Jak skutecznie ocenić okres niepłodny?

Cofanie wskazówek zegara biologicznego fot. fot. Fotolia
Metoda objawowo-termiczna pozwala skutecznie określić dni niepłodne u kobiet, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą stosować innych metod zapobiegania ciąży, tj. prezerwatyw czy tabletek antykoncepcyjnych.
/ 26.06.2012 01:19
Cofanie wskazówek zegara biologicznego fot. fot. Fotolia

Czy metoda objawowo-termiczna jest skuteczna?

Metoda objawowo-termiczna to jedna z najbardziej skutecznych metod „świadomego planowania rodziny”. Mogą ją stosować wszystkie kobiety, bez żadnych ograniczeń. Jedynym minusem metody jest fakt, że istnieje dość długi okres, w którym trzeba zachować abstynencję seksualną.

Teoretycznie inne metody pozwalają na stosunki niezależnie od fazy cyklu, jednak seks w trakcie owulacji, niezależnie od stosowanej antykoncepcji, zawsze wiąże się z ryzykiem ciąży, której nie powstrzyma ani tabletka wczesnoporonna, ani inne działania. Dlatego z metody objawowo-termicznej mogą korzystać też kobiety, które na co dzień stosują inne sposoby zabezpieczania, ale chcą określić dni płodne aby zwiększyć ochronę, albo zachować chwilową wstrzemięźliwość.

Okres niepłodności przed jajeczkowaniem

Okres niepłodny zawsze wyznaczany jest przez owulację. Dlatego jeżeli chcemy wiedzieć kiedy możemy uprawiać bezpieczny seks bez zabezpieczeń konieczne jest określenie momentu jajeczkowania.

Okres niepłodności przed jajeczkowaniem nazywa się okresem niepłodności względnej, ponieważ nigdy nie ma pewności, kiedy dokładanie wypadnie owulacja. Kobiety najbardziej obawiają się zbyt wczesnego pojawienia się jajeczkowania, które może skrócić okres niepłodności przedowulacyjnej.

Z oznaczania okresu niepłodności przed jajeczkowaniem powinny zrezygnować kobiety z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi oraz kobiety z medycznymi przeciwwskazaniami do dalszych poczęć.

Warto przeczytać: Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Jak wyliczyć dni niepłodne?

Okres niepłodności począwszy od początku cyklu wynosi tyle, ile różnica między najkrótszym cyklem w okresie 12-miesięcznej obserwacji a liczbą 20. Oznacza to, że jeżeli nasz najkrótszy cykl wyniósł 24 dni, to okres początkowej niepłodności wynosi 4 dni.

Okres początkowej niepłodności, który pokrywa się częściowo z krwawieniem miesięcznym nigdy nie jest dłuższy niż 6 dni.

Oznacza to, że nawet przy regularnych cyklach, dłuższych niż 26 dni, nie odejmujemy liczby 20 tylko przyjmujemy pierwsze 6 dni za okres niepłodny. Kobieta z 30-dniowymi cyklami ma 6 dni niepłodnych, a nie 10, jak wynikałoby to z odejmowania.

Kobiety z cyklami bardzo krótkimi (20-21 dni) nie mogą określić żadnych dni niepłodnych na początku cyklu.

Zobacz także: Kalkulator dni płodnych

Redakcja poleca

REKLAMA