Dilatatory – pomoc w terapii bolesnego współżycia

Relacja bez przyszłości, dziewiątka nie będzie w stanie spełnić oczekiwań dwójki.
Ból odczuwany przez kobietę podczas stosunku seksualnego często wiąże się z problemami w relacji z partnerem czy obniżonym poczuciem własnej wartości. Okazuje się, że wiele kobiet (ok. 13% w populacji) boryka się z problemem bolesnego współżycia. Jak może im pomóc dilatator?
/ 25.10.2011 10:30
Relacja bez przyszłości, dziewiątka nie będzie w stanie spełnić oczekiwań dwójki.

Przyczyny  bolesnego współżycia

Przyczyny tego stanu rzeczy są różne, od dolegliwości medycznych, z którymi powinien poradzić sobie lekarz ginekolog, do trudności o naturze bardziej psychologicznej, w których wsparciem może być praca z psychologiem. Niezależnie od przyczyny, z bólem można i należy walczyć, ponieważ bolesność podczas współżycia seksualnego, pochwica, ból pooperacyjny czy ból po urodzeniu dziecka są w wysokim stopniu uleczalne.

Przeczytaj: Błędne koło bólu podczas stosunku

Dilatator „odwrażliwia”

Jednym ze sposobów terapii intymnego bólu jest tak zwane „odwrażliwianie” (desensytyzacja) przy pomocy dilatatorów. Dilatatory to inaczej rozszerzacze. Zestaw terapeutyczny składa się z kilku rozszerzaczy w różnych rozmiarach. Kobieta zakłada dilatator dopochwowo, zaczynając od najmniejszego i stopniowo przechodzi do coraz większych rozmiarów, aż możliwa będzie aplikacja dilatatora wielkości męskiego członka.

Odwrażliwianie jest procedurą stosowaną w psychoterapii poznawczo-behawioralnej, której wyniki są najczęściej weryfikowane w badaniach naukowych. Jej istotą jest redukowanie negatywnej reakcji (często o podłożu lękowym) na daną sytuację czy obiekt. W treningu z wykorzystaniem dilatatorów kobieta doświadczająca bólu podczas stosunku staje wobec złagodzonej wersji przykrego doświadczenia i oswaja się z nim. Celem terapii jest stopniowe, krok za krokiem, przejście do wolnego od bólu, przyjemnego współżycia.

Przeczytaj: Ból podczas stosunku - można z nim walczyć

Seks kojarzony z lękiem i bólem

Ze względu na to, że problemy ze współżyciem trwają zwykle od jakiegoś czasu, zanim para zacznie szukać pomocy, często towarzyszą im także problemy emocjonalne, takie jak lęk przed bólem, stres, trudności w związku. Każdy stosunek zaczyna kojarzyć się z nieprzyjemnym doznaniem, nie tylko fizycznym, ale także psychicznym. Wtedy skuteczną formą wsparcia terapii farmakologicznej i psychologicznej może być zastosowanie dilatatorów. Co ważne, taką terapię można stosować w komfortowych warunkach w domu, samodzielnie lub z partnerem. Ważne jest jednak zachowanie właściwej procedury ćwiczeń, dlatego zalecany jest kontakt z lekarzem lub psychologiem.

Autor: mgr Emilia Zabielska

Redakcja poleca

REKLAMA