Kizomba – pochodzenie, charakterystyka i podstawowe kroki

Kizomba fot. Adobe Stock
Choć kizomba ma już 50 lat, dopiero teraz zaczyna cieszyć się ogromną popularnością. I słusznie! Bo to taniec dla każdego i każdemu da mnóstwo przyjemności.
Ewa Cwil / 22.09.2019 22:13
Kizomba fot. Adobe Stock

Kizombę tańczy się w parach. Partnerzy niemal cały czas są bardzo blisko siebie. Poruszają się w rytm muzyki o tempie przypominającym bicie serca. Taniec nie jest więc zbyt szybki, ale za to bardzo zmysłowy.

Pochodzenie kizomby

Taniec ten powstał w latach 70. poprzedniego stulecia w Afryce i na Wyspach Zielonego Przylądka. Tam do dziś jest często nazywany passadą. Później stał się popularny w Europie, a zwłaszcza w Portugalii. Na początku kizomba była połączeniem samby i tradycyjnego tańca angolskiego. Obecnie widać w niej także wpływy portugalskie i francuskie.

Nazwa kizomba oznacza dobrą zabawę i tak jak sam taniec pochodzi z Angoli. Czasami ze względu na swój charakter nazywana jest afrykańskim tango. I porównanie to ma sporo sensu – tańczy się w parze, w zwartej ramie. Tors mężczyzny pozostaje właściwie nieruchomy. Partner cały czas prowadzi partnerkę.

Charakter kizomby

Jest to niezbyt skomplikowany taniec. Trudniejszą rolę ma w nim mężczyzna, który jest odpowiedzialny za prowadzenie partnerki, wyznaczanie kierunku ruchu i kroki. Kobieta może dość swobodnie poruszać się w takt muzyki, mocno pracując biodrami. Dlatego każda kobieta, która ma poczucie rytmu i trafi w ręce doświadczonego partnera, niemal od razu będzie w stanie zatańczyć kizombę.

Partnerzy są właściwie cały czas w kontakcie. On trzyma partnerkę w talii, ona opiera dłonie na jego barkach i oboje stykają się udami.

Tempo muzyki nie jest zbyt szybkie - 48-52 takty na minutę, ale też nie całkiem powolne. Para może całkowicie skoncentrować się na sobie, rytmie i krokach, co pozwala zapomnieć o całym świecie i naprawdę się zrelaksować.

Kroki kizomby

Wykonuje się je do muzyki z taktem 2/4. W każdym takcie słyszy się cztery uderzenia. Kroki wykonuje się w rytmie: wolny, wolny, szybki, szybki, wolny. Na podłodze zawsze stawia się całe stopy.

Krok podstawowy partnera wygląda następująco: 

  • na 1 – lewa noga w bok
  • na 2 – prawa noga w miejscu
  • na 3 i 4 – lewa noga krok podwójny w miejscu

Krok podstawowy partnerki wygląda tak:

  • na 1 – prawa noga w bok
  • na 2 – lewa noga w miejscu
  • na 3 i 4 – prawa noga krok podwójny w miejscu 

Nauka obrotów w kizombie

Partner wykonuje krok podstawowy. W tym czasie partnerka wykonuje krok prawą nogą w bok ze skrętem w prawo (na 1), krok lewą nogą w przód ze skrętem w prawo (na 2), krok podwójny prawą nogą ze skrętem w prawo (na 3 i 4). W ten sposób partnerka robi obrót w miejscu pod lewą ręką partnera

Zalety kizomby

Chyba najważniejszą jest to, że taniec daje bardzo dużą swobodę partnerom. Tu naprawdę można się wyżyć i dać ponieść emocjom. Kizombę zatańczy każdy, kto czuje rytm. Nauka kroków podstawowych wraz z obrotami trwa bardzo krótko. Później można już tylko cieszyć się dobrą zabawą i nie przejmować, że coś może nie wyjść.

Zobacz także:
Magia salsy
Na czym polega taniec bachata


 

Tagi: taniec, muzyka

Redakcja poleca

REKLAMA