Jak sobie radzić z kontuzjami?

Zwichnięcie, przeciążenie, złamanie, choroba zwyrodnieniowa stawów - to najczęstsze schorzenia dotykające kończynę dolną i stawy.// fot. Fotolia
Niektóre kontuzje mogą nam na krótko przeszkodzić w dalszej aktywności fizycznej, inne – prowadzić do długiej i bolesnej rehabilitacji. Najczęściej występujące urazy to stłuczenia, nadwyrężenia, skręcenia oraz złamania. Co robić, gdy kontuzja nie jest poważna, ale odczuwamy ból? Jak sobie pomóc?
/ 19.07.2011 09:34
Zwichnięcie, przeciążenie, złamanie, choroba zwyrodnieniowa stawów - to najczęstsze schorzenia dotykające kończynę dolną i stawy.// fot. Fotolia

Kontuzja kontuzji nierówna

Gdy uprawiamy sport, musimy liczyć się z tym, że regularny wysiłek i ćwiczenia niosą za sobą ryzyko kontuzji. Niektóre mogą jedynie na krótki okres przeszkodzić nam w aktywności sportowej. Inne, groźniejsze, mogą skończyć się długą i bolesną rehabilitacją. Wtedy jakikolwiek wysiłek fizyczny będziemy musieli odłożyć na wiele miesięcy. Stłuczenia, nadwyrężenia, skręcenia, a nawet złamania to najczęściej występujące urazy.

Z nadwyrężeniem mamy do czynienia wtedy, gdy mięsień został naciągnięty lub przeciążony.

Gdy kontuzji ulegnie więzadło mówimy o skręceniu, na które narażone są tak zwane stawy zawiasowe, np. kostka, nadgarstek czy kciuk. Ból jest efektem stanu zapalnego i obrzęku.

Stłuczenie następuje po bezpośrednim, mechanicznym kontakcie. Charakterystycznymi objawami są ból nasilający się szczególnie przy ucisku i ruchu, opuchlizna oraz zasinienie, które jest efektem uszkodzenia naczyń i wylewu krwi do tkanek miękkich. Czasem w miejscu stłuczenia może wystąpić stan zapalny.

Złamanie, czyli całkowite przerwanie ciągłości kości, to najpoważniejszy rodzaj kontuzji.

Zobacz też: Jak uniknąć kontuzji?

Jak radzić sobie z kontuzjami?

Bez wizyty w gabinecie lekarskim nie obejdzie się, gdy dojdzie do złamania.

Jednak wielu kontuzjom możemy zaradzić sami. Oto kilka wskazówek:

  • przynajmniej 48-godzinny odpoczynek, zaniechanie ćwiczeń;
  • okład z lodu przykładane na chore miejsce  przez 10-30 minut;
  • ścisnąć miejsca urazu opatrunkiem (zmniejszy to obrzęk i pozwoli odpocząć choremu ścięgnu);
  • trzymać chore miejsce wyżej, by zmniejszyć obrzęk;
  • zastosować lek w żelu do stosowania miejscowego zawierający ibuprofen.

Jeżeli po kilka dniach domowej kuracji ból i obrzęk nie miną oraz nadal będziemy odczuwać dyskomfort w okolicy urazu, należy udać się do lekarza. 

Zobacz też: Jak uniknąć kontuzji biegając?

Źródło: informacja prasowa/mn

Redakcja poleca

REKLAMA