Ile kroków dziennie robić, żeby zachować zdrowie i schudnąć? 10 tysięcy kroków dziennie to już przeszłość

Ile krokow dziennie.jpg fot. Adobe Stock, Monkey Business
Na pytanie ile kroków dziennie robić, nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od wieku i celu. Do niedawna obowiązywało przekonanie, że dla zdrowia wszyscy powinni robić nie mniej niż 10 tysięcy kroków. Teraz już wiadomo, że korzyści zdrowotne można odnosić już przy mniej niż 2,5 tysiącach kroków dziennie, ale im więcej się chodzi tym lepiej.
Ewa Cwil / 24.10.2023 05:03
Ile krokow dziennie.jpg fot. Adobe Stock, Monkey Business

Zastanawiasz się, ile kroków dziennie robić, żeby o siebie zadbać? Nie musisz już przejmować się, jeśli robisz mniej niż 10 tys. kroków dziennie. Pierwsze korzyści pojawiają się już przy jednej czwartej tego limitu, a przy połowie, czyli 5 tysiącach kroków, korzyści są już znaczniejsze. Natomiast nie ma przeciwwskazań do tego, aby robić tych kroków jak najwięcej!

Spis treści:

 1. Ile kroków dziennie dla zdrowia?
 2. Ile kroków dziennie, żeby schudnąć?
 3. Ile kroków dziennie robi przeciętny człowiek?
 4. 10 tys. kroków dziennie – ile to km?

Ile kroków dziennie dla zdrowia?

Tak się składa, że mamy najnowsze informacje na ten temat, a pochodzą one z 2022 roku, w dodatku od Polaka – Macieja Banacha, który pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Na jego badanie powołują się już na całym świecie. W dodatku doniesienia polskiego naukowca są bardzo interesujące i obalają mit 10 tysięcy kroków.

Wnioski z badania:

 • im więcej chodzisz każdego dnia, tym lepiej dla zdrowia,
 • jeśli robisz 4 tysiące kroków dziennie, zmniejszasz ryzyko śmierci z powodu różnych chorób,
 • jeśli robisz 2,4 tysiąca kroków dziennie, zmniejszasz ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Zatem już przy 2,4 tysiącach kroków dziennie, występują korzyści zdrowotne! Kolejne 500 kroków dziennie więcej zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca o 7%, a 1000 kroków – o 15%.
Zasady te mają zastosowanie dla obu płci, niezależnie od wieku i szerokości geograficznej, na jakiej ktoś żyje.

Ile kroków dziennie – 40 lat i 50 lat

Zastosowanie znajdują tu zalecenia, które przytoczyliśmy powyżej:

 • minimum to 2,4 tysiąca kroków – zapewnia zdrowe serce,
 • 4 tysiące kroków dziennie – znaczne korzyści zdrowotne, nie tylko dla układu krążenia,
 • im więcej kroków dziennie tym większe korzyści zdrowotne i nie trzeba się ograniczać, można robić 10 i 20 tysięcy kroków dziennie, przy czym każde 500 więcej ma znaczenie i przekłada się na mniejsze ryzyko śmierci z powodów zdrowotnych.

Ile kroków dziennie dla seniora?

Ile kroków dziennie, gdy ma się 60 i 70 lat? Znowu – powyższe zasady obowiązują: minimum to 2,4 tysiące kroków dziennie, a im więcej tym lepiej.

W pracy Macieja Banacha znalazły się nawet konkretne dane dla grupy wiekowej 60+:

 • 6-10 tysięcy kroków dziennie zmniejsza ryzyko śmierci o 42%,
 • 7-13 tysięcy kroków dziennie zmniejsza ryzyko śmierci o 49%.

Ile kroków dziennie w ciąży?

Na to pytanie nie odpowiedziało badanie polskiego naukowca. Jednak w publikacjach na ten temat znaleźć można następujące stwierdzenia:

 • 6 tys. kroków dziennie zalecane jest dla kobiet z cukrzycą ciążową,
 • 10 tys. kroków dziennie pozwala w ciąży ograniczyć nadmierne tycie,
 • 10-11 tysięcy kroków dziennie w 3. trymestrze zapobiega problemom ze snem i poprawia jakość życia ciężarnych.

To wyraźnie pokazuje, że w zdrowej ciąży, a także np. przy cukrzycy ciążowej nie trzeba zmniejszać liczby kroków, jaką przyjmuje się jako zdrową dla osób niebędących w ciąży.

Ile kroków dziennie, żeby schudnąć

Teoretycznie i praktycznie, im więcej tym lepiej. Nie chodzi tylko o liczbę spalonych kalorii, ale o uwrażliwianie ciała na insulinę, obniżanie poziomu cukru we krwi i utrzymywanie organizmu w dobrym zdrowiu, co sprzyja odchudzaniu.

Najważniejsze będzie to, aby chodzić codziennie i starać się robić nie mniej niż 2,4 tys. kroków dziennie – bo taka ich liczba przynosi już korzyści zdrowotne. Lepiej wyjść na krótki spacer niż w ogóle z niego zrezygnować, a jak już się wyjdzie z domu, lepiej przejść więcej niż mniej.

Warto natomiast zaznaczyć, że nawet 30 tysięcy kroków dziennie może nie pomóc w odchudzaniu, jeśli nie zostanie zastosowany jadłospis diety odchudzającej.

Ile kroków dziennie robi przeciętny człowiek

Przeciętny człowiek dziennie robi od 4 do 18 tysięcy kroków. Okazuje się, że najwięcej chodzą ludzie młodzi. 18 tysięcy kroków zwykle robi młodzież do 18 roku życia. Młodzi dorośli chodzą mniej – robią dziennie do 12-16 tys. kroków, średnio 4,9-5,3 tys. kroków.

Liczba kroków wykonywanych dziennie zależy od kraju. Np. w Hong Kongu ludzie średnio robią dziennie blisko 6,9 tys. kroków, w Niemczech – 5,2 tysiąca kroków, w Stanach – 4,7 tysiąca kroków, w Indonezji – 3,5 tys. kroków.

Wpływ na liczbę kroków może mieć wykonywany zawód. Najwięcej chodzą kelnerzy (ponad 22 ty.s kroków), pielęgniarki (ponad 16 tys. kroków), nauczyciele (ponad 12 tys. kroków),  a najmniej pracownicy biurowi i fryzjerzy. Dane pochodzą z Australii.

Ile kroków dziennie robi przeciętny człowiekfot. Ile kroków dziennie robi przeciętny człowiek/ Adobe Stock, Tatyana Gladskih

10 tys. kroków dziennie – ile to km?

Wiele osób pyta, 10000 kroków ile to km? Poniżej krótka ściągawka przybliżająca, jaki dystans należy pokonać, aby wykonać ok.:

 • 10 tys. kroków – to 6-8 km,
 • 5 tys. kroków – to 3-6 km,
 • 2,4 tys. kroków – to 1,4-2,8 km.

Wszystko zależy od długości kroku, który zwykle mieści się w zakresie od 60 cm, do 120 cm. To oznacza, że na pytanie „kilometr – ile to kroków?” odpowiedź brzmi: 833-1666 kroków.

Źródła:
1. Ayako Hayashi, Hidenori Oguchi, Yumi Kozawa, Yukiko Ban, Junji Shinoda, Nobuhiko Suganuma „Daily walking is effective for the management of pregnant women with gestational diabetes mellitus” https://doi.org/10.1111/jog.13698
2. The association between daily step count and all-cause and cardiovascular mortality: a meta-analysis
3. C. Amezcua-Prieto, M. Naveiro-Fuentes, N. Arco-Jiménez, R. Olmedo-Requena, R. Barrios-Rodríguez, I. Vico-Zúñiga, S. Manzanares Galán, J. Mozas-Moreno, J. J. Jiménez-Moleón & J. L. Gallo-Vallejo  „Walking in pregnancy and prevention of insomnia in third trimester using pedometers: study protocol of Walking_Preg project (WPP). A randomized controlled trial” 2020
4. How Many Steps Do People Take Per Day on Average?

Czytaj także:
Ile razy w tygodniu ćwiczyć, żeby osiągnąć różne cele
10000 kroków: ile to kcal? Sprytne patenty, by spalić więcej podczas chodu
Co daje marsz na bieżni? Na jakie efekty można liczyć?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA