Najprostsze na świecie ćwiczenia, a większość Polaków ich nie zna. Przedłużyły życie ich twórcy o 40 lat!

Ćwiczenia Mikulina fot. Adobe Stock, venerala
Ćwiczenia Mikulina, zwane też wibrogimnastyką, to proste ćwiczenia, którym ich autor przypisywał prozdrowotne działanie. Twierdził też, że mogą wydłużać życie, są bezpieczne dla kręgosłupa, a ich działanie można porównać do biegania. Niestety nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdziłyby jego tezy.
Ewa Cwil / 30.03.2023 05:06
Ćwiczenia Mikulina fot. Adobe Stock, venerala

Ćwiczenia Mikulina opracowane zostały przez radzieckiego konstruktora silników lotniczych Aleksandra Mikulina. Gdy miał 50 lat, zdiagnozowano u niego ciężką niewydolność serca, nie mógł wrócić do pracy, a lekarze ostrzegli go, że ma przed sobą tylko 2-3 lata życia i musi się bardzo oszczędzać. Postanowił więc udowodnić im, że się mylą i zaczął pracować nad sposobami poprawy swojego stanu zdrowia. Trzeba przyznać, że mu się udało, bo przeżył jeszcze 42 lata.

Spis treści:

  1. Wibrogimnastyka Mikulina
  2. Na czym polegają ćwiczenia Mikulina?
  3. Jak działają ćwiczenia Mikulina
  4. Ćwiczenia Mikulina – opinie

Wibrogimnastyka Mikulina

Ćwiczenia Mikulina to tylko jeden z elementów całego systemu, który ma służyć wydłużaniu życia. W jego skład wchodzą:

  • Uziemienie. Według twórcy metody potrzebujemy bezpośredniego kontaktu stóp czy ciała z Ziemią. Buty i podłogi nas od niej izolują, co ma ciało pozbawiać ładunków ujemnych, przez co w organizmie akumulują się ładunki dodatnie. Chodzenie boso ma pomagać temu zapobiegać. Sam Mikulin uziemiał się, podłączając się metalowym kablem do instalacji grzewczej.
  • Jonizacja powietrza. Sam Mikulin codziennie jonizował powietrze w swoim domu, gdyż twierdził, że oddychanie zjonizowanym powietrzem jest korzystne dla zdrowia.

  • Ćwiczenia oddechowe. Chodzi o włączanie przepony w oddychanie, czyli oddychanie torem brzusznym, a nie tylko piersiowym.
  • Ćwiczenia Mikulina wolicjonalne. Tak naprawdę chodzi o ćwiczenia izometryczne, czyli napinanie mięśni bez wykonywania ruchu. Według Mikulina najlepiej je robić zaraz po przebudzeniu i jeszcze 2 razy dziennie.
  • Zdrowe żywienie. Mikulin unikał cukru, soli i białego pieczywa.
  • Wibrogimnastyka Mikulina – o niej poniżej, ale nie ma to nic wspólnego z treningiem wibracyjnym na specjalnych maszynach.

Na czym polegają ćwiczenia Mikulina?

Ćwiczeniami Mikulina nazywa się gwałtowne opuszczanie się z palców stóp na pięty na stojąco. Pięty unosi się tylko na 2-3 cm i z takiej wysokości raptownie opuszcza się je na podłoże. Chodzi o to, żeby nastąpiło wstrząśnięcie całym ciałem przy uderzeniu pięt w podłoże. Stąd nazwa – wibrogimnastyka.

Należy wykonywać je codziennie, najlepiej 5 razy dziennie. Jedna sesja ćwiczeń to 30 powtórzeń, przerwa 10 sekund i kolejne 30 powtórzeń. Trzeba ćwiczyć dość wolno, bo w tempie 1 powtórzenia na sekundę, nie szybciej.

Ćwiczenia wibracyjne Mikulina

fot. Ćwiczenia Mikulina: wibrogimnastyka/ Adobe Stock, nisara

Jak działają ćwiczenia Mikulina?

Według ich twórcy, ćwiczenia Mikulina przynoszą następujące efekty:

  • wzmacniają zastawki żylne,
  • wspomagają pracę układu limfatycznego,
  • poprawiają krążenie krwi,
  • normalizują ciśnienie krwi,
  • zapobiegają tworzeniu się skrzepów,
  • poprawiają kondycję i ogólną sprawność,
  • likwidują obrzęki,
  • poprawiają sprawność działania mózgu.

Ćwiczenia Mikulina – opinie

Mikulin po stworzeniu swojej metody ukończył studia medyczne, zrobił nawet doktorat. Jednak jedynym dowodem na skuteczność jego ćwiczeń i innych opisanych wyżej metod jest jego własna długowieczność. To za mało, żeby stwierdzić, że ćwiczenia Mikulina i jego metoda są skuteczne.

Nikt nie podjął się zbadania wpływu ćwiczeń Mikulina ani jego metody na organizm. Dlatego trzeba stwierdzić, że nie wiadomo, czy faktycznie przyczyniają się one do wydłużenia życia i poprawy zdrowia. Jeśli jednak ktoś miałby wybór: nic nie robić lub wykonywać ćwiczenia Mikulina, z pewnością lepiej będzie wybrać drugie rozwiązanie – jakikolwiek ruch jest lepszy niż żaden, a ćwiczenia oddechowe, izometryczne i wibracyjne proponowane przez Mikulina z pewnością nie zaszkodzą.

Czytaj także:
Ćwiczenia koordynacyjne – naprawdę warto je robić
Ćwiczenia przy ścianie – jak robić pilates przy ścianie?
Ćwiczenia na płaski brzuch

Redakcja poleca

REKLAMA