Trening w godzinach nocnych jest mniej efektywny i bardziej niebezpieczny.
Nasz organizm pracuje w pewnych cyklach aktywności. U większości z nas po godzinie 22 organizm przechodzi w tryb odpoczynku. Dlatego trening w godzinach nocnych jest mniej efektywny od tego prowadzonego w ciągu dnia. Ponadto bieganie nocą naraża Cię na większe ryzyko napadu.
Bądź widoczny
Biegając po zmroku zadbaj o to by być jak najlepiej widoczny. Zaopatrz się w elementy odblaskowe, które pozwolą dostrzec Cię z bezpiecznej odległości.
Zagwarantuj sobie wystarczającą ilość światła
Ciemność nie sprzyja biegaczom – wszelkie przeszkody i niebezpieczeństwa zauważamy znacznie później niż w ciągu dnia. Dlatego zadbaj by trasy, po których biegasz były wystarczająco oświetlone. Jeżeli musisz biegać także poza terenem oświetlonym przez latarnie warto rozważyć bieganie w latarce czołowej – nie jest to wygodne ale poprawia widoczność.
Zobacz także: Jak wybrać trasę do biegania?
Zrezygnuj z mp3
Słuch jest szczególnie ważny gdy nasze pole widzenia jest ograniczone przez ciemność. Biegając po najbardziej zaciemnionych odcinkach zawsze wyłączaj muzykę. Wyraźne ograniczenie dwóch głównych zmysłów to poważny błąd.
Biegaj w grupie
Biegając po zmroku, staraj się biegać w większej grupie. Takie postępowanie ograniczy ryzyko napadu.
Staraj się biegać tylko na sprawdzonych trasach
Biegając po zmroku nie poszukuj nowych tras. Po pierwsze nie będziesz znał położenia żadnych przeszkód co narazi Cie na kontuzję. Po drugie ryzykujesz, że zabłądzisz (w ciemności łatwo stracić orientację). Po trzecie nie wiesz czy nowa trasa prowadzi przez tereny bezpieczne (to, że jakieś miejsce wygląda na bezpieczne w ciągu dnia nie oznacza, że jest bezpieczne w nocy).
Zobacz też : Jak zmniejszyć ryzyko kontuzji
Ogranicz swoją atrakcyjność
Im mniej atrakcyjni wydajecie się dla napastnika tym większa szansa, że nie zostaniecie zaatakowani. Dlatego w późnych godzinach wieczornych warto zrezygnować z drogich elementów stroju i elektronicznych gadżetów. Panie biegające po zmroku powinny zrezygnować ze strojów podkreślających atrakcyjną figurę.
Biegaj tam gdzie są ludzie
Po zmroku łatwiej o kontuzję. Dlatego warto trzymać się uczęszczanych miejsc, w których można liczyć na pomoc przechodniów. Dodatkowo jest to zdecydowanie bezpieczniejsze bo zmniejszasz w ten sposób ryzyko napadu.
Jak widać większość rzeczy, o których trzeba pamiętać biegając po zmroku dotyczy bezpieczeństwa. Sam trening nie różni się od tego, który wykonujesz w ciągu dnia.
Zobacz też : Jak biegać po wzniesieniach