Osoby, które mają problem z nadwagą, bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia odgrywa regularne uprawianie sportu. Tłumacząc się brakiem czasu i sił, rezygnują z jakichkolwiek zajęć ruchowych. Na negatywne skutki takiej decyzji nie trzeba długo czekać. Wraz z nadmierną wagą pojawiają się problemy z sercem i układem oddechowym, spada odporność organizmu oraz kondycja.
- Niezbędna okazuje się kuracja odchudzająca, która polega na spalaniu większej ilości kalorii niż dostarczamy z pożywieniem i stymuluje nasz organizm do pobierania energii z tzw. „zapasów” w postaci tkanki tłuszczowej. Połączenie diety z aktywnością fizyczna powoduje zwiększenie ilości spalanych kalorii i przyśpieszenie efektów kuracji – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk firmy Naturhouse.
Co zyskujemy?
Regularny wysiłek działa pobudzająco na układ sercowo-naczyniowy. Serce dostosowuje się do nowych wymagań, co objawia się jego rozrostem oraz lepszą wydajnością. Osobom aktywnym fizycznie zwiększa się komfort życia, mają więcej siły i wolniej się męczą. Rezultatem ćwiczeń fizycznych jest również większa pojemność płuc – nie pojawia się zadyszka po wejściu na pierwsze piętro, następuje także wzmocnienie mięśni oddechowych, które kształtują klatkę piersiową powodując jej powiększenie i poprawę postawy ciała.
- Ruch zwiększa tempo przemian metabolicznych, przez co organizm nie odkłada zbędnych kalorii w postaci tłuszczu. Systematyczne ćwiczenia pomagają zrzucić wagę, a następnie utrzymać rezultaty odchudzania bez efektu jo-jo. Usprawniają także krążenie krwi, zapobiegając żylakom, zakrzepom i zatorom, odprężają, ułatwiają walkę ze stresem i poprawiają nasze samopoczucie – dodaje Zofia Urbańczyk.
Warto wiedzieć: Czy słodzik szkodzi?
Na własną rękę?
Zarówno decyzję o przystąpieniu do kuracji odchudzającej, jak i rozpoczęcie ćwiczeń należy jednak wcześniej skonsultować ze specjalistą. Doświadczony dietetyk przygotuje indywidualny plan dietetyczny oraz pomoże wybrać zajęcia sportowe, które nie spowodują zbyt dużego obciążenia stawów czy kości. Osoby z większą nadwagą mają na początku trudności z wykonywaniem intensywnych ćwiczeń, które mogą powodować przeciążenie organizmu. Z czasem jednak bariera fizyczna staje się coraz mniejsza.
W czasie urlopu
Dobrą okazją do uprawiania sportu jest wakacyjny wyjazd. Mamy wtedy czas na długie spacery, pływanie lub popularny ostatnio nordic walking. Wystarczy, że leżenie na plaży zamienimy, np. na grę w badmintona, a zamiast zwiedzać okolice, jeżdżąc wszędzie samochodem, wybierzmy się na dużo ciekawszą wycieczkę rowerową. Ruch na świeżym powietrzu ma dodatkowe właściwości dotleniające, dzięki którym odzyskamy równowagę ciała oraz ducha. Po powrocie z takich wakacji będziemy wypoczęci, zyskamy lepszą kondycję, zgrabną sylwetkę oraz pozytywny nastrój i większą pewność siebie.
Dowiedz się więcej: Czy aktywność fizyczna wpływa na sen?
Źródło: Agencja Royal Brand PR/ mk