Na narty w Beskid Sądecki

Stoki w Muszynie i Piwnicznej fot. Fotolia
W Beskidzie Sądeckim czekają na narciarzy stoki w Krynicy, Muszynie, Piwnicznej, Tyliczu i Wierchomli. Łagodne, dobrze utrzymane stoki i szczególne walory krajobrazowe sprawiają, że ośrodki narciarskie Beskidu Sądeckiego są co roku oblegane przez narciarzy.
/ 23.01.2012 03:01
Stoki w Muszynie i Piwnicznej fot. Fotolia

Beskid Sądecki to południowo-wschodnia część Beskidów Zachodnich ciągnąca się od przełomu Dunajca na zachodzie po Beskid Niski na wschodzie. Południowy przełom Popradu dzieli Beskid Sądecki na dwa pasma górskie – Radziejowej na zachodzie i Jaworzyny Krynickiej na wschodzie. Głównym centrum wypoczynkowym i narciarskim jest Krynica Zdrój – znany ośrodek uzdrowiskowy. W południowej części Beskidu Sądeckiego znajdują się także inne uzdrowiska: Szczawnica, Piwniczna, Muszyna, Złockie i Żegiestów Zdrój.

W ośrodkach narciarskich Beskidu Sądeckiego panują typowo górskie warunki klimatyczne. Zima w szczytowych partiach gór trwa od połowy listopada do połowy kwietnia, a niżej od grudnia do połowy marca. Największa pokrywa śnieżna leży na Jaworzynie Krynickiej (powyżej 100 cm), dlatego to właśnie tutejszy ośrodek narciarski cieszy się największą popularnością wśród narciarzy przybywających w Beskid Sądecki.

Krynica Zdrój – Jaworzyna Krynicka

Na stokach Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m.) czekają narciarzy znakomicie przygotowane i zróżnicowane pod względem trudności trasy zjazdowe, a w pobliskiej Krynicy – wyjątkowo bogata baza noclegowa i gastronomiczna. Jaworzyna Krynicka od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce. Jest jedną z najdroższych i najlepszych pod względem infrastruktury narciarskiej stacji. Na Jaworzynie znajduje się 8 tras o łącznej długości ponad 12 km, w tym 5 posiada homologację FIS. W większości trasy są dosyć trudne (5 tras sklasyfikowanych jako czerwone), przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy, lecz znajdują się tu także trasy zielone dla początkujących (obok wyciągów „Żółwik” i „Mały Wacek”). Najdłuższa trasa ośrodka to trasa na 1 (czerwona) o długości 2600 m, różnicy poziomów 480 n i nachyleniu 18 %. Na narciarzy czeka także nowoczesna kolej gondolowa, 2 koleje krzesełkowe i 8 wyciągów. Od tego sezonu otwarta jest nowa trasa nr VI o długości 1100 m i 4-osobowa kolej krzesełkowa.

Zobacz także: Gdzie tanio na narty w Polsce?

U stóp Jaworzyny znajduje się dobrze przygotowany snowpark, wyposażony m.in. w butter box, 2 boksy proste (4 i 8 m), 2 raile proste o długości 4 m i 8 m, 2 stoły piknikowe, rail prosty (dubeltówkę) i a-frame.

Wierchomla

Stacja narciarska Dwie Doliny Wierchomla-Muszyna to młody, prężnie rozwijający się ośrodek narciarskie Sądecczyzny. Panujący tu specyficzny mikroklimat sprawia, że dobre warunki narciarskie utrzymują się od listopada nawet do końca marca. Tereny zjazdowe w Wierchomli znajdują się na stoku zlokalizowanym pomiędzy Pustą Wielką a Jaworzynką. Większość tutejszych tras odznacza się małym stopniem trudności, dlatego Wierchomla odwiedzana jest przeważnie przez rodziny z dziećmi i zwolenników spokojnych, rekreacyjnych zjazdów.

Trasy zjazdowe liczą łącznie ponad 8 km, wszystkie są ratrakowane, naśnieżane a 5 stoków posiada dodatkowe oświetlenie. Działa tu 9 wyciągów, w tym jedno z najdłuższych w Polsce „krzesełek” – Wierchomla 1 o długości 1600 m.

Zobacz także: Dokąd na narty w Polsce?

W ośrodku Wierchomla działa także snowpark zlokalizowany jest w dolnej części głównego stoku (pomiędzy trasą Wierchomla 1 i trasą Toczka nr 5). Został stworzony z myślą o średniozaawansowanych riderach. Do dyspozycji snoboardzistów jest 6 przeszkód w tym Snowbox „T” wave, poręcz spadowa, poręcz prosta, snowbox prosty, poręcz łamana, snowbox „T” spadowy.

Muszyna

Miejscowość uzdrowiskowa Muszyna położona jest ok. 8 km od Krynicy. Wraz z pobliskimi wsiami – Szczawnikiem i Złockiem – tworzy duży kompleks uzdrowiskowo-wypoczynkowy, będący jednocześnie bazą wypadową w pasmo Jaworzyny i Gór Czerchowskich. Tereny zjazdowe Muszyny i Powroźnika obejmują dwa średniej wielkości, łagodne stoki z kilkoma łatwymi trasami obsługiwanymi przez dwa wyciągi. Trasy są ratrakowane i oświetlane. Są wybierane głównie przez rodziny z dziećmi, początkujących narciarzy i lubiących spokojne, niezatłoczone stoki.

Piwniczna Zdrój

Spokojne miasteczko leżące w dolinie Popradu tuż przy granicy ze Słowacją zimą zamienia się ożywiony ośrodek narciarski. Tereny zjazdowe znajdują się na zachód od Piwnicznej, w Kosarzyskach. Tutejsza Sucha Dolina przyciąga narciarzy o różnych umiejętnościach, od początkujących po średnio zaawansowanych oraz rodziny z dziećmi. W Suchej Dolinie funkcjonuje jeden szeroki stok między Eliaszówką a Obidzą. Najtrudniejsze trasy zlokalizowane są po jego południowej stronie przy wyciągu W1, a łatwiejsze w pobliżu hotelu Górskiego. Trasy obsługiwane są w sumie przez 11 wyciągów,

Około 2 kilometrów od Piwnicznej Zdroju zlokalizowana jest stacja narciarska Kokuszka. Jest to jeden duży stok rozciągający się pomiędzy Cycówką a Bystrą Górą, wzdłuż którego przebiegają dwie trasy – czerwona i niebieska. Obie ratrakowane, naśnieżane i oświetlane. Obsługuje je jeden orczyk o przepustowości 1000 os./godz. Narciarze mogą skorzystać z małej bazy noclegowo-gastronomicznej, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, parkingu, wyciągu dywanowego o długości 60 m oraz wynająć instruktora.

Zobacz także: Snowparki w Polsce - przegląd

Tylicz

 Tylicz to mała miejscowość leżąca u stóp Góry Szwarcowej, 7 km na wschód od Krynicy. Zimą stanowi doskonałą alternatywę dla zatłoczonych krynickich stoków. Tutejsze tereny zjazdowe zlokalizowane na stokach Góry Szwarcowej i Bradowca należą do łagodnych i stosunkowo łatwych. Te na Górze Szwarcowej wybierają głównie rodziny z dziećmi i początkujący narciarze, a na Bradowcu – narciarze średniozaawansowani i snowboardziści (szczególnie obszar pod wyciągiem Pod Łanem). Stacja Narciarska Bradowiec Top-Ski, znajdująca się przy szosie z Tylicza do Powroźnika, jest najlepszym terenem zjazdowym w okolicy.

Zobacz także: Dokąd na narty blisko Warszawy?

Rytro

Rytro - mała wieś nad Popradem - jest punktem wypadowym w pasmo Radziejowej na zachodzie i w pasmo Jaworzyny Krynickiej na wschodzie. Mieszcząca się na stoku Jastrzębskiej Góry stacja narciarska Ryterski Raj oferuje narciarzom siedem niebieskich tras z odcinkami czerwonymi o łacznej długości 5 km. Najdłuższe trasy liczą 1000-1100 m długości. Na stokach działają kolej krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe i talerzyk Baby Ski.

Redakcja poleca

REKLAMA