Ochraniacze na narty i deskę - jak dobrać?

Nowości sprzętowe na sezon narciarski 2011/2012
Zarówno snowboarding jak i narciarstwo to ogromne złoża przyjemności i frajdy podczas jazdy, jednak podczas tej frajdy często zdarzają się upadki. Dlatego więc bezwzględnie należy zaopatrzyć się w odzież i sprzęt ochronny.
/ 07.10.2010 09:22
Nowości sprzętowe na sezon narciarski 2011/2012

Ochrona głowy - kask

Kask jest absolutnie niezbędną ochroną, szczególnie dla najmłodszych i początkujących narciarzy i snowboardzistów. Stłuczenia głowy są bardzo częstymi urazami, które zdarzają się na stokach. Jeśli ktoś jest zwolennikiem długich stoków i dużych prędkości i czuje się już mistrzem i tak powinien założyć kask. Nigdy nie wiadomo co może przydarzyć się na stoku. Obecnie produkowane kaski są lekkie, wygodne i atrakcyjne wizualnie, dlatego też ich stosowanie nie powinno być większym problemem. Można nawet pominąć kwestię komfortu psychicznego – posiadając kask mamy większą pewność siebie. Dla ekstremalnych narciarzy i snowboardzistów przygotowano kaski z dodatkową ochroną twarzy i szczęki.

Ochrona dłoni i nadgarstków

Nawet dłonie i nadgarstki są narażone na urazy, szczególnie w przypadku snowboardu. Specyfikacja jazdy na snowboardzie sprawia, że urazy tych partii rąk są niezwykle częste. Głównym tego powodem jest brak jakiegokolwiek podparcia w postaci kijków oraz uwięzienie obu nóg. W przypadku utraty równowagi na desce snowboardowej, jedynym ratunkiem pozostają ręce. Najprostszym rozwiązaniem jest ochraniacz na nadgarstek wkładany pod rękawiczkę. Niektóre firmy produkują też bardziej zaawansowane zabezpieczenia w postaci wzmacnianych rękawiczek. Najprostszym dodatkiem do tego typu rękawiczek są szorstkie i twarde taśmy z usztywnionego materiału. Bardziej zaawansowane modele posiadają plastikowe wkładki usztywniające palce, chroniące przed wyłamaniem kciuka i wybiciem nadgarstka. Wybierając rękawiczki ochronne należy również zwrócić uwagę na wygodę. Rękawiczki nie mogą ograniczać naturalnych ruchów dłoni.

Zobacz również: Jak się jeździ deską poręczach?

Ochrona goleni i kolan

Podobnie jak dłonie i nadgarstki, również kolana są niezwykle newralgiczne i narażone na urazy, głównie podczas jazdy na snowboardzie. W związku z tym warto zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana. Rolę ochraniaczy mogą pełnić zarówno te używane przez rolkarzy czy desko-rolkarzy, jak i profesjonalne rozwiązana skierowane bezpośrednio dla narciarzy czy snowboardzistów. Równie popularnym rozwiązaniem są stabilizatory. Chronią one nie tylko przed stłuczeniem i urazami związanymi z uderzeniem o twarde podłoże, ale i usztywniają stawy podczas manewrów. Niektórzy użytkownicy stosują też ochraniacze na golenie zakładane na lub pod spodnie.

Ochrona pleców i klatki piersiowej - żółw i zbroja

Żółw to specjalna zbroja stosowana przez profesjonalistów i miłośników ekstremalnej jazdy. Chroni ona kręgosłup i plecy przed urazami. Zbroja tego typu jest stosowana również przez miłośników innych niebezpiecznych sportów. Zazwyczaj rolę zbroi lub żółwia pełni plastikowa gruba skorupa naszywana na kamizelkę, kurtkę lub bluzę. Niekiedy dodatkowe ochraniacze montowane są na ramionach, łokciach i innych miejscach. Bardziej zaawansowane rozwiązania obejmują również ochronę klatki piersiowej. Są to zazwyczaj plastikowe szkielety wypełnione twardą pianką usztywniającą. Zarówno zbroja typu żółw jak i mniej zaawansowane usztywnienia nie będą przydatne, a wręcz niewygodne dla początkujących i spokojnych narciarzy i snowboardzistów. 

Zobacz również: Jak nauczyć się biegać na nartach?

Redakcja poleca

REKLAMA