Miasto u podnóża Śnieżki
Karpacz leży w dolinie Łomnicy u podnóża najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki (1602 m.n.p.m.). W pobliży znajduje się kila niewysokich wzgórz – Pohulanka, Karpatka, Góra Saneczkowa i inne – o łagodnych stokach, stanowiących zimą dogodne tereny zjazdowe. W mieście panuje łagodny klimat górski, a śnieg utrzymuje się tu od listopada do połowy marca. Na turystów przyjeżdżających do Karpacza na górskie wędrówki i na narty czeka szereg atrakcji. Najważniejszą z nich jest XII-wieczna świątynia Wang przywieziona z Norwegii w 1842 r. dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca.
Zobacz także: Na narty do Szklarskiej Poręby
Dziś zabytkowa budowla jest czynnym kościołem gminy ewangelicko-augsburskiej i jednym ze znaków rozpoznawczych Karpacza. W dni wolne od nart warto wybrać się także do tutejszego Muzeum Sportu i Turystyki oraz Miejskiego Muzeum Zabawek, mającego w swoich zbiorach ponad 2000 eksponatów z całego świata powstałych na przestrzeni ostatnich 200 lat. W Karpaczu zajedziemy także alpejski tor bobslejowy „Alpine-Coaster” i ścieżka saneczkowo-bobslejowa. Bardzo ciekawym miejscem jest tzw. Trójkąt Bermudzki mieszczący się na ul. Strażackiej, gdzie panuje zaburzona grawitacja. Warto także wejść na szczyt Śnieżki, gdzie mieści się budynek Obserwatorium Meteorologicznego i taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Karkonoszy.
Zobacz także: Na narty do Zieleńca
Trasy narciarskie w Karpaczu
Tereny zjazdowe w Karpaczu zlokalizowane są w obrębie miasta (19 wyciągów) i na zboczach Kopy (7 wyciągów i kolejka linowa). Łącznie do dyspozycji narciarzy jest tu prawie 6 km tras o różnym poziomie trudności. W mieście stoki są łagodniejsze i przygotowane głównie dla początkujących narciarzy. Bardziej zaawansowani powinni wybrać się na trasy Kopy i Złotówki. Do łatwych tras należy szlak „Jan”, liczący 621 m i różnicy poziomów 67 m, do nieco trudniejszych - niebieskie „Liczykrupa” (950 m długości, 124 m różnicy poziomów) i „Złotówka góra” (925 m długości, 103 m różnicy poziomów) i do trudnych – czerwone trasy „Euro” (708 m długości, 120 m różnicy poziomów) i „Złotówka dół” (1108 m, 204 różnicy poziomów) i do bardzo trudnych – czarna „Liczyrzepa” o długości 1030 m i różnicy poziomów 305 m. Niestety żadne stok nie pozwala na jazdę wieczorną. Trasy w kompleksie „Śnieżki-Kopy” obsługuje w sumie 6 orczyków i 2 kolejki linowe. Umożliwiają one przewóz w sumie 7700 osób w ciągu godziny.
Zobacz także: Na narty do Siennej
Snowboardziści koniecznie powinni odwiedzić snowpark przy Góralce, gdzie czeka na nich halfpipe z homologacją FIS, o długości 100 m i szerokości 18 m.
Zobacz także: Snowparki w Polsce - przegląd