Magia salsy

Salsa to latynoski taniec, który zdobył serca ludzi na całym świecie. Dlatego jest jednym z najczęściej wybieranych tańców na parkiecie. Skąd się wzięła ta fascynacja?
/ 16.01.2013 15:53
Salsa to pikantny taniec/fot. Fotolia

Pikantna natura salsy

Słowo salsa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego w dosłownym tłumaczeniu „sos”. Tradycyjny sos salsa jest dość pikantny, co idealnie odzwierciedla naturę tańca o tej samej nazwie.

Taniec salsa wywodzi się z Ameryki Południowej i jest tańcem latynoamerykańskim. Salsa pojawiła się na początku lat 40. XX wieku i rozwijała się przez następne dziesięciolecia, zdobywając coraz większą popularność najpierw w Ameryce Południowej, później również w Północnej. Za główne miejsce jej narodzin uważa się Kubę, Portoryko oraz Nowy Jork, i właśnie z tych miejsc wywodzą się poszczególne style salsy. Niektórzy uważają, że salsa powstała z mieszanki kubańskiego son, portorykańskiego bomb oraz amerykańskiego jazzu.

Salsa w Polsce

Salsa w Polsce pojawiła się w latach 80. W 1980 roku założono we Wrocławiu przy Uniwersytecie Wrocławskim Towarzystwo Przyjaciół Kultury Iberyjskiej, zrzeszające wykładowców uczelni oraz latynoskich studentów uczących się w Polsce. Dwa lata później przy Towarzystwie powstała szkoła tańca, która zaczęła prowadzić kursy tańców latynoskich, a w późniejszych latach zajęła się różnego rodzaju akcjami, mającymi na celu promowanie kultury iberyjskiej. To właśnie na tego rodzaju imprezach pojawiła się salsa.

Salsa zaczęła zdobywać serca coraz większej liczby tancerzy, którzy otwierali w swoich miastach szkoły tańca. Wiele z tych szkół potem upadło, ale wielkie zainteresowania tańcem, które zawdzięczamy popularnymi programami tanecznymi, sprawiło, że największe szkoły salsy w dalszym ciągu cieszą się powodzeniem i sprawiają wrażenie, jakby popularność innych stylów tanecznych im nie zagrażała.

W większych miastach oprócz kursów, warsztatów i festiwali salsowych, możemy wybrać się na salsotekę, czyli imprezę w rytmach salsy, gdzie spotkamy zarówno profesjonalnych tancerzy, jak i amatorów. Możemy też wybrać się na wakacje organizowane przez szkołę salsy.

Polecamy Jak przygotować organizm do wyjazdu na narty?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)