Ćwiczenia w wodzie - zalety
Ćwiczenia w wodzie nie obciążają kręgosłupa i stawów. Nasze mięśnie pracują prawie tak intensywnie jak na siłowni (co jest związane z dużym oporem stawianym przez wodę), ale jest to mniej męczące niż zwykłe ćwiczenia.
Poza tym warto pamiętać, że ćwiczenia w wodzie znacznie redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają mięśnie i poprawiają koordynację ruchową, a także pomagają się zrelaksować. Takie ćwiczenia może wykonywać praktycznie każdy.
Zobacz też: Dlaczego warto pływać?
O czym trzeba pamiętać?
Przede wszystkim warto przed podjęciem regularnych ćwiczeń w wodzie skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy nie ma się przeciwwskazań do takich ćwiczeń. Jeśli nie, dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia organizowane na basenie. W przypadku zajęć zorganizowanych łatwiej o zmotywowanie się i regularne ćwiczenia.
Jaka jest Twoja kondycja?
Dobrym pomysłem jest realistyczna ocena swoich możliwości i ćwiczenie zgodnie z nimi. Nie ma sensu, żeby ktoś o kiepskiej kondycji zaczynał od bardzo męczących i skomplikowanych ćwiczeń, bo to może bardzo szybko zniechęcić.
Gdzie ćwiczyć?
Świetnym miejscem, by zacząć ćwiczyć, jest basen, tym bardziej że daje on możliwość ćwiczeń przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Warto jednak wykorzystać inne możliwości i latem ćwiczyć np. w jeziorze czy morzu.
Zobacz też: Lato - więcej możliwości na sport!
Jak ćwiczyć?
- Najprostszym ćwiczeniem do wykonywania w wodzie jest zwykły marsz – wymaga najmniej wysiłku, a jednak pozwala spalić znaczną ilość kalorii; poza tym wzmacnia mięśnie nóg. Aby marsz był skuteczny, powinno się go wykonywać w wodzie sięgającej ramion.
- Bardziej wymagającą wersją tego ćwiczenia jest bieg w wodzie – wymaga większego wysiłku. Do biegania w miejscu wystarczy woda sięgająca do pasa, do biegów w wodzie wskazana jest woda sięgająca klatki piersiowej.