Jak sobie radzić na trasie biegowej?

Jak sobie radzić na trasie biegowej?
W wyczynowych biegach narciarskich rozwinięto sposoby poruszania się na nartach w poszukiwaniu szybszych technik przemieszczania się. Narciarz, amator i turysta, nie musi jednak z nikim się ścigać i może używać dowolnie jakiejkolwiek techniki.
/ 06.10.2010 21:34
Jak sobie radzić na trasie biegowej?

Wędrówki narciarskie to rodzaj biegania na nartach w formie nie-wyścigowej. Można w ten sposób cieszyć się urokami krajobrazu i czerpać korzyści z ruchu na świeżym powietrzu bez presji zawodów i rywalizacji. Niezależnie, czy wybierzemy się na przygotowane trasy, czy w dzikie tereny, możemy sami decydować, z kim, gdzie i jak długo będziemy biegać czy spacerować na nartach.

Zobacz także: Jak ze snowboardem wjeżdżać wyciągiem?

Bieg stylem klasycznym jest ruchem naturalnym, który wykształcił się z zwyczajnych ruchów człowieka. Warto jednak pamiętać o podstawowej wskazówce praktyków: zawsze podczas ruchu powinniśmy utrzymywać równowagę i równy rytm przemieszczania się.
Nauka postępuje dość szybko i już po paru dniach powinniśmy złapać własny rytm marszu orz opanować sztukę jazdy przy minimalnym użyciu siły. W żadnym wypadku nie wkładajmy całej energii w odbicie się kijami! To częsty błąd początkujących na trasie. Zamiast wbijać kije z całej siły w śnieg, powinniśmy odepchnąć się od nich, gdy są już z tyłu za wiązaniami.

Pamiętając, że bieganie na nartach, to aktywność, która angażuje wszystkie układy organizmu, powinniśmy umiejętnie zaspokajać jego potrzeby energetyczne.

Zatem, jak prawidłowo się odżywiać na trasie?

Rano przed wyruszeniem zawsze powinniśmy zjeść małe, lekkie śniadanie, najlepiej zawierające sporą dawkę węglowodanów (np. owsianka na ciepło z suszonymi owocami). Na trasie posilamy się batonami energetycznymi, czekoladą i suszonymi owocami. Ważną rolę odgrywa gospodarka płynami. Dlatego ok. 30 minut przed wyruszeniem na trasę powinniśmy wypić przynajmniej 250 ml wody, a podczas wysiłku powinniśmy uzupełniać płyny co ok. 20-30 minut, pijąc lekko osłodzone napoje (małe dawki np. wody z sokiem lub mieszanki dla sportowców). Po zakończeniu biegu uzupełniamy wszystkie braki płynów. I tu uwaga: piwo nie jest najlepszym napojem po wysiłku fizycznym. Jeśli jesteśmy jego amatorami zostawmy go sobie na wieczór do kolacji.

Wybierając się na trasy narciarskie warto poznać kilka zasad i przestrzegać savoir-vivre. W Polsce większość specjalnie przygotowywanych, wyratrakowanych tras biegowych jest płatna, pamiętajmy więc, aby uiścić opłatę. Na trasie przemieszczamy się w ruchu prawostronnym, jest to szczególnie ważne na trasach z podwójnym śladem. W rejonach zatłoczonych trasy pamiętajmy o zachowaniu odstępu od poprzedzającego nas narciarza.

Jeżeli chcemy się zatrzymać, aby np. podziwiać piękno krajobrazu, powinniśmy zejść z trasy i nie blokować śladów. Z zasady też pamiętajmy o innych użytkownikach trasy. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, nie pozostawajmy obojętni. I zawsze, ale to bezwzględnie zawsze, papierki i inne śmieci zabierajmy ze sobą. Przyroda jest piękna, nie warto jej zaśmiecać.

Zobacz także: Jak dobrać kompletny sprzęt do biegania na nartach?

Redakcja poleca

REKLAMA