Jak ćwiczyć na plaży?

Wypoczynek na plaży nie musi wiązać się tylko z wylegiwaniem się na słońcu. Nad brzegiem morza możemy także aktywnie spędzać wolny czas. Jeśli nie czujemy się dobrze w konkretnych sportach, które można uprawiać na plaży, takich jak np. siatkówka plażowa, skupmy się na zwykłych ćwiczeniach. Jak ćwiczyć na plaży?
/ 02.08.2011 13:03

Jak ćwiczyć na plaży

Fot. Fotolia

Ćwiczenia na plaży - odpowiednie przygotowanie

Przede wszystkim powinniśmy wybrać dogodne miejsce – ważne, by powierzchnia do naszych ćwiczeń była w miarę równa i dość twarda, wówczas lepiej będzie nam się wykonywało nasze ćwiczenia.

Do ćwiczeń potrzebujemy tylko odpowiedniej maty, aby było nam wygodniej, oraz odpowiedniego stroju – może być także kostium kąpielowy, jeśli chcemy się opalić.

Jeżeli chodzi o porę dnia, może być ona dowolna. Jeśli wybierzemy wczesne popołudnie, wówczas ćwicząc, nie tylko ukształtujemy naszą sylwetkę i spalimy kalorie, ale także przy okazji pięknie się opalimy. Jeśli dla niektórych jest to pora za gorąca, można wybrać późne popołudnie bądź wieczór.

Zobacz też: dział Aktywność fizyczna

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

  • Połóżmy się wyprostowani na plecach z rękami wzdłuż ciała. W jednym momencie unośmy lekko głowę i tułów (mając ręce wyciągnięte do przodu) oraz unośmy lekko wyprostowane nogi, by oderwały się od ziemi. Wytrzymajmy tak 3 sekundy. Powtórzmy ćwiczenie 10 razy.
  • Leżąc na plecach wyprostowani unieśmy tylko lekko nogi i wykonajmy 15 razy nożyce poziome, a następnie pionowe.
  • Leżymy na plecach, nogi unosimy do pionu, nie odrywając pośladków od podłoża. Następnie wykonujemy małe skłony ukośnie – raz do lewej, raz do prawej nogi. Ćwiczenie powtórzmy 10 razy.

Ćwiczenie na zgrabne pośladki

  • Klęczymy. Dłonie opieramy na szerokości ramion, kolana na wysokości bioder. Tułów prosty. Unosimy nogę, raz jedną, raz drugą, do góry aż ją wyprostujemy w kolanie, aby uzyskać prostą linię z naszym ciałem. Następnie zegnijmy ją w kolanie tak, by poczuć napięcie mięśni pośladków. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
  • Leżymy na plecach, nogi lekko uginamy. Ręce wzdłuż tułowia. Unosimy biodra do uzyskania prostej linii naszego ciała, aby czuć napięcie mięśni w pośladkach i dolnej części mięśni. Ćwiczenie powtórzmy 10 razy.

Ćwiczenia na silne, proste plecy

  • „Koci grzbiet” – klękamy, dłonie opieramy na szerokości ramion, kolana na wysokości bioder. Tułów prosty. Rozluźniamy mięśnie brzucha, a następnie unosimy jego dolną część, wyginając grzbiet w tzw. „koci grzbiet”. Powtarzamy ćwiczenie 15 razy.
  • Klęczymy. Dłonie opieramy na szerokości ramion, kolana na wysokości bioder. Tułów prosty. Następnie wyciągamy na przemian do poziomu jedną rękę (np. prawą) i jedną nogę – w tym wypadku lewą. Tak na przemian. Ćwiczenie powtarzamy 20 razy.

Zobacz też: Jak uniknąć kontuzji?