Ekspert radzi: Jak bezpiecznie jeździć na nartach?

Najlepsze stoki na freeride znajdziemy w La Grave.
Jak jeździć bezpiecznie na nartach? Czy narciarstwo to bezpieczny i przyjazny sport? Najlepszą odpowiedzią na te pytania będzie stwierdzenie, że poziom bezpieczeństwa na nartach zależy od nas samych. Odpowiednie przygotowanie, rozsądek i wyobraźnia to najważniejsze składniki. Akademia Carvingu radzi, jak zachować się na stoku, aby sport ten był zarówno dla nas, jak i dla innych w pełni bezpieczny.
/ 31.01.2011 10:21
Najlepsze stoki na freeride znajdziemy w La Grave.

Współczesne narciarstwo różni się od tego uprawianego kiedyś, przede wszystkim popularnością i dostępnością. Niestety dostępność, powszechność i moda powoduje, że na stokach pojawiają się osoby, które nie chcą lub nie wiedza jak się zachować, żeby ten sport był sportem dla wszystkich i do tego BEZPIECZNYM.

Niestety, nasze czasy nie uczą pokory. Pokora i samokrytycyzm jest pierwszym krokiem do powrotu z wakacji w jednym kawałku. Oczywiście mamy Dekalog narciarza ułożony przez Międzynarodową Organizacje Narciarska (FIS):

1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy
Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy i warunków atmosferycznych.

3. Wybór kierunku jazdy
Narciarz zjeżdżając z góry, dysponując większą możliwością wyboru trasy zjazdu musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.

4. Wyprzedzanie
Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.

5. Przejazd przez skrzyżowanie tras narciarskich
Narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim powinien sprawdzić patrząc w górę, w dół, czy nie sprowokuje tym niebezpieczeństwa dla siebie i dla innych. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku.

6. Zatrzymanie się
Należy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

Zobacz także: Ekspert radzi: Jak przygotować kondycję przed sezonem narciarskim?

7. Podejście
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien w zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich
Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.

9. Wypadki
W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu spieszyć z pomocą.

10. Stwierdzenie tożsamości
Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Ale dekalog ten na nic się zdaje jak nie zachowamy zdrowego rozsądku. 

Polecamy: Zimowy poradnik - co przyda się paniom na stoku?

Ludzie gór, organizatorzy wyjazdów, instruktorzy apelują każdego roku o przestrzeganie kilku prostych zasad:

- Nie wychodzimy na stok po alkoholu! Wypiliśmy drinka? Jedno piwko, a może dwa? Nie ma problemu, ale w takim przypadku zostańmy w barze, podziwiajmy góry, wyluzujmy sie, dajmy szanse sobie i innym i nie kuśmy losu zakładając narty.

- Nie przeceniajmy własnych możliwości. Po co jechać jak jest mgła i nic nie widać? Mamy słabą orientacje gdzie właśnie jesteśmy? Zamiast tego idźmy na zakupy.

- Po co jechać na czarny stok? Żeby tylko zaliczyć, bo jest czarny? Czerwony tez jest trudny i tez znajomi będą nam gratulować, że go zaliczyliśmy.

- Nośmy kask, niezależnie od wieku, nakazów, zakazów etc. Głowę mamy jedna na cale życie, a dwie głowy stukające o siebie i kumulujące energie to już poważny problem. Poza tym głowa uderzająca o zmrożony śnieg lub drzewo może nie wytrzymać takiej próby.

- Nie zatrzymujmy się za zakrętem, ani na środku stoku. Zawsze można stanąć z boku i nikomu tym samym nie przeszkadzając.

Zobacz także: Jak uchronić się przed kontuzją zimową?

- Cały czas kontrolujmy prędkość, za chwile może być za późno i nie wyhamujemy przed przeszkodą.

- Przygotowujemy się do sezonu, nie wyjeżdżajmy na narty "zza biurka" i prosto z korków. Wtedy nasze więzadła, kolana, mięśnie są zastałe, nieprzygotowane i niestety aż się proszą o kontuzje.

- Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami, że inni przyjechali odpocząć, że góry trzeba szanować. Nie jest to miejsce na krzyki, wrzaski czy awantury. 

Redakcja poleca

REKLAMA