Mało znane stoki narciarskie

Stoki w Muszynie i Piwnicznej fot. Fotolia
Kameralne stoki bez tłoków i kolejek przy wyciągach mają coraz więcej zwolenników. Zmęczeni zgiełkiem popularnych ośrodków oraz poszukiwacze nowych miejsc do jazdy na nartach uciekają na mało znane, lokalne stoki, by tam swobodnie pojeździć na nartach. Gdzie takie znaleźć? Podajemy kilka godnych polecenia miejsc.
/ 05.02.2012 01:59
Stoki w Muszynie i Piwnicznej fot. Fotolia

Tłoki na stokach, kolejki przy kasach i wyciągach to największy minus popularnych ośrodków narciarskich. W weekendy w okresie ferii stoki w dużych ośrodkach, jak Białka Tatrzańska, Krynica,  Szczyrk czy Korbielów przeżywają prawdziwe oblężenie i nie da się tam swobodnie pojeździć. To skłania wielu narciarzy do poszukiwania stoków w mniej rozreklamowanych ośrodkach, gdzie można liczyć na spokój i kameralną atmosferą.

Stoki w Małopolsce

Siemiechów – Jurasówka – mały stok zlokalizowany we wsi Siemiechów niedaleko Tarnowa. Znajdują się tu trzy trasy narciarskie: trudna (350 m), średnia  (600 m) i łatwa (120 m). Jest także ośla łączka. Stok jest ratrakowany, oświetlony i wyposażony w dwa wyciągi - talerzykowy duży o długość 350 m i przepustowości 900 os./godz. i wyciąg talerzykowy mały o długość 120 m i przepustowości 420 os./godz.

Smerkowiec – ośrodek położony w sercu Beskidu Niskiego we wschodniej części województwa małopolskiego. Stok jest oświetlony, ratrakowany i nagłośniony, trasy o długość 650 m i 100 m (do nauki) oraz dwa wyciągi orczykowe. Poza tym na terenie ośrodka do dyspozycji narciarzy jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i serwis oraz można wynająć instruktora.

Zobacz także: Na narty w Beskid Sądecki

Gliczarów Górny – miejscowość położona na Podhalu w gminie Biały Dunajec niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej. Jest najwyżej położoną osadą w Polsce. Znajduje się tu kompleks narciarski “U Steni”. Wszystkie trasy narciarskie są ratrakowane, naśnieżane i oświetlone, wyposażone w 3 wyciągi talerzykowe.Na miejscu znajduje się szkoła narciarska i snowboardowa, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz serwis. W pobliżu działają lokale gastronomiczne.

Kamianna – niewielki ośrodek narciarski w niewielka leżący na terenie gminy Łabowa w powiecie nowosądeckim w zachodniej części Beskidu Niskiego. Oddalona jest o 4 km od drogi krajowej Nowy Sącz – Krynica. Jest tu pięć tras: trzy łatwe przy dużym wyciągu (ratrakowane, jedna z nich oświetlona), jedna szeroka i łatwa trasa przy średnim wyciągu i jedna łatwa do nauki przy małym wyciągu. Do dyspozycji narciarzy jest gastronomia w bacówce "U Musia", wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, przechowalnia, serwis oraz placówka GOPR.

Moza także odwiedzić stoki w Lubomierzu, Koninkach, Rytrze i Myślenicach (Zarabie).

Zobacz także: Gdzie tanio na narty w Polsce?

Stoki w Dolnośląskiem

Nowa Morawa – miejscowość położona na ziemi kłodzkiej koło Stronia Śląskiego w Masywie Śnieżnika , na zboczu Góry Zawada. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji stok tuż przy wyciągu o długości 410 m. Trasa jest średniego stopnia trudności (niebieska z odcinkami czerwonymi). Przy wyciągu znajduje się "skiBar" i wypożyczalnia nart i snowboardu. Można skorzystać z pomocy instruktora.

Podgórze - położone nieopodal Dusznik Podgórze oferuje dwa wyciągi narciarskie o długości 450 i 760 m. Przy krótszym zainstalowane zostało sztuczne oświetlenie oraz system naśnieżania. Drugi z wyciągów oferuje trzy trasy zjazdowe (najdłuższa z nich ma 1500 m).

Zobacz także: Na narty do Karpacza

Łężyce - w położonej 5 km od Dusznik wsi skorzystać można z wyciągu przy pensjonacie „Śnieżynka”. Trasa o długości 400 m nie jest trudna technicznie, ratrakowana oraz oświetlona.

Sokolec-Rzeczka - położona około 17 km od Nowej Rudy stacja narciarska oferuje kilkanaście tras narciarskich o zróżnicowanej trudności i długości (do 600 m). Pojeździć mogą tu zarówno początkujący, jak i wprawieni w bojach narciarze. Część stoków jest oświetlona i naśnieżana. Przy stacji można wypożyczyć narty, skorzystać z serwisu, bądź usług instruktora.

Rudawa - wieś oddalona o 15 km od Bystrzycy. Śnieg zalega w niej od II połowy listopada do I połowy kwietnia. Na miłośników białego szaleństwa czeka tu wyciąg, którego łagodna trasa ma 600 m długości.

Stoki w Podkarpackiem

Dwerniczek – miejscowość w dolinie Sanu w Bieszczadach. Funkcjonuje tu prywatny ośrodek turystyczny "Rusinowa Polana" dysponujący wyciągiem narciarskim na zboczu Trohańca (939 m n.p.m.). Ośrodek oferuje narciarzom trzy trasy o długościach: 550 m (średnio trudna), 2000 m nartostrada (łatwa), 500 m (średnio trudna). Stok jest oświetlony i ratrakowany. Przy wyciągu znajduje się karczma, wypożyczalnia nart i szkółka narciarska. Dodatkową atrakcją są kuligi, ogniska i skiring – czyli jazda na nartach za koniem.

Kalnica – ośrodek narciarski mieszczący się w rejonie Bieszczad Wysokich. Narciarze mogą korzystać z trzech tras zjazdowych: niebieskiej 850 m, czerwonej 800 i czarnej 650 m. Ponadto do dyspozycji narciarzy jest duży parking, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis nart i mała gastronomia.

Babica – stok niedaleko Rzeszowa. Są tu dwie niebieskie trasy: pierwsza o długości 200 m, druga o długości 450 m. Przy górnej stacji znajduje się restauracja. Na terenie ośrodku mieści się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis i szkółka narciarska oraz mały snowpark. Działają tu trzy wyciągi: orczykowy (długość 376 m, przepustowość 750 os./godz.), wyrwirączka (długość 170 m, przepustowość 750 os./godz.), Baby Lift o długości 60 m.

Zobacz także: Dokąd na narty z dzieckiem

Krzeszów – mieści się tu „Złoty stok”. Należy do łatwych stoków narciarskich. Ośrodek przygotowuje go w miarę możliwości ratrakiem oraz kilkoma armatkami śnieżnymi. Cała trasa jest oświetlona. Stok narciarski obsługuje wyciąg talerzykowo – teleskopowy. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia nart. Jest tu jeden wyciąg talerzykowy o długości 500 m.

Rymanów Zdrój – miejscowość uzdrowiskowa leżąca w Beskidzie Niskim niedaleko Iwonicza Zdroju. Tutejszy stok sklasyfikowany jest jako łatwy, jest ratrakowany, oświetlony  i wyposażony w armatki śnieżne. W okolicy znajdziemy bezpłatny parking i bufet. Bezpieczeństwa strzeże GOPR. Można wynająć instruktora. Funkcjonuje tu jeden wyciąg orczykowy o długość 400 m, różnicy wysokości 70 m i przepustowości 720 os./godz.

Warto także wybrać się do bardziej znanych lecz nadal szerzej nierozreklamowanych ośrodków - Plańczyka, Handzlówki, Leska i Cisnej.

Redakcja poleca

REKLAMA