Tłoki na stokach, kolejki przy kasach i wyciągach to największy minus popularnych ośrodków narciarskich. W weekendy w okresie ferii stoki w dużych ośrodkach, jak Białka Tatrzańska, Krynica, Szczyrk czy Korbielów przeżywają prawdziwe oblężenie i nie da się tam swobodnie pojeździć. To skłania wielu narciarzy do poszukiwania stoków w mniej rozreklamowanych ośrodkach, gdzie można liczyć na spokój i kameralną atmosferą.
Stoki w Małopolsce
Siemiechów – Jurasówka – mały stok zlokalizowany we wsi Siemiechów niedaleko Tarnowa. Znajdują się tu trzy trasy narciarskie: trudna (350 m), średnia (600 m) i łatwa (120 m). Jest także ośla łączka. Stok jest ratrakowany, oświetlony i wyposażony w dwa wyciągi - talerzykowy duży o długość 350 m i przepustowości 900 os./godz. i wyciąg talerzykowy mały o długość 120 m i przepustowości 420 os./godz.
Smerkowiec – ośrodek położony w sercu Beskidu Niskiego we wschodniej części województwa małopolskiego. Stok jest oświetlony, ratrakowany i nagłośniony, trasy o długość 650 m i 100 m (do nauki) oraz dwa wyciągi orczykowe. Poza tym na terenie ośrodka do dyspozycji narciarzy jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i serwis oraz można wynająć instruktora.
Zobacz także: Na narty w Beskid Sądecki
Gliczarów Górny – miejscowość położona na Podhalu w gminie Biały Dunajec niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej. Jest najwyżej położoną osadą w Polsce. Znajduje się tu kompleks narciarski “U Steni”. Wszystkie trasy narciarskie są ratrakowane, naśnieżane i oświetlone, wyposażone w 3 wyciągi talerzykowe.Na miejscu znajduje się szkoła narciarska i snowboardowa, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz serwis. W pobliżu działają lokale gastronomiczne.
Kamianna – niewielki ośrodek narciarski w niewielka leżący na terenie gminy Łabowa w powiecie nowosądeckim w zachodniej części Beskidu Niskiego. Oddalona jest o 4 km od drogi krajowej Nowy Sącz – Krynica. Jest tu pięć tras: trzy łatwe przy dużym wyciągu (ratrakowane, jedna z nich oświetlona), jedna szeroka i łatwa trasa przy średnim wyciągu i jedna łatwa do nauki przy małym wyciągu. Do dyspozycji narciarzy jest gastronomia w bacówce "U Musia", wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, przechowalnia, serwis oraz placówka GOPR.
Moza także odwiedzić stoki w Lubomierzu, Koninkach, Rytrze i Myślenicach (Zarabie).
Zobacz także: Gdzie tanio na narty w Polsce?
Stoki w Dolnośląskiem
Nowa Morawa – miejscowość położona na ziemi kłodzkiej koło Stronia Śląskiego w Masywie Śnieżnika , na zboczu Góry Zawada. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji stok tuż przy wyciągu o długości 410 m. Trasa jest średniego stopnia trudności (niebieska z odcinkami czerwonymi). Przy wyciągu znajduje się "skiBar" i wypożyczalnia nart i snowboardu. Można skorzystać z pomocy instruktora.
Podgórze - położone nieopodal Dusznik Podgórze oferuje dwa wyciągi narciarskie o długości 450 i 760 m. Przy krótszym zainstalowane zostało sztuczne oświetlenie oraz system naśnieżania. Drugi z wyciągów oferuje trzy trasy zjazdowe (najdłuższa z nich ma 1500 m).
Zobacz także: Na narty do Karpacza
Łężyce - w położonej 5 km od Dusznik wsi skorzystać można z wyciągu przy pensjonacie „Śnieżynka”. Trasa o długości 400 m nie jest trudna technicznie, ratrakowana oraz oświetlona.
Sokolec-Rzeczka - położona około 17 km od Nowej Rudy stacja narciarska oferuje kilkanaście tras narciarskich o zróżnicowanej trudności i długości (do 600 m). Pojeździć mogą tu zarówno początkujący, jak i wprawieni w bojach narciarze. Część stoków jest oświetlona i naśnieżana. Przy stacji można wypożyczyć narty, skorzystać z serwisu, bądź usług instruktora.
Rudawa - wieś oddalona o 15 km od Bystrzycy. Śnieg zalega w niej od II połowy listopada do I połowy kwietnia. Na miłośników białego szaleństwa czeka tu wyciąg, którego łagodna trasa ma 600 m długości.
Stoki w Podkarpackiem
Dwerniczek – miejscowość w dolinie Sanu w Bieszczadach. Funkcjonuje tu prywatny ośrodek turystyczny "Rusinowa Polana" dysponujący wyciągiem narciarskim na zboczu Trohańca (939 m n.p.m.). Ośrodek oferuje narciarzom trzy trasy o długościach: 550 m (średnio trudna), 2000 m nartostrada (łatwa), 500 m (średnio trudna). Stok jest oświetlony i ratrakowany. Przy wyciągu znajduje się karczma, wypożyczalnia nart i szkółka narciarska. Dodatkową atrakcją są kuligi, ogniska i skiring – czyli jazda na nartach za koniem.
Kalnica – ośrodek narciarski mieszczący się w rejonie Bieszczad Wysokich. Narciarze mogą korzystać z trzech tras zjazdowych: niebieskiej 850 m, czerwonej 800 i czarnej 650 m. Ponadto do dyspozycji narciarzy jest duży parking, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis nart i mała gastronomia.
Babica – stok niedaleko Rzeszowa. Są tu dwie niebieskie trasy: pierwsza o długości 200 m, druga o długości 450 m. Przy górnej stacji znajduje się restauracja. Na terenie ośrodku mieści się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis i szkółka narciarska oraz mały snowpark. Działają tu trzy wyciągi: orczykowy (długość 376 m, przepustowość 750 os./godz.), wyrwirączka (długość 170 m, przepustowość 750 os./godz.), Baby Lift o długości 60 m.
Zobacz także: Dokąd na narty z dzieckiem
Krzeszów – mieści się tu „Złoty stok”. Należy do łatwych stoków narciarskich. Ośrodek przygotowuje go w miarę możliwości ratrakiem oraz kilkoma armatkami śnieżnymi. Cała trasa jest oświetlona. Stok narciarski obsługuje wyciąg talerzykowo – teleskopowy. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia nart. Jest tu jeden wyciąg talerzykowy o długości 500 m.
Rymanów Zdrój – miejscowość uzdrowiskowa leżąca w Beskidzie Niskim niedaleko Iwonicza Zdroju. Tutejszy stok sklasyfikowany jest jako łatwy, jest ratrakowany, oświetlony i wyposażony w armatki śnieżne. W okolicy znajdziemy bezpłatny parking i bufet. Bezpieczeństwa strzeże GOPR. Można wynająć instruktora. Funkcjonuje tu jeden wyciąg orczykowy o długość 400 m, różnicy wysokości 70 m i przepustowości 720 os./godz.
Warto także wybrać się do bardziej znanych lecz nadal szerzej nierozreklamowanych ośrodków - Plańczyka, Handzlówki, Leska i Cisnej.