Narty dla dziecka fot. Fotolia

Jakie narty dla dziecka?

Narty dla dziecka nie powinny być przypadkową inwestycją, mimo, że dzieci szybko wyrastają z nart i wiązań. Podpowiadamy, jakie narty wybrać dla dziecka oraz jak dopasować buty i kijki.
/ 21.01.2012 23:17
Narty dla dziecka fot. Fotolia

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że narty dla dzieci nie muszą być dobre jakościowo ani specjalnie dopasowane, bo dzieci (zwłaszcza małe) błyskawicznie wyrastają z nart i wiązań. Jest w tym trochę racji, lecz nie oznacza to, że mamy kupować dziecku narty za duże lub nie dopasowane do jego obecnych umiejętności.

Narty dla najmłodszych

Narty dla dzieci dopiero rozpoczynających naukę jazdy w wieku 3-5 lat najlepsze będą narty jak najkrótsze, sięgające przeważnie wysokości pachy i odpowiednio wytaliowane. W przypadku dzieci w tym wieku możemy spodziewać się, że narty, które chcemy kupić, to najprawdopodobniej jednosezonowy wydatek i za rok trzeba będzie rozejrzeć się za czymś większym. Dlatego bardzo dobrym wyjściem jest kupienie używanych nart na giełdach, w komisach, od znajomych lub po prostu wypożyczenie nart w wypożyczani przy stoku. Kupując używane narty  należy sprawdzić stan ślizgów, krawędzi i wiązań.

Zobacz także: Dokąd na narty z dzieckiem?

Jeśli chodzi o buty narciarskie dla dziecka najważniejszy jest stan klamer i wewnętrznego wypełnienia. Dobór butów sprawia zazwyczaj najwięcej problemów, ponieważ przez twardą skorupę nie da się wyczuć dokąd sięgają palce dziecka, a numeracja różni się w zależności od producenta. Trudno jest także pytać dziecko, czy buty są wygodne, bo dla malucha przyzwyczajonego do lekkich bucików, buty narciarskie zawsze będą wydawały się ciężkie i sztywne.

Najlepiej zatem poprosić doświadczonego sprzedawcę o zdjęcie miary ze stopy dziecka i dobranie na jej podstawie odpowiedniego rozmiaru. Nie zaszkodzi, jeśli wkładka będzie dłuższa od stopy dziecka o 1 cm. Ważne jest, by dziecko mierzyło buty w skarpetach narciarskich.

Małe dzieci uczące się jeździć na nartach nie potrzebują kijków narciarskich, natomiast niezbędne są gogle i kask. Szczególną uwagę należy zwrócić na regulację wiązań, by narty nie wypięły się podczas jazdy i mały nie zaliczył pierwszej poważnej wywrotki. Powinny być to wiązania bezpiecznikowe, ze ski-stopami o skali wypięcia od 0,5-2,5.

Zobacz także: Nowe przepisy na stokach: Kary za brak kasku i jazdę po alkoholu

Narty dla starszych dzieci

Dla dzieci w wieku 6-12 lat odpowiednie będą narty carvingowe o długości o 6-10 cm krótsze od wzrostu. Wiązania u mniejszych dzieci powinny mieć 1-5 w skali DIN, starszych i cięższych 2-6. Buty w przypadku starszych dzieci powinny być dopasowane do nogi dziecka i w tym wypadku nie warto kierować się rozumowaniem „kupię o numer większe, bo i tak za rok dorośnie”  - za duże buty powodują dyskomfort i utrudniają jazdę. Najlepiej kupić dziecku buty z linii junior, które mają niską cholewę i są wąskie w środku, tak, że nawet przy centymetrze luzu, but doskonale trzyma się stopy.

Starsze dzieci, które opanowały już podstawowe umiejętności jazdy na nartach, mogą zacząć używać kijków. Ich długość dobiera się podobnie jak u dorosłych – opierając kij o podłoże i ustalając taką wysokość, na której przedramię w łokciu tworzy z ramieniem kąt prosty.

Zobacz także: Łatwe trasy narciarskie dla początkujących