Jak biegać po wzniesieniach

Urządzenie elektronicznie pomogą ocenić efekt naszego biegania
Bieganie w mocno pofałdowanym terenie nie musi być męczarnią. Bardzo często rezygnujemy z atrakcyjnej trasy tylko dlatego, że widzimy przed sobą kilka wzniesień. To błąd. Wykorzystując odpowiednią technikę biegu można wykonać bardziej efektywny trening (nasze mięśnie mocniej pracują podczas takiego biegania) bez dużo większego zmęczenia. O czym należy pamiętać?
/ 18.06.2010 08:57
Urządzenie elektronicznie pomogą ocenić efekt naszego biegania

Nie myśl o tym, że wierzchołek góry stanowi cel biegu

Podejdź do podbiegu jak do każdego innego odcinka na Twojej trasie. Utrzymaj ten sam poziom zmęczenia (jeśli trzeba zwolnij). Nie przyspieszaj, bo wierzchołek wzniesienia nie oznacza końca treningu – musisz być w stanie biec dalej.

Trzymaj się prosto

Podczas podbiegu zachowuj poprawną postawę biegową. Na bardziej stromych odcinkach możesz nieco się pochylić (to ułatwia podbieg) ale nie garb się.

Nie wydłużaj kroku

Bardzo częstym błędem na podbiegach jest wydłużanie kroku. W efekcie męczysz się bardziej i obciążasz niepotrzebnie nogi. Dużo lepszym pomysłem jest skrócenie kroku (i ewentualne zwiększenie częstotliwości kroku – jeśli masz na to siły). Żeby zapobiec odruchowemu wydłużaniu kroku można skrócić ruchy rąk co wymusi również skrócenie kroku. 

Zobacz też : Jak biegać szybciej

Na szczycie wróć do swojego normalnego tempa i rytmu kroku

Gdy zakończysz podbieg wróć od razu do swojego normalnego kroku. Jeżeli nie popełniłeś błędu (nie przyspieszałeś, nie wydłużałeś kroku) będziesz w stanie biec dalej takim tempem jak przed podbiegiem.

Zbiegając nie wydłużaj kroku

Gdy rozpoczniesz zbieganie nie wydłużaj kroku. Biegnąc długimi susami obciążysz bardzo mocno kolana, ograniczysz swoje możliwości manewru i zaryzykujesz poważny upadek. Biegnij krótkimi krokami za to w szybszym tempie. Uważaj by nie odchylać się do tyłu (to częsty błąd).

I na zakończenie jeszcze jedna uwaga. Nie kończ podbiegu za wszelką cenę. Jeśli zaczyna brakować tchu zwolnij lub zatrzymaj się. Następnym razem pójdzie lepiej.

Zobacz też : Co należy pic przed, po i w trakcie treningu

Redakcja poleca

REKLAMA