Samba/fot. Fotolia

Samba – najbardziej karnawałowy taniec

Samba to latynoamerykański taniec, bez którego nie mogłaby się odbyć parada w Rio de Janeiro. W czasie karnawału warto nauczyć się podstawowych kroków, z pewnością zaskoczy to naszych znajomych. Przy okazji przedstawiamy krótką historię i charakterystykę samby.
/ 07.01.2013 12:40
Samba/fot. Fotolia

Krótka historia samby

Samba to taniec tak gorący, jak kraj, z którego pochodzi, czyli Brazylia. Prawdopodobnie historia tańca łączy się z rytmem i pieśniami niewolników afrykańskich. Nazwa „samba” pochodzi od kilku słów. W języku afrykańskim semba oznacza energiczny ruch bioder, portugalskie słowo semba to inaczej modlitwa, natomiast na niektórych obszarach Brazylii samba to kobieta.

Samba to taniec towarzyski, będący tańcem latynoamerykańskim – obok cha-cha, rumby, jive'a i paso doble. Jest ona tańcem szybkim i skocznym. Sambę tańczy się po obwodzie parkietu w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara. Samba to taniec szybki, progresywny (para tańczy na całym parkiecie), ruchowo-przestrzenny.

Biodra, biodra i jeszcze raz biodra!

Charakterystyczny dla samby jest dynamiczny, falujący i zmysłowy ruch bioder, które wysuwane są lekko ukośnie w przód i w tył (wystarczy sobie przypomnieć scenę z filmu „Dirty dancing 2”, w której to Javier uczył Katey falującego ruchu bioder w morzu).

Towarzyszy mu rytmiczne rozluźnianie i naprężanie kolan. Ważne jest, aby ruch bioder i kolan nie przenosił się na głowę i ramiona. Dla zwiększenia dynamiki, można pochylić ciało lekko do przodu.

Różne rodzaje samby:

  • samba wolna – ok. 30 taktów na minutę,
  • samba w tempie umiarkowanym –  42 takty na minutę,
  • samba szybka –  54 takty na minutę.

Zobacz też: Tańcz latino i zapomnij o kompleksach

Obudź zmysły tańcząc

Samba często nazywana jest namiętnym tańcem kochanków dlatego, że wykonywane w niej ruchy są niezwykle intymne. Co więcej, taniec ten ma charakter namiętny i zmysłowy, partnerzy wymieniają się gorącymi spojrzeniami, a ich ciała falują razem w rytm muzyki.

Dla Brazylijczyków samba to taniec radości, w którym tancerz może wyzwolić swoją energię. Ponadto całkowite oddanie się rytmowi muzyki, poczucie wolności, jakie wyzwala ten taniec, daje uczucie szczęścia.

Samba w Rio de Janeiro

Najbardziej znany karnawał na całym świecie odbywa się co roku w Rio de Janeiro. Zaczyna się w ostatni piątek przed środą popielcową i trwa pięć dni.

Charakterystyczna dla karnawału w Rio jest parada. Tancerze ze szkół samby w Rio rywalizują o miano najlepszej, tańcząc w paradzie przez pięć dni i nocy. Tancerki ubrane są w wyjątkowo skąpe stroje, bogato przyozdobione, zarówno błyszczącą biżuterią, jak i makijażem (często całego ciała).

Zobacz również: Jak urządzić domową siłownię?