Gimnastyka artystyczna fot. Adobe Stock

Gimnastyka artystyczna kształtuje grację ruchu

Gimnastykę artystyczną uprawiają tylko kobiety. Jest to sport wymagający gracji ruchów i dużej sprawności fizycznej. Amatorsko można ją uprawiać w każdym wieku.
Ewa Cwil / 16.10.2019 16:00
Gimnastyka artystyczna fot. Adobe Stock

Gimnastyka artystyczna jest sportem łączącym gimnastykę z tańcem. Obejmuje konkurencje indywidualne i zespołowe. Aby być w niej dobrym, trzeba mieć gibkie ciało i grację ruchów.

ABC gimnastyki artystycznej:

Najważniejsze elementy gimnastyki artystycznej

Występy zawodniczek oceniane przez sędziów. To oni decydują, na jakim poziomie zostały wykonane skoki, piruety, elementy gimnastyczne i taneczne. Oceniają też wartość artystyczną układu, gibkość ciała zawodniczek i umiejętność posługiwania się przyborami.

Przybory używane w gimnastyce artystycznej

Zawodniczki prezentują układy z wykorzystaniem następujących przyborów:

  • wstążka,
  • maczugi,
  • obręcz podobna do hula-hop,
  • skakanka.

Jedną z konkurencji gimnastyki artystycznej jest też układ taneczno-akrobatyczny wykonywany na macie bez przyborów.

Czas trwania występów

W gimnastyce artystycznej zawodniczki układ indywidualny wykonują przez 1:15 do 1:30 min. Ćwiczą przy podkładzie muzycznym, który powinien być dopasowany charakterem do ćwiczeń. Każda startująca przygotowuje 4 układy z przyborami (jeden z nich może być bez przyborów).

Układy zbiorowe, tzw. zbiorówki, wykonuje 5-6 zawodniczek. Prezentacja trwa ok. 2,5 minuty. Zespół może ćwiczyć z dwoma różnymi przyborami. Podczas występu gimnastyczki mogą się między sobą nimi wymieniać.

Plansza do gimnastyki artystycznej

Obszar, poza jaki zawodniczka nie może wyjść w czasie występu, to kwadratowa mata o boku 13 metrów. Każde wyjście poza wyznaczony obszar jest karane obniżeniem oceny występu.

Zawody w gimnastyce artystycznej

Najwyższą rangę mają Letnie Igrzyska Olimpijskie. Kolejnym cennym trofeum, jakie może zdobyć gimnastyczka, jest medal Mistrzostw Świata. Rozgrywane są też zawody niższej rangi – mistrzostwa kraju lub regionu.

Trening gimnastyki artystycznej i jego zalety

Obejmuje on wszechstronne ćwiczenia: gibkości, ćwiczenia baletowe, taneczne oraz doskonalenie posługiwania się przyborami. Regularnie wykonywany kształtuje:

  • poprawną postawę,
  • świadomość ciała,
  • koordynację ruchową,
  • gibkość,
  • grację ruchu.

Zobacz także:
Gimnastyka - co to tak naprawdę jest
Co może ci dać taniec
Stretching – jak należy się rozciągać