Ćwicz i spalaj kalorie

Siłownia
O tym czy przytyjemy decyduje bilans energetyczny, czyli to ile kalorii dostarczamy organizmowi, a ile energii zużyjemy podczas codziennych aktywności. Jeśli zdecydowanie przekroczyliśmy nasz limit kaloryczny, to nie wszystko stracone! O BMI w zakresie 18,5-25 możesz jeszcze zawalczyć. Wystarczy spalić kilokalorie w ruchu.
/ 01.12.2010 10:35
Siłownia

Ważne 7000 kcal

Wartość ta odpowiada kilokaloriom, które musimy dostarczyć organizmowi, by wskazówka wagi podniosła się o 1kg, lub tym które musimy „spalić”, aby o tyle samo schudnąć. Oczywiście o wiele łatwiej przychodzi nam to pierwsze. Wystarczy zjeść kilka pączków, opakowań chipsów czy tabliczek czekolady, co niektórzy są w stanie zrobić w ciągu jednego wieczoru spędzonego przed telewizorem. Tymczasem to samo 7000 kcal jest równoznaczne z kilkunastoma godzinami żmudnych ćwiczeń. Przytyć jest bardzo łatwo, ale zgubić nadprogramowe kilogramy już znacznie trudniej. Ułatwione odchudzanie mają z pewnością osoby o dużej masie ciała, niż te z niewielką nadwagą. Po prostu im więcej ważymy, tym łatwiej gubimy zbędne kilogramy. Dzieje się tak dlatego, że dodatkowy ciężar dla organizmu, czyli większa ilość tkanki tłuszczowej, wiąże się ze znacznie większym wysiłkiem.

Polecamy: Niezdrowe pomysły na redukcję masy ciała

Ile ćwiczyć?

Przy założeniu, że w czasie 1 godziny aerobiku spalamy około 500 kcal, dana osoba powinna przeznaczyć na treningi aż 14 godzin, aby zrzucić kilogram. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pływania czy aqua-aerobiku. Pięćset spalonych kilokalorii odpowiada ok. 45 minutom szybkiego biegu czy skakania na skakance. Tak naprawdę są to wartości orientacyjne, które zależą od wielu czynników - m.in. masy ciała osoby ćwiczącej, składu ciała (osoby o większej zawartości tkanki mięśniowej charakteryzuje „większe spalanie”), intensywności ćwiczeń, środowiska w którym znajduje się osoba podejmująca trening (temperatury, wilgotności powietrza). Z tego też względu nie możemy oczekiwać, że w tym samym czasie osoba o masie ciała równej 60 kilogramów spali tyle samo kilokalorii, co osoba ważąca 100 kilogramów. 

Dieta kontra sport

O wiele lepiej jest modyfikować masę ciała poprzez regularnie podejmowane ćwiczeń, aniżeli poprzez stosowanie głodówek czy znacznych restrykcji kalorycznych. Podstawową zaletą, jaka wiąże się z aktywnością fizyczną, jest zmniejszanie rezerw zbędnej tkanki tłuszczowej i zwiększanie zawartości tkanki mięśniowej, która wpływa na tempo przemian metabolicznych.

Im więcej wyrobimy sobie mięśni, tym szybszy będzie nasz metabolizm.

Warto więc poza zajęciami typu aerobik czy lżejszymi formami aktywności fizycznej, włączyć do planu treningowego ćwiczenia siłowe, jak podnoszenie ciężarków. Natomiast stosowanie diety niskokalorycznej może zmniejszać zawartość tkanki mięśniowej, przez co nasz metabolizm będzie coraz słabszy.

Polecamy: Czy wiesz, co na Ciebie czyha w fitness klubie?

Redakcja poleca

REKLAMA