Dzieci na nartach fot. Fotolia

Na narty za granicę z dzieckiem

Większość zagranicznych ośrodków narciarskich oferuje wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi, jednak warto wymienić te, których infrastruktura jest przygotowana typowo pod wyjazdy rodzinne. Zrobiliśmy przegląd ofert popularnych kurortów w Alpach i wytypowaliśmy najlepsze miejsca dla rodzin z dziećmi.
/ 27.01.2012 09:32
Dzieci na nartach fot. Fotolia

Każdy, kto wybierał się na narty z dzieckiem wie, że oprócz specjalnie przygotowanych tras i wyciągów, ośrodek narciarski powinien oferować szereg atrakcji poza stokami  – zajęcia animacyjne dla dzieci, family cluby, szkoły narciarskie oraz mnóstwo innych rozrywek jak rynny zjazdowe, tory do snowtubingu i curling, lodowiska, wodne parki rozrywki czy sale zabaw. Gdzie szukać takich ośrodków w Alpach?   

Austria

Świetnie zorganizowana infrastruktura narciarska, bajeczna sceneria, szereg atrakcji poza stokami i korzystne zniżki dla dzieci przyciągają tu rodziny jak magnes. Od lat Austria jest najpopularniejszym kierunkiem rodzinnych wyjazdów na narty. Główny powód to bardzo dobry stosunek jakości usług do ceny. Austria posiada najszerszą ofertę cenową na ryku, obejmującą wczasy zarówno dla bogatych jaki średnio zamożnych turystów, więc każda rodzina ma szansę znaleźć tu coś na własną kieszeń. W Austrii warto wybrać się do:

Polecamy: Dokąd na narty z dzieckiem?

Serfaus-Fiss-Ladis – trzy miejscowości połączone w jeden ośrodek narciarski. Od lat wyróżniany przez Deutscher Skiverband jako najlepszy rodzinny ośrodek narciarski w Alpach. Znajduje się tu łącznie 180 tras narciarskich, w tym ok. 40 niebieskich. Początkujące dzieci mogą zjeżdżać na oślej łączce Kinderschneealm. Rodzinną rozrywkę na najwyższym poziomie oferuje Family Park Serfaus. Znajduje się tu m.in. tor do tubingu, tor przeszkód dla skuterów śnieżnych i wioska igloo. W strefie dla dzieci zwanej Murmlipark dzieci zabawią się m.in. na śnieżnej zjeżdżalni, torach saneczkowych, narciarskiej karuzeli, torze z falami, w parku dinozaurów, na czarodziejskim dywanie, w wiosce bajek czy restauracji dla dzieci. Z Serfaus można wjechać kolejką dla dzieci na Komperdell. Inne atrakcje to sankostrada biegnąca ze szczytu Alpkopf oraz rodzinny park rozrywki „Flight & Cross Park“ w strefie Plansegg.

Sölden – jedne z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Austrii położony w malowniczej dolinie Ötztal między dwoma lodowcami Rettenbach i Tiefenbach. Kurort oferuje dobre warunki narciarskie praktycznie przez cały rok. Początkujący narciarze znajdą tu sporo łagodnych tras, zwłaszcza na lodowcu Tiefenbach. Warto przejechać się z rodziną trasą nr 38, na której znajduje się wydrążony w skale tunel łączący dwa szyty. Dzieci powyżej 3 roku życia mogą uczęszczać na zajęcia w przedszkolu narciarskim, starsze do jednej z czterech szkół zlokalizowanych na stokach Giggijoch. Dla dzieciaków największą atrakcją będzie z pewnością Centrum Sportu i Rekreacji „Freizeit Arena” oraz położona na wysokości 2700 m n.p.m. wioska igloo z sauną a także park wodny Aquadome w pobliskim Längfeld z charakterystycznymi basenami w kształcie kieliszków do wina, saunami, termami i inhalatoriami. Wada ośrodka są niestety wysokie ceny karnetów i usług.

Zobacz także: Gdzie tanio na narty w Polsce?

Insbruck – duże miasto i ośrodek narciarski w jednym. Słynna arena igrzysk olimpijskich oferuje ponad 2 tys. łagodnych tras dla dzieci zlokalizowanych głównie w Kühtai i Mutters oraz Rangger Köpfel. Są tam przedszkola i szkoły narciarskie (Insbruck Ski School), a na lodowcu Stubai oddalonym mniej więcej o godzinę od Innsbrucku działa Micky Mouse Ski Club. W ramach odpoczynku od nart warto pozwiedzać miasto kupując całodobową rodzinną kartę miejską. Obowiązkowo należy odwodzić słynny Swarovski Crystal World.

Stubai – lodowiec Stubai oferuje wprost idealne warunki do zjazdów rodzinnych zarówno pod względem tras jak i cen. Jest tu 12 łagodnych, szerokich, niebieskich tras i 3 zielone trasy dla początkujących. Dzieci poniżej 10 lat jeżdżą za darmo. Najmłodszych można oddać pod opiekę Mickey Mouse Club.

Kitzbühel – mało trudnych terenów, sporo łagodnych stoków to główne zalety tego ośrodka. Łatwe trasy znajdują się na stoki Kitzbuheler Horn i Jochbergu. W Kitzbuhel znajdują się szkoły narciarskie dla dzieci i młodzieży Rote Teufel i Element3. Można wynająć opiekunkę do dziecka. Przy oślich łączkach znajdziemy przedszkole narciarskie. Dzień bez nart można spędzić na wodnym parku rozrywki Aquarena (dla karnetów 2-dniowych i dłuższych przewidziano 50% zniżki), w Wildparku w pobliskim Aurach lub skorzystać z miejscowych rozrywek – lodowiska, basenu, kortów tenisowych, centrum fitness.

Zobacz także: Gdzie na freeride?

Kaprun - Zell am See – rodzinny kompleks z przewagą łagodnych terenów i łatwych tras. Początkujący powinni wybrać się na lodowiec Kitzteinhorn, na Maiskogel i w niższych partiach Schmittenhöhe. Dzieci do lat 12 jeżdżą tu za darmo, dlatego Kaprun - Zell am See to jeden z najatrakcyjniejszych cenowo regionów w Europie dla rodzin z dziećmi. Dzieci mogą poszaleć w Zell AM See w Schmidolin’s „Kinderland”. W ramach odpoczynku od nart można wybrać się na pływalnię Freizeitzentrum (baseny, sauny, groty parowe) lub na lodowisko, wycieczkę do jaskiń lub pojeździć konno.

Zürs i Lech – ekskluzywne ośrodki narciarskie oferują dużo terenów dla początkujących i średniozaawansowanych. Początkujący powinni wybrać się przede wszystkim na izolowane stoki wokół Oberlachi na zboczu Kriegerhorn. W sumie jest tu ok. 110 niebieskich tras. W Lech działa Miniclub dla dzieci od 3 roku życia, a w Oberlach Ski School. Jest tu sporo możliwości spędzani wolnego czasu, m.in. lodowiska, tory saneczkowe i do snowtubingu, centra fitness, spa, baseny, sauny.

Włochy

Cortina d’Apezzo – duży i prestiżowy kurort w Dolomitach, oferujący zabawę na śniegu na najwyższym poziomie. Znajduje się tu bogata infrastruktura sportowa i turystyczna. Większość tras przystosowana jest do umiejętności początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Początkujący powinni wybrać się na stoki Socrepes i Mietres, bardziej zaawansowani na Floria i Tofana. Rodziny z dziećmi powinien zainteresować karnet Dolomiti Superski, dzięki któremu dzieci spędzą ferie za darmo. Dzień bez nart warto spędzić w Adrenalina Centre & Adventure (łyżwy, curling, bobsleje) lub Park lub w Junior Park. Można także wybrać się na basen do pobliskiego Guargne.

Zobacz także: Na narty z dzieckiem – poradnik

Courmayer – doskonały ośrodek dla początkujących dzieci. Są tu. m.in. wyciągi dywanowe i talerzykowe na Baby Bowl przy wyciągu Tzaly i na Pra Neyron. NIebeiskie trasy znajdują się na Checrouit i Val Veny. Mniejszymi dziećmi mogą zająć się opiekunki w hotelach i Kinderheim na Plan Checroit. W przerwie białego szaleństwa warto wyskoczyć do Forum Sport Centre w Dolonne.

Sauze d’Oux – ośrodek narciarski w słynnym regionie Mily Way będzie atrakcyjny szczególnie dla rodzin z ze starszymi dziećmi, które bardzo dobrze radzą sobie na nartach. Jest tu sporo średnio trudnych tras, których będzie można poprawić swoją technikę. Warto wybrać się na trasy wokół Pian della Roca i Rio Nere. Początkujący mogą pozjeżdżać na oślej łączce przy górnej stacji wyciągu Sportina. Dzieci do 8. roku życia jeżdżą za darmo. Znakomitą propozycją na przerwę w jeździe na nartach będzie Park Przygód w Grand Villar i Alpejskie Centrum Zoologiczne.

Zobacz także: Jakie narty dla dziecka?

Val Gardena - na tereszkółki narciarskie dostępne w Selva Gardena, Ortisei i S.Cristina, przedszkole narciarskie dla dzieci od 3 lat znajduje się w Ortisei.Przedszkole w Selva Gardena, Ortisei i S.Cristina, miniklub przy szkółce narciarskiej w Ortisei, klub Myszki Miki w Selva Gardena dla dzieci od 4 do 12 lat, liczne tory saneczkowe w Ortisei i Alpe di Siusi. Podobno w tej dolinie jest przygotowany specjalny cały ośrodek z myślą o dzieciach Alpe Lusia.

Paganella - szkółki narciarskie dla dzieci od 5 lat w Andalo i Fai della Pgnella - najlepsi instruktorzy przygotowali tu dla dzieci specjalne programy nauczania. Najnowsza szkółka narciarska znajduje się w Rindole koło Andalo. Park zabaw Club Piccolo Igloo w Andalo dla dzieci od 3 do 12 lat - gry i zabawy na śniegu, kółko plastyczne, kółko teatralne i taneczne. Przedszkole dla dzieci od 2 lat w Andalo.

Szwajcaria

Zermatt – międzynarodowy kurort z klimatem alpejskiej wioski. Otacza go ponad 30 czterotysięczników, w tym główny – Matterhorn (4478 m.n.p.m.). Większość tutejszych tras nie należy do łatwych, ale znajdzie się coś dla początkujących. Mniejsze dzieci mogą pojeździć na łatwych trasach Blauherd i na Klein Matterhorn. Działają tu szkoły narciarskie dla dzieci w wieku 4-6 lat (szkoła Swiss Ski School, Snowli-club Riffelberg) i 4-12 lat (Snowflakes Kids Club na Szchwarzsee). Dziećmi niejeżdżącymi na nartach od 2 lat mogą zająć się przedszkola Kinderparadies. Dzień bez nart warto spędzić w Ice Grotto na Klein Matterhorn lub na wycieczce z przewodnikiem po Zermatt.

Andermatt – rodziny z dziećmi powinny wybrać ośrodek Nätschen, gdzie ciągnie się dług, 6-kilometrowa niebieska trasa. Łagodne trasy znajdują się także w Gemstock i wyższych partiach ośrodka Gütsch. Dzieci od 4. roku życia mogą uczęszczać na zajęcia do szkoły narciarskiej Schneesport Schule Andrematt, mniejsze dzieci mogą spędzać czas w snowparku Valtgeva w Sedrun. W Sedrun znajduje się również ośrodek Bogn Centre z basenami, wellness i snowtubingiem.

Zobacz także: Przedszkola narciarskie - czy warto zapisać tu dziecko?

Arosa – ośrodek idealny na rodzinne ferie. Łagodne trasy znajdują się na stokach Weisshorn, Hörnli, Tschuggen i Prätschli. W 12 hotelach w Arosie działa Mickey Mouse Alpine Club.
Saas Fee – kurort z bogatą ofertą dla rodzin z dziećmi. Początkujący powinni wybrać się na ośle łączki Steffenwald i w pobliskim Saas Grund/Saas Balen, a bardziej zaawansowani na niebieskie trasy Morenia. Na miejscu działają szkoły narciarskie Swiss Ski School i Eskimos dla młodzieży. Z maluchami warto wybrać się do Kids Fun Park i Beginner-Freestyle-Park. Dzień bez nart warto spędzić w parku rozrywki Freizeitzentrum Bielen, gdzie znajdują się baseny i Spa oraz AllalinEis Pavillon z lodową jaskinią, gdzie będzie można oddać się zimowym rozrywkom, m.in. snowtubing, bobsleje, lodowisko, zjazdy na sakach.