaczenie w poprawie elastyczności i ukrwienia mięśni. Poprawia również ruchliwość stawów oraz działa profilaktycznie, zapobiegając naciągnięciom i wielu innym kontuzjom, które mogłyby powstać podczas jazdy na nartach.

Ćwiczenia rozciągające najlepiej jest wpleść w rytm naszego dnia, np. pierwsza tura po przebudzeniu, druga pod koniec dnia. Wystarczy ok. 20 min. stretchingu dziennie.

Ćwiczenia równowagi

Równowaga jest jednym z podstawowych aspektów jazdy na nartach. Wszelkie ćwiczenia mające na celu utrzymywanie równowagi ułatwią wyjście bez szwanku z wielu krytycznych sytuacji, które mogą mieć miejsce na stoku.

Najprostszym przykładem takiego ćwiczenia jest tzw. jaskółka. Trochę trudniejszy może być „pistolet” - przysiad na jednej nodze. Kolejnym etapem może być utrzymywanie równowagi na piłkach lekarskich.

Rozgrzewka na wyjeździe

Pamiętajmy, by zadbać o nasze ciało również na wyjeździe. Nie zapominajmy o codziennej rozgrzewce na stoku! Wieczorem natomiast zróbmy krótki stretching i odwiedźmy saunę. A następnego dnia… znów na narty!

Zobacz także: Jak przygotować sprzęt narciarski do sezonu?