Szkoła narciarska dla dzieci

Przedszkola narciarskie - czy warto zapisać tu dziecko?

Przedszkole narciarskie to idealne miejsce na naukę jazdy na nartach dla małego dziecka. Prawie każda szkoła narciarska ma w swojej ofercie zajęcia dla najmłodszych. Największą zaletą przedszkoli narciarskich jest połączenie nauki jazdy na nartach z zabawą na śniegu w grupie rówieśników, co pozytywnie wpływa na socjalizację dziecka i ułatwia przyswajanie nowych umiejętności.
/ 18.01.2012 14:45
Szkoła narciarska dla dzieci

Kiedy zacząć naukę jazy na nartach?

Dziecko naukę jazdy na nartach może rozpocząć w wieku ok. 3,5-4 lat. Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników rozwojowych. Każde dziecko jest inne i w tym samym wieku może znajdować się na nieco innym poziomie rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Niektóre dzieci gotowe są do rozpoczęcia nauki nieco wcześniej, podczas gdy dla innych 4 lata to nadal zbyt wcześnie.

Zapisując dziecko na zajęcia do przedszkola narciarskiego powinniśmy ocenić:
- jego rozwój fizyczny;
- rozwój emocjonalny (np. separacja od rodziców na czas zajęć);
- kontakt z innymi dziećmi, instruktorem i opiekunem.

Zobacz także: Dokąd na narty z dzieckiem?

Jak wyglądają zajęcia?

Przy wyborze szkoły narciarskiej pamiętajmy, że zajęcia powinny być prowadzone przez doświadczonych instruktorów i opiekunów. Oprócz odpowiedniej opieki instruktorskiej równie ważne jest dobrze dobrane miejsce zajęć - specjalnie przygotowane i dostosowane do maluchów stoki i narciarskie place zabaw. Tego typu miejsca są nie tylko bardziej atrakcyjne dla dzieci, ale przede wszystkim bezpieczne!

Zobacz poradnik: Z dzieckiem na narty

Pierwsze kroki na nartach powinny być dla dziecka dobrą zabawą. Najgorsze, co możemy zrobić to już na samym początku zniechęcić je do jazdy. Zadaniem pierwszych zajęć jest oswojenie dziecka z nowym otoczeniem, warunkami pogodowymi, z ciężkimi butami i przypiętymi do nóg nartami. Stając pierwszy raz na nartach wszystko dookoła jest nowe, dlatego zwłaszcza u najmłodszych dzieci wyjątkowo ważne jest, by nauka połączona była z zabawą.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy również, że najważniejsze na stoku jest bezpieczeństwo naszego malucha! Dlatego bezwzględnie każde dziecko powinno jeździć w kasku. Dodatkowym zabezpieczeniem są ochraniacze na kręgosłup, tzw. „żółwie”. Powoli standardem stają się również kamizelki odblaskowe, dzięki którym najmłodsi są lepiej widoczni na stoku. Oferty przedszkoli w szkołach narciarskich są coraz ciekawsze i bogatsze, a dobrze przygotowane są idealnym sposobem na wprowadzenie dziecka w świat wyjątkowej zimowej przygody.

Zobacz także: Nowe przepisy na stokach: Kary za brak kasku i jazdę po alkoholu